1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Tümü

Boşanmalarına rağmen birlikte yaşayarak yetim veya dul aylığı alanlar!

Resmi olarak boşanmış olan ancak fiili olarak birlikte yaşamaya devam eden hak sahiplerinin sosyal güvenlikte karşılaşacağı riskler
02 Ağustos 2020 12:57
Yazdır
Boşanmalarına rağmen birlikte yaşayarak yetim veya dul aylığı alanlar!

5510 sayılı Kanunun yürürlük tarihi olan 1 Ekim 2008 tarihine kadar, boşanmalarına rağmen birlikte yaşamaya devam edenler, sosyal güvenlik hukukunda yetim veya dul aylığı almaya devam edebilmekteydiler.

Ancak, 1.10.2008 tarihinden itibaren bu halde bir şikayet sonucunda veya ihbar sonucunda Sosyal Güvenlik Kurumunca yapılan inceleme sonucunda bir tespit olduğunda ister 2008 yılından önce ister 2008 yılından sonra bağlanmış olan yetim aylıkları kesilmektedir.

5510 sayılı Kanun Madde 56 da bulunan hüküm ile, Eşinden boşandığı halde, boşandığı eşiyle fiilen birlikte yaşadığı belirlenen eş ve çocukların, bağlanmış olan gelir ve aylıkları kesilmektedir ve bu kişilere ödenmiş olan tutarlar geri alınmaktadır.

Hak sahiplerinden eş ve kız çocuklara aylık bağlanmasında aranılan genel şartlarla birlikte artık yukarıda belirttiğimiz şart da aranmaktadır. Bu şartın mutlaka ilk aylık bağlanmasında tespit edilmesi imkanı bulunmadığından, bu tespit Sosyal Güvenlik Kurumuna yapılan şikayetler sonucunda sonradan yapılsa da bağlanmış olan aylıklar geri alınmaktadır.

Değerlendirmemiz:

Sosyal güvenlik kapsamında bazı şartlara bağlı olarak yapılan ödemelerin, bu şartları bir şekilde farklı kazanma yollarının seçilmesinin uygun olmadığını, yani toplumda rahatsızlık uyandıran ve yine toplumda ifade edildiği şekliyle anlaşmalı boşanmalar ile Devletten haksız maddi kazanç sağlama, kazanmadan para edinme yolunun seçilmesini belirttiğimiz madde hükmü bir anlamda engellemektedir.

Sonuç bağlamında,

Anlaşmalı boşanarak Devletten haksız maddi çıkar sağlama doğru bir işlem değildir.

İhtiyacı olan veya ihtiyacı olmayan ancak bu şekilde aylık alma kapsamına girme yolunu seçenlerin bazı hak kayıplarının da olabilme ihtimali bulunmaktadır. Yani bu şekliyle eşinden boşanıp sırf yetim aylığı alma düşüncesinde olanların bu süre zarfında boşandığı eşinin vefatı halinde bu kişiden miras hakkının da yok olabileceği unutulmamalıdır. Yine, sadece aylıkları alayım düşüncesiyle hiç resmi nikah yaptırmayan ve dini nikah kıymak suretiyle hayatlarını devam ettirenlerin de ileride olası bir sosyal güvenlik hakkından mahrum kalabileceklerini de unutmamalıdırlar.

Memurlar.Net
Bu haberi oylayabilirsiniz 0 0
39 Yorum yapıldı
YORUMLARTüm Yorumlar Popüler Yorumlar
SON HABERLER
12:44 - 'Ucuz altın satışlarına kanmayın' uyarısı12:41 - Diyarbakır annelerinin evlat nöbeti devam ediyor12:40 - Vergi borcu için yaşadığı eve haciz konulması hak ihlali12:37 - Bakan Yardımcısı Çataklı, Malatya'da Kovid-19 tedbirleri denetimine katıldı12:35 - Pandemi sürecinde okul ve kırtasiye alışverişi nereden yapmalıyız?12:30 - Dolar durmuyor: 7,25'in üstüne çıktı
12:30 - Miras nedeniyle tartıştığı ağabeyini silahla öldürdü12:19 - Üniversitelerde bazı bölümleri seçenlere maaş gibi burs12:16 - TBMM Başkanı Şentop, virüse yakalanan toplam vekil sayısını açıkladı12:06 - Belediye eski başkanının FETÖ üyeliği kararının gerekçesi yayımlandı11:52 - Bakan Soylu'dan, sokağa çıkma yasağı açıklaması11:41 - Bakan Dönmez, Somalı madencilere sevindirici haberi verdi
11:40 - TOKİ'nin yaptığı onlarca konut ve işyeri açık arttırma ile satılacak11:38 - Koronavirüs yüzünden ölümden dönen Dr. Köse: Salgın böyle bitmez!11:37 - Sağlıkçı gelin ve damat düğünlerinde virüse yakalandı11:24 - 'İnsanlık görevimi yaparak immün plazma donörü oldum'11:23 - Kredili konut satışı geçen yıla göre yüzde 1000 arttı
11:22 - Otobüsçüler bayramda, geçen yıllara göre yüzde 60 daha az yolcu taşıdı
1 2 3 4 5 6 7 Tümü
ARŞİV
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri veya çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.
Tamam