1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Tümü

MEB, Merkezi Sistem Sınav görevlendirmelerinde ÖSYM'yi örnek almalıdır

02 Ocak 2012 00:27
Yazdır

.

Milli Eğitim Bakanlığı Merkezi Sistem Sınav Yönergesinin (Şubat 2011 / 2641 TD) "Bölge Sınav Yürütme Komisyonu" başlıklı 9. maddenin, "Bölge sınav yürütme komisyonunun görevleri şunlardır" başlıklı 8. fıkrasının (b) bendinde; "Sınav bölgesinde sınavla ilgili gerekli görevlendirmeleri yapar, bina sınav komisyonları ile bölge bazında salon görevlilerinin listelerini sınavdan önce hazırlar, hangi binada kimlerin görev yapacağını kura ile belirler ve sınavdan 1(bir) gün önce bina sınav komisyonlarına ve salon görevlisi olarak görevlendirilen öğretmenlerin görev yaptığı okul müdürlüklerine bildirir. " denilerek hangi personelin hangi okulda hangi sıfatla görev yapacağını takdir etme yetkisi bölge sınav komisyonunun yetkisine verilmiştir.

Yönergenin, "Salon Görevlileri" başlıklı 14. maddesinin 1. fıkrasında ki; "Bölge sınav yürütme komisyonunun teklifi üzerine her salonda 1(bir) salon başkanı ve 1(bir) gözcü, her 5(beş) salona da 1(bir) yedek gözcü öğretmen valilik/kaymakamlık onayı ile görevlendirilir. Salon başkanı/gözcü öğretmenlerin görevlendirilmesinde, sınav bölgesindeki öğretmenlerin dengeli olarak değerlendirilmesi esastır." hükmü uyarınca görevlendirmelerde öğretmenlerin dengeli dağıtılması esas ilke olarak belirlenmiştir.

Yönergenin "İl ve İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü'nün Görevleri" başlıklı 15. maddesinin 1. fıkrasında ki; "İl ve ilçe millî eğitim müdürlüğü Bakanlığın gerçekleştirdiği sınavların güvenlik içinde, sorunsuz olarak yapılabilmesi için ilgili mevzuata bağlı kalarak gerekli görevlendirmeleri yapar." hüküm uyarınca sınavların güvenlik içerisinde yapılabilmesi için milli eğitim müdürlüklerinin gerekli tedbirleri alması gerektiği ifade edilmiştir.

Bu ifadelere rağmen görevlendirmelerde şeffaflık bulunmamaktadır. bu nedenle Milli Eğitim Bankalığınca İllerde yapılan tüm merkezi sistem sınav görevlendirmelerinde ÖSYM'nin yaptığı sınav görevlendirmeleri gibi MEBBİS modülü üzerinden yazılım hazırlanarak görevlendirmelerin bu sistem üzerinden yapılması gerekmektedir.

Ahmet KANDEMİR
memurlar.net öğretmenler bölüm sorumlusu

Memurlar.Net
Bu haberi oylayabilirsiniz 0 0
16 Yorum yapıldı
YORUMLARTüm Yorumlar Popüler Yorumlar
SON HABERLER
04:03 - Bingöl'de operasyondan dönen helikopter teknik arıza nedeniyle zorunlu iniş yaptı04:02 - Sözleşmeli personel çalıştırılmasına ilişkin esaslarda değişiklik01:50 - Bakan Soylu'dan Yargıtay Cumhuriyet Başsavcısı Şahin'e ziyaret01:48 - Barolara ilişkin kanun teklifinin ilk iki maddesi kabul edildi01:28 - 9 Temmuz 2020 tarihli atama kararı yayımlandı00:36 - TBMM'de bağımsız İstanbul milletvekili Ahmet Şık'a uyarı cezası
00:13 - Malatya'da 4,4 büyüklüğünde deprem meydana geldi00:04 - Gizli bilgi - açıklanması yasak bilgi ayırımı00:01 - 9 Temmuz 2020'den önemli gündem başlıkları23:46 - TBMM'de vekiller arasında 'kes sesini' tartışması23:42 - 15 Temmuz'da vatandaşlar randevu sistemi ile nöbet tutacak23:38 - Vali'den sevindirici haber: Süreç Aksaray'da kontrol altında
23:35 - Müdürün testi pozitif çıktı, 3 çalışan karantinaya alındı23:31 - Meslektaşını bıçaklayarak öldüren doktor savunma yapmadı23:26 - Polis, çalınan köpeği 160 kilometre iz sürerek buldu23:24 - Solunum cihazı üretiminde durmak yok23:22 - Az su içmenin böbrek taşı riskini artırdığı uyarısı
23:18 - Güneydoğu'dan batı illerine kurbanlık sevkiyatı başladı
1 2 3 4 5 6 7 Tümü
ANKET
Pedagojik Formasyon eğitiminin kaldırılmasını nasıl değerlendiriyorsunuz?
ARŞİV
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri veya çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.
Tamam