1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Tümü

Yenilenen yönetmelik sonrası arz-rica durumu

Cumhurbaşkanlığı İdari İşler Başkanlığı tarafından yenilenen Resmi Yazışma Yönetmeliği çerçevesinde tek tabloda arz-rica kuralları!
08 Temmuz 2020 10:00
Yazdır
Yenilenen yönetmelik sonrası arz-rica durumu

Bilindiği üzere, yeni hükümet sistemine uyumla birlikte değişen ve gelişen teknoloji ile EBYS'lerin ihtiyaç duyduğu değişimleri göz önüne alarak, Cumhurbaşkanlığı tarafından "Resmi Yazışmalarda Uygulanacak Usul ve Esaslar Hakkında Yönetmelik" 10 Haziran 2020 tarihli Resmi Gazete'de yayımlanarak yürürlüğe girmiştir.

Söz konusu yönetmeliğin yürürlük maddesi uyarınca yeni yazışma kuralları, 01 Temmuz 2020 tarihinden itibaren uygulamaya geçecektir.

Bununla birlikte, mezkür Yönetmeliğin 36 ncı maddesinin 1 inci fıkrası gereğince Cumhurbaşkanlığı İdari İşler Başkanlığınca yazışmalarda uygulama birliğinin sağlanması ve idari işleyişin verimli yürütülebilmesi amacıyla "Resmi Yazışmalarda Uygulanacak Usul ve Esaslar Hakkında Yönetmelik Kılavuzu" ve eğitim videoları hazırlanarak https://www.tccb.gov.tr/resmiyazisma adresinden erişime açıldı.

Resmi yazışmalarda oldukça ehemmiyet verilen "Arz/Rica Durumu" ilgili Yönetmeliğin 16 ncı maddesinin 12 nci fıkrasında düzenlenmiştir. Söz konusu hükümde;

"a)Yazışma yapan makamlar arasındaki hiyerarşi yönünden alt makamlara "... rica ederim.", üst ve aynı düzeydeki makamlara "... arz ederim." ibaresiyle bitirilir.

b)Üst, aynı düzey ve alt makamlara birlikte dağıtımlı olarak yapılan yazışmalar "... Arz ve rica ederim." veya "... arz/rica ederim." ibaresiyle bitirilir.

c)Muhatap kısmında ikinci satırda parantez içerisinde birim veya idare ismi belirtilen yazışmalar, birinci satırda yer alan muhatap idare dikkate alınarak arz veya rica ibarelerinden uygun olanı ile bitirilir.

ç)1 sayılı Cumhurbaşkanlığı Kararnamesinin 6 ncı maddesi gereğince bakanlıklarla yapılan yazışmalar, Cumhurbaşkanlığı İdari İşler Başkanı tarafından veya adına imzalandığında "Rica ederim." ibaresiyle bitirilir.

d)Belge, imza yetkisini devreden makam adına imzalandığında, yetkiyi devreden makamın hiyerarşik durumu dikkate alınarak arz veya rica ibarelerinden uygun olanı ile bitirilir.

e)Muhatabı gerçek kişi olan yazışmalar "Saygılarımla.", "İyi dileklerimle." veya "Bilgilerinize sunulur." ibareleriyle bitirilebilir." düzenlemeleri yer almıştır.

Arz/Rica durumuyla ilgili, yönetmelikte yer alan hükümler kılavuzda ve eğitim videolarında daha ayrıntılı olarak aşağıdaki tabloda açıklanmıştır.

GEREĞİ VE BİLGİ İFADELERİNİN KULLANIMI

Bilgilerini ve gereğini rica ederim.

Hiyerarşi Yönünden Alt İdare veya Birimle Yapılan Yazışmalarda

Bilgilerini rica ederim.

Gereğini rica ederim.

Gereğini bilgilerinize arz ederim.

Hiyerarşi Yönünden Üst ve Aynı Düzeydeki İdare veya Birimle Yapılan Yazışmalarda

Bilgilerini ve gereğini arz ederim.

Bilgilerinize arz ederim.

Bilgilerini ve gereğini arz ve rica ederim.

Hiyerarşi Yönünden Üst, Aynı ve Alt Düzeydeki İdare veya Birimle Yapılan Yazışmalarda

Gereğini arz ve rica ederim.

Bilgilerini arz ve rica ederim.

Yukarıdaki tabloya ilave olarak resmi yazışmalarda tüm memurların dikkat etmesi gereken bazı hususlar şunlardır:

1- Belge, imza yetkisini devreden makam adına "a." İmzalandığında, yetkiyi devreden makamın hiyerarşik durumuna göre arz ve/veya rica ibarelerinden uygun olanıyla bitirilmelidir. Örneğin, Bakan adına Genel Müdür imzalı gidecek belge hazırlarken, gidecek kurumla hiyerarşik ilişki Bakan üzerinden dikkate alınarak arz/rica ibaresi belirlenmelidir.

2- Kamu kurumları, kamu niteliği olmayan tüzel kişilikler ile yaptıkları yazışmalarda "Rica ederim." ibaresi ile bitirilmelidir.

3- Kılavuza göre "Bilgilerinizi rica ederim." kullanımı resmi yazışmalardan kaldırılmıştır. İlave olarak, resmi yazışmalarda üst makamlara sunulan tekliflerde, "Takdirlerinize arz ederim.", "Tensiplerinize arz ederim." gibi kullanımlar kılavuzda yer almamaktadır.

4- Kılavuzda ayrıca şu konunun altı özellikle çizilmiştir. Arz ve rica ibarelerinin belirlenmesinde muhatap idare üst yöneticisinin ek göstergesinin, protokolün ve hiyerarşinin esas alınması gibi idarelerce geliştirilen farklı farklı yöntemler ve süreçler bulunduğuna dikkat çekilerek; "Arz" ve "Rica" ibarelerin tercih edilmesinde mevzuatla veya farklı hususlarca net olarak hiyerarşi yönünden ast-üst ilişkisinin tanımlanmadığı durumlarda metnin sonunun "arz ederim" ifadesi ile bitirilmesinin uygun olacağı ifade edilmiştir.

Memurlar.Net - Özel

Bu yazının tüm hakları Memurlar.Net'e aittir. 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanununun 36. maddesi uyarınca alıntılanamaz. Telif hakları saklı tutulmuş bu yazının alıntılanması halinde yasal takip yapılacaktır. ©

Bu haberi oylayabilirsiniz 0 0
18 Yorum yapıldı
YORUMLARTüm Yorumlar Popüler Yorumlar
SON HABERLER
09:39 - Üniversite tercihleri yapacak adaylar dikkat: Tıp Fakültesi garanti meslek değil09:30 - Üst geçit çöktü, otobüs son anda kurtuldu09:25 - Bilim Kurulu üyesi uyardı: Virüs genç, yaşlı dinlemiyor09:13 - Kadıköy ve Bakırköy'de değnekçi işgali09:00 - Mardin'de 2 kırsal mahallede sokağa çıkma yasağı ilan edildi08:43 - Virüs böyle yayılıyor
08:35 - Virüste yeni semptom ortaya çıktı: 4 gün sürüyor08:31 - Türkiye'de 80 bin süper taşıyıcı var08:25 - Az öğrenci, sıralı teneffüs08:21 - Turiste 30 euro'ya koronavirüs testi08:11 - Bakanlıktan yeni karar: Hastanede virüs tedavisi şartları değişti08:05 - Kuzey Marmara Otoyolu'nda otobüs kazası: 5 ölü
08:01 - Bu ülkede 100 gündür koronavirüs vakası yok07:47 - Oradayız: Yavuz Kıbrıs'ın batısına gitti Oruç Reis emir bekliyor07:36 - Meteoroloji il il uyardı... Kuvvetli yağış bekleniyor07:23 - O proje çöktü: Deyrizor'da ayaklanan aşiretler PKK ile çatışıyor07:09 - İBB eski Genel Sekreterinin iftirası yargıdan döndü
06:55 - Salgın sonrası çocuklar okula nasıl hazırlanmalı?
1 2 3 4 5 6 7 Tümü
ARŞİV
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri veya çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.
Tamam