1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Tümü

Uzman çavuşların sorunları çözülüyor

Uzman çavuşların özlük haklarını iyileştirmeye ilişkin düzenleme AK Parti grubu tarafından Meclis'e sunuldu. Teklife göre uzman çavuşların 55 yaşında emekli olmaları sağlanırken, 40 yaşının üzerindekiler komando birliklerinde kadrolu olarak görevlendirilecek. Uzman çavuşların şahsi silahlarını da devlet verecek.
28 Ocak 2021 08:19
+Aa- Yazdır
Uzman çavuşların sorunları çözülüyor

Hürriyet'ten Umut Erdem'in haberine göre;

AK Parti Osmaniye Milletvekili İsmail Kaya ve arkadaşlarının imzasıyla geçen hafta Meclis'e sunulan ve askerlik yasalarında değişiklikler yapan yasa teklifi, uzman çavuşlara yönelik de önemli değişiklikler içeriyor. Yaklaşık 200 bin uzman çavuşun beklediği beş maddelik düzenlemeyi Uzmanlar Federasyonu Genel Başkanı Ali Tilkici, Hürriyet'e şöyle anlattı:

EMEKLİLİK YAŞ HADLERİ 55 OLUYOR

"Gelen kanunla beş madde üzerinde değişiklik olacak. Birincisi uzman çavuşların emeklilik yaş hadleri 55 oluyor. Daha önce uzman çavuşlarda yaş haddi yoktu. Eskiden dışarıdaki sivil işçi gibi hesaplanıyordu. Kim ne kadar çalışmış, belli değildi. 55 yaş haddi ile onlar da emekli olabilecek. İkinci olarak komando birliklerdeki personele yeni kadrolar açarak, 40 yaşın üzerindeki personel kadrolu olarak görevlendirilecek. Şu anda 50 yaşında Suriye'de görev yapan uzman çavuş var.

BEDELSİZ BEYLİK SİLAHI VERİLECEK

Uzman çavuşlukta eskiden 45 yaşına kadar çalışma imkanı vardı. Emekli olamadıkları için bir müddet sivil memurluk yapmışlardı. Bir, iki aylık. Bunlar sivil memurluktan emekli edilmişlerdi. Bu uzman çavuşlar bu kanun maddesiyle emekli uzman çavuş haklarına sahip olacaklar. Dördüncü maddemiz de beylik silahını devlet verecek. Uzman çavuşlar şimdiye kadar taşıdıkları silahı kendi paralarıyla satın alıyorlardı. Yüksekova ve Diyarbakır'da silahları olmadığı için şehit edilen uzman çavuşlarımız vardı.

Beşinci madde de kamu yararına Türkiye Emekli Uzman Çavuşlar Derneği kurulacak. Şu anda yedi, sekiz tane derneğimiz var. Hepsi birleştirilip tek bir dernek yapılacak.

SURİYE'DE SEVİNÇ DALGASI VAR

40 yaşın üstünde komando birliklerinde çalışan uzman çavuşlara kadro hakkı geliyor. Ama biz istiyoruz ki diğer sınıflara da gelsin. İsteklerimizden biri de bu. Vatan savunmasının sözleşmesi olmaz. 50-60 liralık noter kağıdı ile Suriye'de görev yapılmaz. Suriye'dekilerle her gün görüşüyoruz. Bunların ast üst ilişkisi yok deniliyor. Bir yıllık uzman çavuş ile 20 yıllık uzman çavuş aynı maaşı alıyor. Disiplin yönünden astlık üstlük ilişkisi gerçekleşmesi gerekiyor. Kıdemleri rütbeden sayılması gerek. Suriye'deki uzman çavuşlarımızla her gün görüşüyoruz, Suriye'de sevinç dalgası var. Bu çocuklar yıllardır bu maddeleri bekliyorlar. Yıllardır hor görüldüler. Bu kanun da eksik çıkmasın istiyoruz."

GÜNDEMDEN DÜŞÜRMEDİ

Uzman çavuşların özlük haklarının iyileştirilmesi için düzenlediği basın toplantıları, genel kurul konuşmaları ve hazırladığı kanun teklifi ile sürekli gündemde kalmasını sağlayan MHP'li İzzet Ulvi Yönter, şunları söyledi:

"Uzman çavuşlar kahraman. Bizim canımız. Uzman çavuşlarla ilgili bizim, Genel Başkanımızın talimatıyla yapmış olduğumuz çalışmalar ortada ve kamuoyunun bilgisi dahilinde. MHP seçim beyannamesine uzman çavuşlarla ilgili ne yapılacağını yazdı ve milletimizle paylaştı. Şu anda TBMM'de gündeme gelen kanun teklifi, uzman çavuşlarımıza önemli haklar veriyor. Bundan memnuniyet duyuyoruz. Elbette kahramanlarımıza ne versek, neyi yapsak eksik ve yetersiz. İnanıyoruz ki önümüzdeki günlerde ve dönemlerde uzman çavuşlarımıza talep ettikleri diğer haklar da mutlaka sağlanacaktır. Uzman çavuşlar bu memleketin, bu milletin kahramanı. Onlara gözümüz gibi bakacağız. Onlar bizim kardeşimiz. Nimette en arkadalar, külfette en öndeler, bunun değişmesini istiyoruz. Toprağa düşünce kadrolu, toprağın üstünde sözleşmeli olmalarını istemiyoruz. Çok şükür bu kanun teklif ile önemli değişiklikler oluyor. Mesela komando uzman çavuşlara kadro geliyor. 200 bin uzman çavuş, 100 bin de emekli var. 6 bin sayılı Kanun mağduru kardeşlerimizin sorunları kronikleşmişti. Büyük bir hak mahrumiyetine dönüşmüştü. Bu kanun teklifi ile bu sorun çözülüyor. Israrla bu sorunun peşine gittik. Taviz vermedik çünkü biz uzman çavuşlara inanıyoruz. Onlar sıvası dökülmüş evlerde doğdular. Tıpkı bizim gibi. Ama sıvası dökülmüş evlerden çıkarak, bu vatanın yere düşmesini engellemek için her şeyi yaptılar. Kahraman çünkü onlar."

Bu haberi oylayabilirsiniz 0 0
13 Yorum yapıldı
YORUMLARTüm Yorumlar Popüler Yorumlar
SON HABERLER
08:59 - Kovid-19 aşısını reddedenler düştü08:57 - 'Daha da yalnız kaldık'08:35 - Hastaneler alarm verdi! Tam kapanma kapıda mı?08:32 - Açık mevzuat hükümlerine rağmen memurların çözülemeyen sorunları08:29 - 'Unutulma hakkına rağbet artacak'08:27 - DMO maske ihalesini iptal etti
08:24 - Yeraltı suları alarm veriyor08:20 - O ilde vakalar 26 kat arttı...Türkiye'de 1'inci oldu!08:10 - Dayakçı eşe 700 km'den müdahale08:05 - Çanakkale'de Kovid-19 tedbirleri kapsamında bir köy karantinaya alındı08:00 - İkinci el otomobilde 'sahte dekont' oyunu07:50 - Maliyet artışı tüketiciyi de firmaları da vuruyor
07:47 - İftarda eniştesini tabancayla öldürdü07:39 - Aile hekimleri de iftar sonrası aşılasın07:34 - Çip krizi 2. elde fiyatları tetikliyor07:30 - 3 Kamu Kurumu 124 personel almak için ilana çıktı07:25 - Atıklardan 680 milyon TL geldi
07:20 - Vali 600 yataklı şehir hastanesinin müjdesini verdi
1 2 3 4 5 6 7 Tümü
ANKET
Erkan Oğur'un, İbrahim Kalın'a önce eşlik edip sonra da 'İçimin bir köşesi cız etmişti' demesi hakkında ne düşünüyor sunuz?
ARŞİV
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri veya çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.
Tamam