1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Tümü

Eczacılar: Günah keçisi olduk

Eczacılar ise 'fahiş fiyat' meselesinden dolayı haksız eleştirilere uğradıklarını belirterek, sıkıntılı günlerden geçtiklerini söylüyorlar.
09 Nisan 2020 08:26
Yazdır

Milliyet'ten Mert İnan'ın haberine göre: Salgınla birlikte maske temini ve fahiş fiyat sorunlarının ardından eczanelerde maske satışları yasaklanırken, vatandaşların ücretsiz maskeleri nasıl temin edeceğine yönelik belirsizlik devam ediyor.

Eczacılar ise 'fahiş fiyat' meselesinden dolayı haksız eleştirilere uğradıklarını belirterek, sıkıntılı günlerden geçtiklerini söylüyorlar.

'Yıprandık'

* Türk Eczacılar Birliği Başkanı Erdoğan Çolak artan maske fiyatlarının maske üreticileri, özellikle de ihracatçıların kazanç hırsından kaynaklandığını belirterek, "Eczanelerde maske satışları durduruldu. Vatandaş ücretsiz maskeyi nasıl temin edeceğini bize danışıyor. Maskelerin marketlerde bedava dağıtılacağı ifade edildi ancak ne zaman dağıtılacağı belirsiz. Konu bir an önce netliğe kavuşmalı. Süreçte çok yıprandık, günah keçisi olduk" dedi.

'Kaos oldu'

İstanbul Eczacılar Odası Başkanı Cenap Sarıalioğlu maske satışlarının durdurulduğu bilgisini paylaşarak, "Meslektaşlarımız ellerindeki ürünleri, üretici firmalara teslim edecek. İstanbul'da yüksek maske fiyatı ve faturasız ürün satışı nedeniyle 60 eczacıya ceza kesildi. Maskelerin bedava dağıtılacağı açıklandı ancak henüz nasıl temin edileceği belli değil. Pazartesi ve salı günleri çok ciddi kaos yaşadık" diye konuştu.

Birçok eczaneye ceza

Eczanelerde maske satışına yasak gelene kadar, kentte tek fiyat uygulaması kararına imza atan Kütahya Eczacılar Odası Başkanı Süleyman Cahit Ceylan da birçok eczacıya süreç içinde 10 bin 470 lira para cezası kesildiğine değinerek, "Üreticiler, AB standartlarında üretilen maskelerde bulunan meltblown kumaş fiyatının 10'a katlandığını söyleyerek kendilerini savunuyor. Meltblown kumaş içermeyen hiçbir maskenin koruyucu özelliği bulunmadığı, hammaddenin zamlandığı iddia ediliyor" dedi.

Maskedeki ibareler ne anlama geliyor?

Şehit Prof. Dr. İlhan Varank Sancaktepe Eğitim ve Araştırma Hastanesi'nden Doç. Dr. Serkan Demir maskelerin özellikleri hakkında şu bilgileri paylaştı: "N95 Amerikan hava filtreleme standardı, FFP ise Avrupa versiyonudur. Bu standartlar maskenin ne kadar küçük partikülleri süzebildiğini ifade eder. N95'in süzme kapasitesi yüzde 95, N97'nin süzme kapasitesi yüzde 97, N100'ün süzme kapasitesi yüzde 99.97'dir. N harfi 'yağa dayanıksız', R 'yağa kısmen dirençli', P ise 'güçlü yağ direncine sahip' demektir. Örneğin P95 kodlu maske, yağ dayanıklılığını ve yüzde 95 süzme kapasitesi olduğunu ifade eder."

Süzme kapasitesi

"Avrupa standartlarına bakacak olursak: FFP1 maskeler yüzde 80, FFP2 maskeler yüzde 94, FFP3 maskeler yüzde 99.95 en az süzme kapasitesine sahip. N95'in en yakın muadili FFP2, N100'ün muadili ise FFP3'tür. EN 149-2001 ise yeni standarttır. 'D:' maskenin dolomit testini geçtiğini belirtir. 'R:' yeniden kullanılabilir, 'NR:' tek kullanımlık demektir. 'V' maskede valf olduğunu, DV ise valfli ve dolomit testini geçtiğini tanımlar."

Bu haberi oylayabilirsiniz 0 0
31 Yorum yapıldı
YORUMLARTüm Yorumlar Popüler Yorumlar
SON HABERLER
07:10 - Maya ve un rafta kaldı07:08 - TBMM Başkanı Şentop Hacı Bayram Camisi'nde sabah namazı kıldı06:50 - Gıda'da bilim kurulu oluşturuluyor06:40 - CHP'liler nükleer,termik, rüzgar,HES hatta Jeotermal enerjiye bile karşı06:30 - Meteorolojiden kuvvetli yağış uyarısı - Haritalı06:10 - Asıl küresel savaş internette
01:42 - AÖF yaz okulu kararına tepkiler büyüyor!01:32 - CHP yolsuzlukla suçladığı kişiyi Genel Sekreter yaptı01:26 - Babacan: Alkollü içkilerdeki vergi kopmuş gitmiş durumda01:06 - Yargıtay, 8 dairesini kapattığını duyurdu00:58 - Türkiye Raylı Sistem Araçları için 3 bölge müdürlüğü kuruldu00:50 - Havai fişek fabrikasının sahibi tutuklandı
00:10 - ÖSYM, bina sorumlusu için 297 TL ücreti nasıl buldu?00:01 - 2020 Temmuz ayı itibariyle öğretmenlerin net ek ders ücretleri00:00 - 8 Temmuz 2020'den önemli gündem başlıkları23:59 - Devletten destek aldı üretimini 17 kat artırdı23:58 - Yabancı uyruklu emlakçıdan vatandaşlık oyunu
23:32 - PISA Direktörü Schleicher'den Türk eğitim sistemine övgü
1 2 3 4 5 6 7 Tümü
ANKET
Pedagojik Formasyon eğitiminin kaldırılmasını nasıl değerlendiriyorsunuz?
ARŞİV
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri veya çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.
Tamam