1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Tümü

Fuat Oktay açıkladı. Tam kapanma 19 Mayıs'a uzayacak mı?

Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay, NTV canlı yayınında merak edilenleri anlattı. Oktay, tam kapanma uzayacak mı sorusuna "Şu anda böyle bir şey gündemimizde yok" dedi.
06 Mayıs 2021 15:28
+Aa- Yazdır
Fuat Oktay açıkladı. Tam kapanma 19 Mayıs'a uzayacak mı?

29 Nisan'da saat 19.00'da başlayan tam kapanma süreci 17 Mayıs'ta saat 05.00'te sona erecek.

Tam kapanmanın sona ereceği tarihtan yalnızca 2 gün sonra 19 Mayıs Atatürk'ü Anma Gençlik ve Spor Bayramı olması nedeniyle tam kapanmanın uzatılıp uzatılmayacağı merak konusu oldu.

Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay, NTV canlı yayınında merak edilenleri anlattı. Oktay, tam kapanma uzayacak mı sorusuna "Şu anda böyle bir şey gündemimizde yok" dedi.

"Sağlık Bakanlığımız günlük verileri sürekli paylaşıyor. Salgın dönemini tam kapanmaya girmeden yönetmeye çalıştık. Ekonomik ve sosyal boyutu olduğu için tüm çarkları yürütmeye çalıştık. Ramazan'dan önce pik yaşadık. Yoğun bir dönem yaşadık. Bir ilk yarı kapanma ile bazı tedbirler almıştık. Azaltmayı gerçekleştirebilirsek yaz sezonuna girersek çok daha avantajlı şekilde girelim diye tedbirlere başvurmuştuk. Tam kapanmanın gerekli olduğunu gösterdi veriler."

DESTEK ELEŞTİRİLERİNE YANIT

Fuat Oktay, muhalefetten gelen pandemi desteklerinin yetersiz olduğu eleştirilerine de yanıt verdi:

"Esnafa yaptığımız hibe ödemeleri var. KDV indirimleri var. Stopaj indirimleri var. Çok farklı kısa çalışma ödeneklerimiz var. İşten fesih hakkının kaldırılması var. Böyle bir dönemde kimse çalışanını işten çıkaramaz. 130 milyara yakın kredi ertelemeleri var. Herhalde bunları destekten görmüyorlar.

"18 AŞI ÇALIŞMASI VAR"

Yerli aşı çalışmalarına ilişkin bilgi de veren Oktay, çalışma yürüten firmaları sıkı bir takibe aldıklarını söyledi.Oktay devam eden çalışmalara ilişkin şu bilgileri verdi:

"Aşı çalışmalarını bir ekosistem olarak düşünürsek içinde kimler varsa tamamını içine alan süreci sıkı bir takip altına aldık. Toplam 18 aşı çalışması var. Bunlardan yedisi başvuru aşamasına gelmişti. Yani insan deneyi aşamasına gelen. Bunları yakın takibe aldık. Yedi firmadan dördü klinik test onayını aldı. Bir tanesi de biraz daha önde, Kayseri'deki."

Üçüncü hatırlatma dozlarının yerli aşı ile uygulanmasını arzu ettiklerini söyleyen Oktay, "Aşı artık bir güce dönüşmüş durumda. Üretilecek bir aşıyı sadece Türk insanı beklemiyor. Bizden daha yakın takip eden ülkeler var" dedi.

AŞIDA TEDARİK SIKINTISI

Oktay, aşıdaki tedariki ile ilgili sıkıntılara da değindi. Çin ile görüşmelerin devam ettiğini kaydeden Oktay, "Biontech ve Sputnik için görüşmeleri de yapıyoruz. Aşılama devam ediyor. Şu anda aşılamada dördüncü sıradayız. Burada çok daha hızlı bir şekilde devamını getireceğiz Sputnik zaten onayını aldı, görüşmelerini yaptılar, hızlı bir şekilde üretim boyutuba geçecekler" ifadelerini kullandı.

"DİĞER PARTİLERDEN DE BEKLİYORUZ"

MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli'nin 100 maddelik anayasa çalışması için ise Oktay şunları söyledi:

"Sayın Bahçeli çalışmalarını ilan ettiler. Cumhurbaşkanlığı sistemini daha da güçlendirecek bir modeli ifade ediyorlar. Bizim de çalışmalarımız devam ediyor. Bu çalışmanın olması kıymetlidir. Diğer siyasi partilerden de aynı çalışmayı yapmalarını bekleriz. Bu Türkiye'nin gelecğei için çok ciddi bir katkıdır. Bunu olgunlaştırıp milletin huzuruna çıkarmamız lazım."

MISIR İLE NORMALLEŞME

Programda Mısır ile normalleşme süreci de değerlendirildi. "Türkiye olarak bölgede tüm bölge ülkeleriyle karşılıklı saygı, toprak bütünlüğüne saygı temelinde ilişkilerimizi geliştirme konusunda açığız" diyen Oktay, şöyle devam etti:

"Mısır Doğu Akdeniz komşumuz. Mısır ile akrabalık ilişkilerimiz de var ticari ilişkilerimiz de. Ticari ortaklıklarımız var. Sİyasi ilişkiler inişli çıkışlı olabilir ama birlikte hareket ediyor olmak iki ülkenin de çıkarına. Libya ile anlaşmamıza saygu göstererek yeni petrol arayışlarını o bölge sınırları dışında ilan etti. İlişkileri geliştirme ile alakalı gerekli mesajları verdi. İlişkiler hiçbir zaman tamamen kopmamıştı. Şu anda bakan yardımcılığı seviyesinde normalleşme süreci başladı."

KANAL İSTANBUL

Kanal İstanbul sürecinde, bizim muhalefetin böyle bir "istemezük" problemi var. Montrö'yle de bağdaştırmaya çalıştılar. Bu anlaşma da su yolu anlaşması. Kendi boğazlarımızdan neyin geçip geçmeyeceğine neden biz karar veremiyoruz?

Kanal İstanbul projesi sonrası da aynı anlaşma devam edecek. Ancak bu anlaşma imzalandığında 6 bin gemi geçerken, şimdi 45 binleri geçti. Boğazlar ne kadarını kaldırabilir? Yapılan bilimsel çalışmalar maksimum 25 bindir. Boğazın bu kaldırması mümkün değildir.

Kanal İstanbul yeni bir ticaret fırsatı oluşturuyor. Haftalarca burada bekleyeceğine Kanal İstanbul'dan ücret karşılığı geçebileceksin. Son derece harika bir yapı ortaya çıkacak.

Yeter bu kadar tartışma diyoruz ve bu yıl başlıyoruz. Kimse korkmasın, bu Türkiye'ye ilave bir fırsat sağlayacak, aynı zamanda bölge ülkelerinin gelişmesine fırsat sağlayacak.

NTV
Bu haberi oylayabilirsiniz 0 0
43 Yorum yapıldı
YORUMLARTüm Yorumlar Popüler Yorumlar
SON HABERLER
08:59 - Tecavüzü taşa yazarak ihbar eden küçük kız ve ailesine koruma08:51 - AYM Raportörü HDP hakkındaki raporunu bugün sunacak08:43 - HDP binasına saldırıda ölen Poyraz annesinin yerine işe gelmiş08:37 - Evde çıkan yangın sonrası yapılan aramalarda bir kişinin cesedi bulundu08:35 - Balık tutmak için attığı oltasına martı takıldı08:25 - TÜSİAD: TL değerlensin, enflasyon düşsün, sonra faiz insin
08:23 - Türkiye'den Yunanistan'ın Müftü Ahmet Mete kararına tepki08:17 - İşte Marmara'yı kurtaracak sistem08:03 - Kıratına binip Demirel'in Isparta'daki mezarına gitti07:54 - 'Böcek istilası gibi afetlere maruz kalma ihtimalimiz söz konusu'07:51 - Türk bilim insanlarından koronayı saniyeler içinde tespit eden yapay zeka: E-burun07:50 - 'Demre' derinlerdeki müsilajı araştıracak
07:40 - İş birliği adımları kongrede atılacak07:35 - Şimdi de yaz fırsatçılığı başladı07:25 - Jeotermalde Avrupa lideriyiz07:20 - İklim değişikliğinin 'hasar'ı tırmanacak07:10 - Örgüt evlerine kod isim: Kara Harp yapılanması deşifre oluyor
07:05 - İttifaklara yüzde 3 barajı
1 2 3 4 5 6 7 Tümü
ARŞİV
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri veya çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.
Tamam