1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Tümü

MEB'de, müdür yardımcısı ve müdür başyardımcısı kadrosunun eşdeğer olması ne kadar doğru?

MEB'in başyardımcılık ile yardımcılığın eş değer tutmasındaki maksat nedir? Eşdeğer ise ayrı adlarla ayrı kadro tahsisine ne gerek vardır? Aynı ise görev tanımları neden farklı, aynı ise norm kadro yönetmeliğinde neden farklılık var? Ek ders ücretleri neden farklı?
17 Nisan 2021 15:09
+Aa- Yazdır
MEB'de, müdür yardımcısı ve müdür başyardımcısı kadrosunun eşdeğer olması ne kadar doğru?

MEB 5 Şubat 2021'de Milli Eğitim Bakanlığına Bağlı Eğitim Kurumlarına Yönetici Seçme ve Görevlendirme Yönetmeliği yayımladı.

Daha önce kaldırılan Müdür Başyardımcılığı da yönetmelikte yer aldı.

Müdür başyardımcılığı kurumlarda müdürden sonra gelen kadrolardır. Görev tanımı da ilgili yönetmeliklerde belirlenmiştir.

Bugünlerde aynı kurum ve aynı kadroda; 4 yılını dolduranların aynı ya da başka kuruma, 8 yılını dolduranların ise başka kurumlarda görev yapabilmeleri için süreç işlemektedir.

MEB'in temel yaklaşımı müdür yardımcısı ve müdür başyardımcısı kadrolarının eşdeğer olduğu noktasındadır. Bu nedenle de şu anda bir okulda müdür yardımcısı olarak görev yapan ve 4-8 yılı dolan yöneticilere müdür başyardımcılığı kadrolarına da başvuru hakkı verildi.

Müdür başyardımcılığına ilişkin şartlar da müdür yardımcılığı ile aynı. Hiç yöneticilik yapmayanlar da başyardımcı olabiliyorlar mesela.

Fakat yönetmeliğin Müdür başyardımcısı ve müdür yardımcısı olarak yeniden görevlendirme başlıklı 31.maddesi şu şekilde:

"MADDE 31 - (1) Bulundukları eğitim kurumunda aynı unvanda dört yıllık görev süresini dolduran müdür başyardımcıları ile müdür yardımcıları aynı ya da farklı eğitim kurumlarına, bulundukları eğitim kurumunda aynı unvanda sekiz yıllık görev süresini dolduran müdür başyardımcıları ile müdür yardımcıları ise farklı eğitim kurumlarına müdür başyardımcısı veya müdür yardımcısı olarak yeniden görevlendirilmek üzere başvuruda bulunabilir. Başvuruda bulunan adayların görevlendirmeye esas puanları; Ek-2'de yer alan Yönetici Değerlendirme Formu üzerinden yapılacak değerlendirmeye göre oluşan puanlar dikkate alınarak belirlenir."

Maddeden da anlaşılacağı üzere aynı unvandaki kişilerin aynı unvana başvurması söz konusu olacakken MEB müdür yardımcılarının müdür başyardımcılıklarına da başvurabileceklerini il müdürlüklerine açıklamıştır. Gerekçe olarak da müdür yardımcılığı ile müdür başyardımcılığını aynı unvan kabul etmeleri.

Bu noktada aynı unvan olarak görülürken örneğin aynı okulda 8 yılını dolduran bir müdür yardımcısı aynı okulda müdür yardımcılığını tercih edemezken aynı okulun müdür başyardımcılığını tercih edebilecek. Yani görevlendirme şartlarına gelince aynı unvan ama 4-8 yıllık süre dolunca farklı unvan.

İşte bu durum; bir çoğumuzun bildiği Aziz Nesin'in "Yaşar Ne Yaşar Ne Yaşamaz" eserini andırıyor.

Bilindiği üzere eserde Yaşar;
Okula kayıt için nüfus cüzdanı alacak yaşamıyor,
Askerliği geliyor yaşıyor askere alıyorlar,
Terhis olacak nüfus cüzdanı yok yaşamıyor,
Kafayı tırlatıyor tımarhaneye giriyor yaşıyor,
İyileşti tımarhaneden çıkacak yaşamıyor,
Babası vefat ediyor yaşıyor, taziye kabul ediyor,
Miras alacak yaşamıyor,
İş yapıyor vergi ödüyor yaşıyor,
Ortağı dolandırınca mahkemeye başvuruyor yaşamıyor,
..

Kıssadan hisse Müdür başyardımcılığı ile Müdür yardımcılığının eşit kadro olduğu konusunda da öyle;
- Görevlendirme (atanma) şartlarına gelince aynı unvan, yeniden görev isteyince müdür yardımcısı iseniz başyardımcı, başyardımcı iseniz müdür yardımcılığı da isteyebiliyorsunuz yani aynı unvan,
- Görev tanımına gelince, norm kadrosu belirlenirken, ek ders hesaplanırken, okullardaki sayılarında (başyardımcı okullarda ya hiç yok ya da bir tane, müdür yardımcısı daha çok olabiliyor) ayrı, 4-8 yıl dolması hesaplanırken kadrolar farklı unvan (yani 2 yıl başyardımcılık 2 yıl yardımcılık yapsanız 4 etmiyor),
- Aynı okulu tercih edebiliyor ama ek puan alamıyor, yani tercih ederken aynı, puan alırken farklı.
- .

örnekleri arttırmak tabii ki mümkün fakat MEB'in başyardımcılık ile yardımcılığın eş değer tutmasındaki maksat nedir? Eşdeğer ise ayrı adlarla ayrı kadro tahsisine ne gerek vardır? Aynı ise görev tanımları neden farklı, aynı ise norm kadro yönetmeliğinde neden farklılık var? Ek ders ücretleri neden farklı?

Son olarak; her şeye rağmen madem aynı tutulacak neden yönetmeliğe bu yönde tek bir madde koymaz? Bırakın yönetmelik maddesini bir genelge yayımlayıp açıklamak lütfunda bile neden bulunulmaz? Madem iki kadro aynı olacaktı MEB kaldırdığı uygulamayı neden geri getirdi?

Maksut BALMUK

Memurlar.Net - Özel

Bu yazının tüm hakları Memurlar.Net'e aittir. 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanununun 36. maddesi uyarınca alıntılanamaz. Telif hakları saklı tutulmuş bu yazının alıntılanması halinde yasal takip yapılacaktır. ©

Bu haberi oylayabilirsiniz 0 0
16 Yorum yapıldı
YORUMLARTüm Yorumlar Popüler Yorumlar
SON HABERLER
11:55 - Yaralanan motosikletli kurye hastanede hayatını kaybetti11:50 - Erdoğan, Papa Fransuva ile 'İsrail'in saldırılarını' görüştü11:44 - Ziraat Türkiye Kupası finali için seyirci kararı11:35 - Hakim ve savcı adayları için üniversitelerle akademik iş birliği yapıldı11:31 - Altının gram fiyatı 498 lira seviyesinden işlem görüyor11:27 - AK Parti Sözcüsü Çelik'ten BM'nin İsrail ve Filistin'e çağrısına tepki
11:26 - 'Tam kapanma'nın sona ermesiyle İstanbul Havalimanı'nda yoğunluk arttı11:26 - Çiçek'ten sonra CHP'li Gürsel Tekin: HDP'lilere bakanlık verebiliriz11:23 - Türkiye'den Rusya'ya aşı çıkarması11:23 - 'Altın, bu yaz 600 lira seviyelerini görebilir'11:21 - Elon Musk'ın paylaşımı sonrasında Bitcoin 3 ayın en düşük seviyesinde11:19 - Kirazın dalında kalmasına gönlü razı olmadı, internetten 'ağaç kiralama' dönemini başlattı
11:16 - Doğu Anadolu'daki 7 ilde sağanak bekleniyor11:13 - Sergen Yalçın: Soyunma odasında bağıra bağıra ağladım11:13 - 'Tam kapanmada' sağlanan olumlu tablo tedbirlerle sürecek11:12 - Yunanistan'a kaçarken yakalanan FETÖ sanığına 15 yıla kadar hapis talebi11:11 - Nagehan Alçı yine öğretmenlere sataştı
11:10 - DMO'nun kamu alımlarında tasarruf ve yerli ürün ön plana çıkacak
1 2 3 4 5 6 7 Tümü
ANKET
17 Mayıs ila 1 Haziran arasında, hafta sonlarında, sokağa çıkma kısıtlamasına devam edilmesini;
ARŞİV
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri veya çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.
Tamam