Advertisement
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Tümü

Sınava giren aday yüksek lisans ama sınav sınav kurulu üyeleri lisans mezunu... Sorun olur mu?

23 Kasım 2015 08:42
+Aa- Yazdır
Sınava giren aday yüksek lisans ama sınav sınav kurulu üyeleri lisans mezunu... Sorun olur mu?

Görevde yükselme sözlü sınavına giren aday lisansüstü öğrenime ama sınav kurulu üyeleri lisans öğrenime sahipse, sorun olur mu?

SORU: Kurumum tarafından şube müdürü kadrosu için düzenlenen görevde yükselme sınavına girdim. Yüksek lisans mezunuyum ve doktora öğrenimim devam ediyor. Sınav kurulundaki 5 üyeden sadece 2'si yüksek lisans mezunu. Bu durumda sınav kurulu mevzuata uygun mu oluşturulmuş?

CEVAP: Görevde Yükselme Genel Yönetmeliğinin 15 inci maddesinde, "Kurumlarca yaptırılacak sınavlara ilişkin görevde yükselme işlemlerini yürütmek üzere beş kişiden oluşan sınav kurulu veya kurulları teşkil edilir. Sınav kurulu veya kurulları, atamaya yetkili amir veya görevlendireceği kişinin başkanlığında, atamaya yetkili amirce belirlenecek personel birimi temsilcisi veya temsilcileri ile diğer üyelerden teşekkül eder. İhtiyaç duyulması halinde kurum dışından kamu görevlileri arasından kurullara üye veya üyeler görevlendirilebilir. Sınav kurulunu teşkil eden üyeler görevde yükselme sınavına alınacak personelden, öğrenim ve ihraz ettikleri unvanlar itibarıyla daha düşük seviyede olamazlar." hükmü vardır.

Yüksek lisans ve doktora öğreniminin lisans öğreniminden daha üst bir öğrenim olduğuna şüphe yoktur. Nitekim, 2547 sayılı Yükseköğretim Kanunu'nun 3'üncü maddesinde yüksek lisans, "Bir lisans öğretimine dayalı, eğitim - öğretim ve araştırmanın sonuçlarını ortaya koymayı amaçlayan bir yükseköğretim"; doktora ise, "Lisansa dayalı en az altı veya yüksek lisans veya eczacılık veya fen fakültesi mezunlarınca Sağlık ve Sosyal Yardım Bakanlığı tarafından düzenlenen esaslara göre bir laboratuar dalında kazanılan uzmanlığa dayalı en az dört yarı yıllık programı kapsayan ve orijinal bir araştırmanın sonuçlarını ortaya koymayı amaçlayan bir yükseköğretim" olarak tanımlanmış ve da bu iki öğrenim "lisans üstü öğrenim" olarak nitelendirilmiştir.

Genel Yönetmelikteki bu hükmün asıl amacının, iki yıllık yükseköğrenim mezunu olan sınav kurulu üyelerinin, fakülte mezunu personelin sınavında değerlendirici olmasının önüne geçmek olduğu açıktır.

Yine de, yüksek lisans veya doktora mezunu olan personelin, lisans mezunu olan sınav kurulu üyelerince değerlendirilmesi hukuki açıdan sorun ortaya çıkarabilecektir.

Nitekim pek çok kurum böyle bir sorunla karşılaşmamak için kendi kurumsal yönetmeliklerinde bu maddeyi şu şekilde düzeltmektedir: "Sınav kurulunu teşkil eden üyeler görevde yükselme sınavına alınacak personelden, lisans üstü öğrenim hariç öğrenim ve ihraz ettikleri unvanlar itibarıyla daha düşük seviyede olamazlar."

Böyle bir düzenlemeye yer vermeyen kurumlar açısından sorun halen devam etmektedir.

Memurlar.Net - Özel

Bu yazının tüm hakları Memurlar.Net'e aittir. 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanununun 36. maddesi uyarınca alıntılanamaz. Telif hakları saklı tutulmuş bu yazının alıntılanması halinde yasal takip yapılacaktır. ©

Bu haberi oylayabilirsiniz 0 5
10 Yorum yapıldı
YORUMLARTüm Yorumlar Popüler Yorumlar
SON HABERLER
12:52 - Bakanlık 'Makul Şüphe' isimli kitabı muzır yayın ilan etti12:49 - Vaka sayısı artan illere getirilen yeni yasaklar12:45 - Filyos Limanı dev bir lojistik merkez projesidir12:41 - Üç ilimizde bazı bölgeler karantinaya alındı12:39 - Dolar gün ortasında düşüşe geçti12:38 - Bankacılıkta uzaktan müşteri olma dönemi mayısta başlıyor
12:33 - Konya'da otobüsün ikinci şoförü araçtaki dinlenme kabininde ölü bulundu12:32 - Salgının etkisiyle evlenen çift sayısı 20 yılın en düşük seviyesine geriledi12:31 - Diyarbakır anneleri Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın doğum gününü kutladı12:15 - Van, Hakkari, Bitlis ve Muş için çığ uyarısı yapıldı12:01 - SGK geri ödemesi kapsamında 'gebelik öncesi tanı uygulaması' başlatılacak11:59 - Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan 'Hocalı Katliamı' için anma mesajı
11:56 - Son 4 ay içerisinde TSK'dan 630 FETÖ'cü ihraç edildi11:54 - Türkiye'nin en romantik yeri 'Kapadokya'11:46 - Açlık sınırı 2 bin 719, yoksulluk sınırı ise 8 bin 856 lira11:43 - Çeyrek altın ne kadar?11:39 - TESK'ten bankalara 'Esnafın kredi borcu 2022'ye ertelensin' çağrısı
11:34 - Savunma Sanayi Başkanı'ndan yeni bir 'müjde' açıklaması
1 2 3 4 5 6 7 Tümü
ARŞİV
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri veya çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.
Tamam