1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Tümü

TÜBİTAK, yurt dışı burslarda 6 yıl şartını esnetmeli!

TÜBİTAK tarafından yurtdışı bursu kazanan öğretim elemanları için aranan altı yıllık süre şartında esneklik sağlanmalı!
16 Nisan 2021 00:03
+Aa- Yazdır
TÜBİTAK, yurt dışı burslarda 6 yıl şartını esnetmeli!

TÜBİTAK tarafından doktorasını tamamlamış olan kişilere, TÜBİTAK Bilim İnsanları Destek Programları Başkanlığı tarafından yürütülen 2219 Yurtdışı Doktora Sonrası Araştırma Burs Programı kapsamında 12 aylık süreyi aşmamak kaydıyla burs verilmektedir.

TÜBİTAK tarafından desteklenmeye hak kazanan öğretim elemanları, yurtdışındaki kurumlardan alacakları kabul yazıları ile birlikte görevlendirme işlemleri için üniversitelerine müracaat etmektedirler.

Üniversitelerce alınan başvurular, "YENİ YÖK" anlayışına uygun olmayan çok eski tarihten kalma bir yönetmelik hükümlerine göre incelenmektedir. İlgili yönetmeliğin adı, "Yurtiçinde ve Yurtdışında Görevlendirmelerde Uyulacak Esaslara İlişkin Yönetmelik"tir.

Söz konusu yönetmelikte görevlendirme tipi süre yönünden ikiye ayrılmaktadır. Üç ay kadar (üç ay dahil) olan görevlendirmeler kısa süreli olarak ifade edilirken, bu süreleri aşanlar ise uzun süreli olarak belirtilmektedir.

Mezkür Yönetmeliğin 5/a maddesinde, "Devlet yükseköğretim kurumlarının öğretim üyesi kadrosunda fiilen altı yıl çalışan öğretim üyelerine yurt içinde veya yurt dışında ar-ge niteliğinde çalışmak üzere, ilgili yönetim kurulunun görüşü ve hizmetin aksamaması için gerekli tedbirlerin alınmış olması kaydıyla üniversite yönetim kurulu kararı ile öğretim üyesinin hazırladığı çalışma programı değerlendirilerek bir yıl süreyle ücretli izin verilebilir. İkinci defa ücretli izin kullanılabilmesi için öğretim üyesinin, birinci iznin sona erdiği tarihten itibaren asgari altı yıl süreyle bir devlet yükseköğretim kurumunda görev yapması gerekir." düzenlemesi yer almaktadır.

Anılan düzenlemede herhangi bir istisnai bulunmadığı için öğretim üyeliğine atandıktan sonra "altı yıl hizmeti bulunmayanlar" TÜBİTAK dahil olmak üzere herhangi bir kurumdan burs alması halinde, uzun süreli görevlendirme hakkından yararlanamamaktadır.

Bu durum, burs kazanan öğretim üyelerini mağdur ettiği gibi, ülkemizin kritik alanlarında yurtdışı/yurtiçi bilimsel araştırmalarının engellenmesine de neden olmaktadır.

Halbuki öğretim üyelerinin kurum dışı fonlarca burs kazanması halinde yönetmelikte aranılan 6 (altı) yıllık süre şartından istisna tutulmaları öngörüldüğünde, sorun basit bir şekilde çözüme kavuşmuş olacaktır.

Yükseköğretimde köklü reformlar yapılırken, üniversiteleri ve akademisyenleri bilimsel anlamda yüksek düzeyde destekleme süreçleri devam ederken, akademisyenlerin böyle bir sorunla bilimsel çalışmalarına sekte vurulmasını anlamak gerçekten mümkün değildir.

Sonuç olarak, pandemi koşullarıyla birlikte her geçen gün dijitalleşme sürecini hızlandıran Dünyamız koşullarına uygun olarak, "YENİ YÖK" tarafından "1983 MODEL" yönetmeliğin bütünüyle elden geçirilmek suretiyle yenilenmesinin elzem olduğunu düşünüyoruz.

Memurlar.Net - Özel

Bu yazının tüm hakları Memurlar.Net'e aittir. 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanununun 36. maddesi uyarınca alıntılanamaz. Telif hakları saklı tutulmuş bu yazının alıntılanması halinde yasal takip yapılacaktır. ©

Bu haberi oylayabilirsiniz 0 0
2 Yorum yapıldı
YORUMLARTüm Yorumlar Popüler Yorumlar
SON HABERLER
13:27 - 666 gündür süren grev için Guinness Rekorlar Kitabı'na başvurulacak13:21 - Kademeli normalleşmenin ilk gününde AVM'lere akın ettiler13:19 - Turizm Bakanı'nın eşi paylaştı, mide bulandıran görüntü13:16 - Klorlama cihazı çalışmadı, köydeki 30 kişi zehirlendi13:09 - Borsa günün ilk yarısında yükseldi13:06 - TBMM mesaisine yoğun bir gündemle başlıyor
12:58 - 'Thodex' soruşturmasında kilidi çözecek 3 kişi12:57 - 'Sanayi sektörünün performansı istihdama katkı vermeye devam ediyor'12:53 - Kayınbiraderini av tüfeğiyle öldüren kişi intihar etti12:51 - Fenerbahçe'de Ali Koç- Acun Ilıcalı gerilimi iddiası12:51 - Akaryakıtta tavan fiyat uygulaması sona eriyor12:44 - Sigortacılık kanunu teklifi Komisyonda görüşülüyor
12:42 - 'Vatandaşlarımızın sağlığını hiçbir zaman maliyet unsuru olarak görmedik'12:39 - Milletvekilinden çakma üniversite diploması12:35 - Şampiyonluk gecesi bekçilerle taraftarın gerilimi12:32 - Sulama kanalındaki balçıktan insan kafatası çıktı12:20 - Kovid-19'un yayılım hızı 'tam kapanmayla' kesildi
12:15 - Koronavirüsün gölgesinde kalan gizli tehdit 'tüberküloz'
1 2 3 4 5 6 7 Tümü
ANKET
17 Mayıs ila 1 Haziran arasında, hafta sonlarında, sokağa çıkma kısıtlamasına devam edilmesini;
ARŞİV
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri veya çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.
Tamam