1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Tümü

Teşvikler sektörlere özel olmalı

AK Parti'nin ekonomi ve iş dünyası kökenli milletvekilleri KOBİ, sanayici, küçük esnaf ve yatırımcıların nabzını sahada tutuyor. Yapılan tespitlerde, en çok gelir adaletsizliğinden şikayet edilirken destek ve teşviklerin yeniden ele alınması, standart teşvik ve destek yerine her sektörün kendi özelliğine göre destek verilmesi, ekonomide öngörülebilirliğin sağlanması gibi talepler gündeme geldi.
22 Temmuz 2021 07:45
+Aa- Yazdır
Teşvikler sektörlere özel olmalı

AK Parti yönetimi, başta Covid-19 salgınının etkileri olmak üzere, ekonomide yaşanan olumsuzlukların sahadaki yansımalarını tespit edip, ona göre adım atmak için milletvekillerini görevlendirdi. Ekonomi ve iş dünyası kökenli 10 civarında milletvekilli, Türkiye genelinde il il sektör ziyaretleri yaparak, nabız tutmaya başladı. Özellikle KOBİ'ler, sanayiciler, küçük esnaf ve yatırımcıların karşılaştıkları güçlükler, hükümetten talepleri yaz boyunca bizzat sahadaki gözlemlerle tespit edilecek ve bu konuda hazırlanacak raporlar hükümete sunulacak. Şu ana kadar sahada yapılan tespitlerde, en çok gelir adaletsizliğinden şikayet edilirken, küçük esnaf, KOBİ ve sanayicilere verilen destek ve teşviklerin yeniden ele alınması, mevcut teşvik ve destekler yerine her sektörün kendi özelliğine göre teşvik ve destek verilmesi, ekonomide öngörülebilirliğin sağlanması gibi talepler gündeme geldi.

ÖNCELİKLİ GÜNDEM GELİR ADALETSİZLİĞİ

AK Parti'nin ekonomi kurmayları, STK'lar, meslek örgütlerinin yanısıra, bireysel olarak esnaf ve sanayicilerden gelen talepleri de aldıklarını belirterek "Sahada en fazla karşılaştığımız konu gelir adaletsizliği oluyor. Lüks tüketim mallarına olan talep yüksek ama vatandaşların büyük bölümü de ekonomik sıkıntı içinde. Pandemi sebebiyle hiç etkilenmeyen sektörler de var. Ama doğrudan salgından etkilenen birçok kesim söz konusu. Mesela sanayi ve gıda sektöründe pandemi döneminde ciddi problemler yaşanmadı. Ama küçük işletmeler ve esnaf büyük zarar gördü. Ekonomi alanında atılacak adımlar buna göre belirlenmeli, verilecek destekler de her sektör için standart değil, sektörler ayrıştırılarak farklı sektörlere farklı teşvikler uygulanmalı. Mevcut teşvik sistemi de buna göre revize edilmeli. Pandemi destekleri konusunda mesela, 100 bin liralık kredi küçük bir işletme için önemli ama daha orta ölçekli bir işletme için yeterli gelmiyor. Sahada bu yönde taleplerle karşılaşıyoruz" değerlendirmesini yaptı.

SAHA RAPORLARI YOL GÖSTERECEK

Milletvekillerinin sahadan elde edilen verilerle hazırlayacakları raporlar, yeni dönemde Meclis'te ve hükümet nezdinde atılacak adımları da belirleyecek. AK Parti kaynakları, hazırlanacak raporların Cumhurbaşkanı Erdoğan'a da sunulacağını, esnaf, sanayici ve yatırımcılardan gelen ortak taleplerin hükümetin gündemine alınacağını kaydetti.

YÜCEL KAYAOĞLU

Türkiye
Bu haberi oylayabilirsiniz 0 0
YORUMLARTüm Yorumlar Popüler Yorumlar
Bu habere henüz yorum yapılmamış.
İlk yorumu siz ekleyin.
SON HABERLER
05:55 - Antalya'nın Gazipaşa ilçesinde orman yangını başladı03:38 - İşyeri Açma ve Çalışma Ruhsatlarına İlişkin Yönetmelikte Değişiklik03:24 - Görevinde yükselen hakim ve savcıların listesi yayımlandı03:19 - Türkiye Bursları Yönetmeliğinde Değişiklik03:04 - YÖK'ün eski başkanı başdanışmanlığa atandı00:48 - THK: 20 hava aracı ülkemizin her bölgesindeki yangınlara müdahalede bulunuyor
00:27 - Rektör Övzar YÖK Başkanı olarak atandı00:21 - 21 ilde çıkan 63 yangının 42'si kontrol altına alındı00:04 - BM Barış Koruma Misyonuna Türk kadın polis alınacak00:04 - Öğretmenlerin iller arası nakil başvuruları alınacak00:01 - 30 Temmuz 2021'den önemli gündem başlıkları23:59 - Marmaris'teki orman yangını İçmeler'e doğru ilerliyor
23:57 - Anne ve kızı orman yangınından AFAD ekibi kurtardı23:53 - Türkiye'deki orman yangınları NASA'nın uydu görüntüsünde23:40 - Mersin'deki orman yangını ilçe merkezine yaklaştı23:36 - Milas'ta çıkan orman yangını kontrol altına alındı23:33 - Valilikten önemli karar: Milli Park giriş çıkışlara kapatıldı
23:26 - THY'den yangın bölgeleri için 'bilet' kararı
1 2 3 4 5 6 7 Tümü
ANKET
Memur Sen'in 2022 yılı için yüzde 21, 2023 yılı için yüzde 17'lik maaş zammı talebi sizce karşılanabilir mi?
ARŞİV
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri veya çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.
Tamam