1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Tümü

Okul güvenlik kameraları hangi amaçla nerelere konulmalıdır?

Hizmetin niteliği itibariyle zorunlu güvenlik ihtiyacı ve kamu yararını gerçekleştirme amacına yönelik olarak kullanılmak durumunda olan güvenlik kameraları insan onuru ve temel kişilik haklarına aykırı şekilde kamu görevlilerinin izlenmesine imkan vermeyecek yerel takılması gerekmektedir.
04 Aralık 2020 14:00
+Aa- Yazdır
Okul güvenlik kameraları hangi amaçla nerelere konulmalıdır?

OKULLARDA GÜVENLİK KAMERALARI BULUNMASI ZORUNLULUKTUR

Milli Eğitim Bakanlığı Okul Öncesi Eğitim Ve İlköğretim Kurumları Yönetmeliğinin "Öğrenci sağlığı ve okul güvenliği" başlıklı 78. maddesi 2. fıkrasındaki; "(2) Güvenli okul ortamının sağlanması için her türlü eğitim ve rehberlik faaliyetlerine önem verilir. Çalışanların ve öğrencilerin fiziki ve psikolojik şiddetten korunması için iletişim araçları ile kamera ve alarm sistemlerinden yararlanılarak gerekli tedbirler alınır." hükümlerine göre okul öncesi, ilkokul ve ortaokullarda güvenlik kameraları bulunması zorunluluktur.

Milli Eğitim Bakanlığı Ortaöğretim Kurumları Yönetmeliğinin "Okul güvenliği" başlıklı 218 maddesindeki; "(1) Güvenli okul ortamının sağlanması, öğretmen ve öğrencilerin fiziki ve psikolojik şiddetten korunması için iletişim araçlarıyla kamera ve alarm sistemlerinden de yararlanılarak gerekli tedbirler alınır. Güvenliğin sağlanmasına yönelik personel görevlendirilir." hükümlerine göre liselerde güvenlik kameraları bulunması zorunluluktur.

PEKİ, OKUL GÜVENLİK KAMERALARI HANGİ AMAÇLA NERELERE KONULMALIDIR?

2010/2 Sayılı Başbakanlık Genelgesinin 5. maddesinde; "Kamu kurum ve kuruluşlarında hizmet yürütülen mahallerin kamera ile izlenmesi uygulamaları gözden geçirilecek; hizmetin niteliği itibariyle zorunlu güvenlik ihtiyacı ve kamu yararını gerçekleştirme amacı dışında insan onuru ve temel kişilik haklarına aykırı şekilde kamu görevlilerinin izlenmesine imkan veren uygulamaların tespit edilmesi durumunda, bu uygulamaların önüne geçilmesi hususunda gerekli tedbirler alınacaktır."hükümleri bulunmaktadır.

Dolayısıyla hizmetin niteliği itibariyle zorunlu güvenlik ihtiyacı ve kamu yararını gerçekleştirme amacına yönelik olarak kullanılmak durumunda olan güvenlik kameraları insan onuru ve temel kişilik haklarına aykırı şekilde kamu görevlilerinin izlenmesine imkan vermeyecek yerlere takılması gerekmektedir.

EĞİTİM-ÖĞRETİM ETKİNLİKLERİ KAMERALI SİSTEMLE İZLENEMEZ

Milli Eğitim Bakanlığı Talim ve Terbiye Kurulu Başkanlığı'nın 04.09.2008 tarih ve 7124 sayılı yazılarında; ''Anaokulu, anasınıfı, kreş, yuva ve diğer okul öncesi eğitim kurumlarında kameralı izleme sistemi kurulması ve uygulanması hakkında, söz konusu kurumlardaki eğitim etkinliklerinin kameralı sistemle izlenmesinin uygun olmayacağı, ancak güvenlik amacıyla öğrenim etkinlikleri yapılan bölümlerin dışında kalan yerlerin kamerayla izlenebileceğinin değerlendirildiği'' açıklamasında bulunularak eğitim etkinliklerinin kameralı sistemle izlenmesinin uygun olmayacağı, ancak güvenlik amacıyla öğrenim etkinlikleri yapılan bölümlerin dışında kalan yerlerin kamerayla izlenebileceği vurgulanmıştır.

EĞİTİM-ÖĞRETİM ETKİNLİKLERİ YAPILAN BÖLÜMLERİN DIŞINDA KALAN YERLER KAMERAYLA İZLENEBİLİR.

Milli Eğitim Bakanlığı Hukuk Müşavirliği 06.04.2015 tarih ve 3654547 sayılı yazılarında; "Hizmetin niteliği itibariyle zorunlu güvenlik ihtiyacı ve kamu yararını gerçekleştirme amacı dışında insan onuru ve temel kişilik haklarına aykırı şekilde kamu görevlilerinin izlenmesine imkan veren uygulamalara dönüşmemesi gerektiği düşünülmekte olup, söz konusu kurumlardaki eğitim etkinliklerinin güvenlik amacıyla kameralı veya benzer sistemlerle izlenmesinin uygun olmayacağı, ancak eğitim-öğretim etkinlikleri yapılan bölümlerin dışında kalan yerlerin kamerayla izlenebileceği değerlendirilmektedir." açıklamasında bulunmuştur.

Dolayısıyla sadece eğitim-öğretim etkinlikleri yapılan bölümlerin dışında kalan yerler kamerayla izlenebilir.

Ahmet KANDEMİR

Okul güvenlik kamera görüntüleri kimlere verilebilir?
Memurlar.Net - Özel

Bu yazının tüm hakları Memurlar.Net'e aittir. 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanununun 36. maddesi uyarınca alıntılanamaz. Telif hakları saklı tutulmuş bu yazının alıntılanması halinde yasal takip yapılacaktır. ©

Bu haberi oylayabilirsiniz 0 0
7 Yorum yapıldı
YORUMLARTüm Yorumlar Popüler Yorumlar
SON HABERLER
09:34 - Tarım'a alınacak 826 işçi için kura sonuçları açıklandı09:26 - 4 il için buzlanma ve don uyarısı09:16 - Gelecek Partisi İl Başkanından kadına şiddet skandalı09:14 - Marketler, ekonomik darbe mi yapıyor?09:08 - İçişleri: Kısıtlamayı ihlal eden 24 bin 755 kişiye idari ceza uygulandı08:54 - Bakan Elvan: Bütçe açığını yüzde 3,5 olarak hedefliyoruz
08:48 - Yerli koronavirüs aşısında tarih belirlendi08:46 - Yanlış doz ilaç almayı önleyen ödüllü buluş08:37 - AVM'de falçatalı dehşet! Eşinin yüzünü doğrayan cani koca tutuklandı08:35 - Sahte altıncılara kuyumcu tuzağı08:31 - Selçuk Özdağ'ın Erdoğan ile görüşmesinin detayları08:22 - Aşı pasaportu olmaz
08:14 - İstismar davasında 'gizli ses kaydı' delil sayılınca 26 yıl hapis cezası verildi07:50 - Profesörün odasında 700 kilometreden gelen tacizci07:39 - İzmir merkezli terör operasyonunda 5 kişi tutuklandı07:38 - Ege Denizi'nde 4 büyüklüğünde deprem07:36 - FETÖ'nün 'Ankara dershaneler sorumlusu' yakalandı
07:35 - Dolar düştü, fiyatlar inmiyor
1 2 3 4 5 6 7 Tümü
ARŞİV
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri veya çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.
Tamam