Advertisement
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Tümü

KPSS adayları, YDS'ye girmeyi unutmamalı

Yabancı Dil İçeren KPSS Puanlarının Hesaplanması İçin YDS'ye Girme Zorunluluğu Adaylarca Unutulmamalı
23 Ocak 2016 10:30
+Aa- Yazdır
KPSS adayları, YDS'ye girmeyi unutmamalı

Kamu Personelinin Yabancı Dil Bilgisi Seviyesinin Tespitine Dair Esas ve Usuller Hakkında Yönetmelik, 04/01/2013 tarihinde yürürlüğe giren Yabancı Dil Bilgisi Seviye Belirleme Usul ve Esasları Hakkında Yönetmelik ile yürürlükten kaldırılmış, ÜDS ve KPDS kaldırılarak yerine YDS uygulanmaya başlanmıştır.

Bununla birlikte KPSS Cumartesi oturumda Genel Yetenek ve Genel Kültür testlerinin ardından uygulanan KPSS Yabancı Dil Testi de ÖSYM'nin 2013 Ocak ayındaki duyurusunda; "2013 yılından itibaren ÖSYM tarafından, yabancı dil bilgisi seviye belirlemeye yönelik olarak, sadece Yabancı Dil Seviye Belirleme Sınavı (YDS) yapılacaktır. Diğer yabancı dil bilgisi seviye belirleme sınavları (ÜDS/KPDS vb.) yapılmayacaktır. Ayrıca; ÖSYM tarafından uygulanan ve içeriğinde yabancı dil sorusu/testi bulunan sınavlarda yabancı dil sorusu/testi bulunmayacak, bu adayların sınav sonuçlarının değerlendirilmesinde YDS'den alacakları puanlar kullanılacaktır.

Bu nedenle, 2013 yılından itibaren ÖSYM tarafından yapılan KPSS, TUS, DUS vb. sınav ve yerleştirme işlemleri ile ÜDS/KPDS sonuçlarını kullanan diğer kamu/özel kurum ve kuruluşların sınav/yerleştirme işlemlerine katılacak adayların, yabancı dil yeterliğinin belirlenmesi için 7 Nisan 2013 tarihinde yapılması planlanan YDS'ye katılmaları yararlarına olacaktır." ifadelerine yer verilerek uygulanmayacağı belirtilmiştir.

Ayrıca, 2013 KPSS Kılavuzunda; "...Yabancı dil ağırlığı içeren KPSS puanları hesaplanırken kullanılacak yabancı dil standart puanının hesaplanmasında adayların ilgili KPSS'den önce elde ettikleri Yabancı Dil Sınavı (YDS) Sonuçları kullanılacaktır. KPSS'den sonra elde edilecek Yabancı Dil Sınavı (YDS) Sonuçları, yabancı dil ağırlığı içeren bir sonraki KPSS puanlarının hesabında dikkate alınacaktır. KPSS'ye giren adayların her üç yabancı dil için (Almanca, Fransızca, İngilizce) YDS puanlarının ortalama ve standart sapma değerleri ayrı ayrı hesaplanacak, bu değerler kullanılarak adayların yabancı dil standart puanları hesaplanacaktır.

Bir testte, doğru ya da yanlış hiçbir cevabı bulunmayan adaylar bu test için yapılacak hesaplamalara alınmayacaklar ve bu adaylara bu test için standart puan hesaplanmayacaktır. YDS puanı olmayan adayların yabancı dil standart puanı hesaplanmayacaktır." hükmü yer almış ve YDS'ye girmeyen adayın Yabancı Dil Ağırlıklı puanlarının hesaplanmayacağı belirtilmiştir.

Bu husus, bir aday tarafından ek külfet doğurduğu, KPSS yabancı dil testi ve YDS'nin farklı usuller öngördüğü ve ölçme değerlendirme tekniğine ve hakkaniyete uymadığı gerekçeleriyle dava konusu edilmiş, Danıştay 8.Dairesi ise kararında; "...ÖSYM'nin, yabancı dil sınavları ile birlikte KPSS'nin düzenlenmesi hususunda yetkili kılındığı görülmektedir. Mevzuatta daha önce KPSS içerisinde düzenlenen yabancı dil sınavının, bu şekilde düzenlenmesini zorunlu kılan bir hüküm bulunmadığı dolayısı ile İdarenin bu sınavı KPSS'nin içeriği olarak yada tamamı ile ayrı bir sınav olarak düzenlemesi hususunda takdir yetkisinin bulunduğu kuşkusuzdur. Nitekim, kamu hizmetine egemen olan ilkelerden biri olan uyarlama(değişkenlik) ilkesi uyarınca idarenin, yürüttüğü kamu hizmetini çağın gereklerine ve toplumun ihtiyaçlarına uygun olarak değiştirip, yeniden düzenlemesinde hukuka aykırı bir yön bulunmamaktadır...değişik isimler altında, farklı ölçütler kullanılarak farklı zamanda yapılan yabancı dil sınavlarının tek bir sınav olarak düzenlenmesinde ve bu sınavlarda kullanılan birbirinden ayrı değerlendirme ölçütlerinin ortadan kaldırarak, standartlaşmaya gidilmesinde hukuka aykırılık bulunmadığı gibi, bu uygulamanın tüm idari işlemlerde bulunması gereken 'kamu yararı' ilkesine de uygun olduğu kanaatine varılmıştır..." ifadelerine yer vererek davayı reddetmiştir.

Sonuç olarak, A Grubu kadrolara başvurmak isteyen adayların, 22 Mayıs 2016'da yapılacak KPSS lisans öncesi, yabancı dil ağırlığı bulunan puanlarının hesaplanması için muhakkak suretle ÖSYM sınav takvimini takip ederek söz konusu tarihten önce yapılacak 2016 ilkbahar YDS'ye veyahut e-YDS'lere girmeleri gerekmekte; ancak 2013 ilkbahar ve sonrası YDS'lere veya e-YDS'lere giren adayların girmeleri gerekmemektedir.

Memurlar.Net - Özel

Bu yazının tüm hakları Memurlar.Net'e aittir. 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanununun 36. maddesi uyarınca alıntılanamaz. Telif hakları saklı tutulmuş bu yazının alıntılanması halinde yasal takip yapılacaktır. ©

Bu haberi oylayabilirsiniz 13 10
16 Yorum yapıldı
YORUMLARTüm Yorumlar Popüler Yorumlar
SON HABERLER
21:44 - Öğrenciler ürettikleri istiridye mantarlarının hasadına başladı21:38 - Kovid-19'a yakalanan öğretmen yaşamını yitirdi21:37 - Bu okul hem üretiyor, hem öğretiyor, hem de kazandırıyor21:35 - MHP'li belediye başkanı partisinden istifa etti21:31 - THY'den yeni kısıtlama sonrası açıklama21:06 - Johnson and Johnson, aşının dağıtımını erteledi
20:46 - ABD, Afganistan'daki tüm askerini çekiyor20:45 - Kayseri'de 1'i cezaevi müdürü, 13 kişi tutuklandı20:34 - Baykar Akıncı PT-3, iki testi daha başarıyla tamamladı20:31 - Fıkra gibi mahalle: Komşular 2 dakika farkla iftar açıyor20:25 - Nurettin Canikli'den, '128 milyar dolar' iddialarına yanıt20:22 - Şarkıcı Petek Dinçöz 22 bin 550 lira tazminat ödeyecek
20:19 - Cumhurbaşkanı Erdoğan, şehit aileleriyle iftar yaptı20:11 - MEB, uzaktan eğitime geçişle ilgili alınan kararları açıkladı20:05 - 4 rüzgar türbini, ruhsatsız olduğu gerekçesiyle mühürlendi19:58 - Listem hazır diyen Sevda Noyan: Nüktedan olarak söyledim19:55 - Soma davasında savcı mütalaasını açıkladı
19:53 - Yunanistan Dışişleri Bakanı Dendias, Türkiye'ye geliyor
1 2 3 4 5 6 7 Tümü
ARŞİV
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri veya çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.
Tamam