1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Tümü

Emekli öğretmenlerin kimlik kartı ve yeşil pasaport sorunu nasıl çözülür?

Milli Eğitim Bakanlığı bünyesinde görev yapmakta iken emekli olan personelden, emekli oldukları ilden farklı bir ilde ikamet edenlere, ikamet ettikleri ilde emekli kimlik kartı ve yeşil pasaport verilebilmesi için MEBBİS modülünde gerekli düzenlemelerin yapılması gerekmektedir.
09 Nisan 2020 10:01
Yazdır
Emekli öğretmenlerin kimlik kartı ve yeşil pasaport sorunu nasıl çözülür?

Milli Eğitim Bakanlığı bünyesinde görev yapmakta olan öğretmenler ile öğretmen dışındaki diğer kadrolarda görev yapan personellerden emekliye ayrılanlar görev yaptıkları ilde ikamet edebilecekleri gibi görev yeri dışında ki illerde de ikamet edebilmektedirler.

Milli Eğitim Bakanlığı kadrolarında görev yapan personelin emekli olmalarını müteakip emekli kimlik kartları ile yeşil pasaport almak istemeleri halinde yeşil pasaport alabileceklerine dair gerekli olan resmi belge yine il milli eğitim müdürlüklerince verilmektedir.

Emekli olduktan sonra görev yaptıkları il dışında farklı bir ilde ikamet edenlerin, emekli kimlik kartı ve yeşil pasaport almak istediklerinde ikamet ettikleri ildeki milli eğitim müdürlüklerine müracaat ettiklerinde ise en son görev yaptığınız ildeki milli eğitim müdürlüğünden bu evrakları alabilecekleri söylenerek talepleri reddedilmektedir.

Peki bu sorun neden kaynaklanmaktadır?

Çünkü il milli eğitim müdürlükleri MEBBİS modülünden kendi illeri dışında görev yapan ve başka bir ilde görev yapmakta iken emekli olanlara ait bilgileri görememektedirler.

Yetkili personel MEBBİS modülünde, personel bilgilerini görüp teyit edemediklerinden emekli kimlik kartı ve yeşil pasaport almak için gerekli belgeleri verememektedirler. Dolayısıyla bu belgeler sadece en son emekli olunan yerdeki milli eğitim müdürlüklerince verilebilmektedir.

Fakat teknolojinin hızla geliştiği günümüzde Milli Eğitim Bakanlığı tarafından hazırlanan ve tüm çalışanların bilgilerinin yer aldığı MEBBİS modülünde; il milli eğitim müdürlüklerinin kendi illeri dışında görev yapan personelin ve emekli personelin bilgilerini sorgulayabilecekleri bir ekranın açılması ve yetki verilmesi halinde bu sorun çözüme kavuşturulabilecektir.

Ahmet KANDEMİR

Memurlar.Net - Özel

Bu yazının tüm hakları Memurlar.Net'e aittir. 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanununun 36. maddesi uyarınca alıntılanamaz. Telif hakları saklı tutulmuş bu yazının alıntılanması halinde yasal takip yapılacaktır. ©

Bu haberi oylayabilirsiniz 0 0
4 Yorum yapıldı
YORUMLARTüm Yorumlar Popüler Yorumlar
SON HABERLER
04:13 - Cumhurbaşkanı kararları Resmi Gazete'de04:11 - Türkiye genelinde eş zamanlı radarla hız ve yük taşıyan araç denetimi03:17 - Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan şehitler için başsağlığı mesajı01:43 - Barış Çakan üzerinden yalanı köpürtmek ve utanmamak01:15 - Siirt'te zırhlı araç devrildi: 2 şehit, 7 yaralı01:02 - Memur Sen, engelli ve hamile personel için idari izin talep etti00:25 - MEB, öğrenci taksitleri ve yemek ücretlerinin geri iadesine karar verdi00:25 - Bakan Soylu, Barış Çakan'ın ailesini ziyaret etti00:20 - MEB, meslek liselerinde öğrenci sınıf geçme işlemlerini açıkladı00:20 - Yetim babası olarak bilinen Genel Müdür istifa etti
00:15 - Anadolu Meslek Programlarında Alana Geçiş, Tercih ve Yerleştirme e-Kılavuzu00:06 - Özel eğitim değerlendirme kurulu destek eğitim raporlarının süresi uzatıldı00:04 - Doğum yardımı tutarı artık güncellenmeli00:01 - İşte, ulusal sınavlarda alınması gereken önlemler00:01 - Bakan Koca talimat verdi! Ambulans uçakla Türkiye'ye getirildi23:59 - 2 Haziran 2020'den önemli gündem başlıkları23:44 - Bakan Koca'dan maske kullanımının önemine ilişkin paylaşım23:42 - Davutoğlu, Kılıçdaroğlu'nun 'vekil transferi' teklifini reddetti
1 2 3 4 5 6 7 Tümü
ARŞİV
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri veya çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.
Tamam