1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Tümü

Üniversitelerden, online sınavlarda ilginç tedbirler

Üniversitelerde online olarak yapılan final sınavlarında öğrencilerin kopya çekmemeleri için ilginç tedbirler alınıyor. Öğrencinin cep telefonu ile bulunduğu odanın her yerini göstermesi isteniyor, çift kamera ve ayna yöntemi ile denetleniyor.
13 Ocak 2021 10:23
+Aa- Yazdır
Üniversitelerden, online sınavlarda ilginç tedbirler

Türkiye'deki birçok üniversitede 2020- 2021 Akademik Yılı'nın Güz Dönemi tamamlanmak üzere. Eylül ayından bu yana eğitimlerin online devam ettiği üniversitelerde final sınavları başladı. Online olarak yapılacak final sınavlarında öğrencilerin kopya çekmelerini önlemek için üniversiteler ilginç tedbirlere başvurdu. Bazı üniversiteler sınav sırasında çift kamera kullanımı, ayna zorunluluğu gibi kurallar koydu.

ODAYI GÖSTERİYOR

Sınav ortamına ilişkin öğrencilere bildirilen kurallar arasında şöyle ilginç maddeler de bulunuyor:

Sınava gireceğiniz odayı cep telefonunuzla tarayınız. Odayı tararken masanızın üzerini, masanın arkasındaki duvarı yakın plan cep telefonu ile tarayınız.
Masanızın altını gösteriniz.
Perdeleri ve tavanı gösteriniz.
Elerinizin içini ve bileklerinizi gösteriniz.
Kapının kapalı olduğunu gösteriniz.
Cep telefonunuzla tarama yaparken masanız, sandalyeniz, odadaki diğer mobilyalar ile perdenizin arkasında ne olduğunu gösteriniz.

AYNA YÖNTEMİ

Sabah'tan Ceyda Karaaslan'ın haberine göre Türkiye'nin en büyük vakıf üniversitelerinden birinde ise kopyaya karşı ayna yöntemi uygulanıyor. Üniversite tüm öğrencilere birer ayna yolluyor. Dik duran bir ayna ekranı görecek şekilde sabitleniyor. Böylelikle sınavı yapan akademisyen hem ekran hareketlerini hem de öğrencinin hareketlerini izleyebiliyor. Üniversite rektörü ayna yöntemiyle ilgili "Sınav güvenliği için genelde iki kamera kullanılıyor. Ancak herkesten iki kamera istemiyoruz. Aynayı koyunca da iki kamera işlevi görmüş olacak zaten. Bunu özel olarak yaptırdık. Hazır satılan bir sınav aynası yok" açıklamasını yapmıştı.

PROJE YA DA ÖDEV ALTERNATİFİ

Dijital ortamlarda yapılan sınavlarda öğrencinin kopya çekmesinin önüne geçmek için üniversitelerin kullandığı yazılım programlarının çoğunda öğrenci hareketleri detaylı olarak raporlandırılabiliyor. Örneğin öğrencinin ekran görüntüsü alıp almadığı, bir soruda ne kadar zaman harcadığı, sınav sırasında başka bir internet sitesine girip girmediği ya da arama motorlarını kullanıp kullanmadığı görülebiliyor. Ancak yine de sınav güvenliği yüzde yüz sağlanamıyor. Bu nedenle çoğu üniversite öğrencilerden final notlarını belirlemek için proje ya da ödev hazırlamalarını istedi. Ödev, proje ve araştırma raporlarının değerlendirilmesinde intihal tespit programları kullanılıyor. Bu programlara öğrencinin ödevi ya da projesi yüklendiği zaman sistem otomatik olarak intihal oranını tespit edebiliyor.

Sabah
Bu haberi oylayabilirsiniz 0 0
12 Yorum yapıldı
YORUMLARTüm Yorumlar Popüler Yorumlar
SON HABERLER
00:34 - Erdoğan, saldırıya uğrayan geminin kaptanıyla 2 kez görüştü00:30 - Özlem Gürses, Bahçeli haberiyle olay oldu00:15 - Polise verilen düşük sicile husumetten iptal kararı00:01 - 24 Ocak 2021'den önemli gündem başlıkları23:39 - AB'den WhatsApp'a para cezası hazırlığı23:19 - Tıp Fakültesi öğrencisi doğum gününde hayatını kaybetti
23:15 - Polis, kumanyasını paylaştığı kişiyi barınma evine yerleştirdi23:03 - Salgınla mücadele eden hemşireler yaşadıklarını anlattı23:02 - Erdoğan, dış politika değerlendirme toplantısına başkanlık etti22:13 - Bakan Koca, Covid-19 aşılama haritasını paylaştı22:12 - Kovid-19 savaşçıları 'can kurtarma' görevini sürdürüyor22:11 - 'Bu hastalığı atlatacağım inancını üst seviyede tuttum'
22:08 - Kilosu 700 lira, kapış kapış satılıyor21:55 - Türk gemisi Nijerya açıklarında kaçırıldı21:45 - Vali Yerlikaya: Devletimin ve milletimin emrindeyim21:22 - Dr. Öğr. Üyesi Koçer: Aşı, virüse karşı en büyük silah21:20 - Covid hastalarına bakan hekim, nasıl korunduğunu anlattı
21:18 - Pandemi döneminin gizli kahramanları: 'Motokuryeler'
1 2 3 4 5 6 7 Tümü
ANKET
Akademisyenler için doçentlikte dil barajının yükseltilmesini;
ARŞİV
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri veya çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.
Tamam