1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Tümü

Bu üniversiteler lisansüstü alımlarda ücret almakta ısrarcı

Yükseköğretim Kurulunun yazılı uyarısına rağmen bazı devlet üniversiteleri lisansüstü öğrenci alımlarda başvuru ücreti almakta ısrar ediyor!
14 Ocak 2021 16:56
+Aa- Yazdır
Bu üniversiteler lisansüstü alımlarda ücret almakta ısrarcı

Yükseköğretim Kurulu Başkanlığı tarafından 01 Mart 2012 tarihinde yükseköğretim kurumlarına gönderilen yazıda;

-Lisans, lisansüstü, kurumlar arası ve kurum içi yatay geçiş başvuruları ile özel öğrenci başvuru işlemleri,

-İngilizce yeterlik sınavı/düzey belirleme sınav işlemleri,

-Not çizelgesi (transkript) belgesi,

-Öğrenci kimlik belgesi,

-Öğrenci belgesi,

-Diploma belgesi,

-Diploma eki belgesi ile söz konusu belgelerin onaylı suretinin verilmesi işlemlerinde,

Ücret alınmamasına karar verilmiştir.

Yükseköğretim Kurulunun 2012 yılında yaptığı yazılı uyarıya rağmen bazı üniversitelerimiz lisansüstü öğrenci alımlarında başvuru ücreti almaktadır.

Bunlardan bizim tespit edebildiklerimizden bazıları; Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi, Sakarya Üniversitesi ve Kırıkkale Üniversitesidir.

Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi ilanına ulaşmak için TIKLAYINIZ.

Sakarya Üniversitesi ilanına ulaşmak için TIKLAYINIZ.

Kırıkkale Üniversitesi ilanına ulaşmak için TIKLAYINIZ.

ANKARA YILDIRIM BEYAZIT ÜNİVERSİTESİ

SAKARYA ÜNİVERSİTESİ

KIRIKKALE ÜNİVERSİTESİ

127 aktif devlet üniversitesinin yükseköğretim sisteminde öğrenci alımı yaptığı düşünüldüğünde, üniversitelerin çok büyük bir çoğunluğunun lisansüstü öğrenci ilanlarında başvuru ücreti talep etmez iken, bir takım üniversitelerin kendilerine göre cüzi miktarda olan bu ücreti istemelerinin hiçbir hukuki dayanağı olmadığı gibi vicdani bir yönü de bulunmamaktadır.

Bu kapsamda, Yükseköğretim Kurulunun yaklaşık sekiz yıl evvel yaptığı yazılı uyarıyı yineleyerek, bir takım üniversitelerin lisansüstü öğrenci alımlarında keyfi şekilde hareket etmelerinin önü kesilmelidir.

Memurlar.Net - Özel

Bu yazının tüm hakları Memurlar.Net'e aittir. 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanununun 36. maddesi uyarınca alıntılanamaz. Telif hakları saklı tutulmuş bu yazının alıntılanması halinde yasal takip yapılacaktır. ©

Bu haberi oylayabilirsiniz 0 0
8 Yorum yapıldı
YORUMLARTüm Yorumlar Popüler Yorumlar
SON HABERLER
00:34 - Erdoğan, saldırıya uğrayan geminin kaptanıyla 2 kez görüştü00:30 - Özlem Gürses, Bahçeli haberiyle olay oldu00:15 - Polise verilen düşük sicile husumetten iptal kararı00:01 - 24 Ocak 2021'den önemli gündem başlıkları23:39 - AB'den WhatsApp'a para cezası hazırlığı23:19 - Tıp Fakültesi öğrencisi doğum gününde hayatını kaybetti
23:15 - Polis, kumanyasını paylaştığı kişiyi barınma evine yerleştirdi23:03 - Salgınla mücadele eden hemşireler yaşadıklarını anlattı23:02 - Erdoğan, dış politika değerlendirme toplantısına başkanlık etti22:13 - Bakan Koca, Covid-19 aşılama haritasını paylaştı22:12 - Kovid-19 savaşçıları 'can kurtarma' görevini sürdürüyor22:11 - 'Bu hastalığı atlatacağım inancını üst seviyede tuttum'
22:08 - Kilosu 700 lira, kapış kapış satılıyor21:55 - Türk gemisi Nijerya açıklarında kaçırıldı21:45 - Vali Yerlikaya: Devletimin ve milletimin emrindeyim21:22 - Dr. Öğr. Üyesi Koçer: Aşı, virüse karşı en büyük silah21:20 - Covid hastalarına bakan hekim, nasıl korunduğunu anlattı
21:18 - Pandemi döneminin gizli kahramanları: 'Motokuryeler'
1 2 3 4 5 6 7 Tümü
ANKET
Akademisyenler için doçentlikte dil barajının yükseltilmesini;
ARŞİV
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri veya çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.
Tamam