1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Tümü

Öğretmenler, dernek kurabilir mi?

Mevzuatımızda öğretmenlerin dernek kurması veya kurulmuş bir derneğe üye olmasını engelleyen bir hüküm bulunmamaktadır.
27 Kasım 2018 00:02
Yazdır
Öğretmenler, dernek kurabilir mi?

Mevzuatımızda öğretmenlerin dernek kurması veya kurulmuş bir derneğe üye olmasını engelleyen bir hüküm bulunmamaktadır.

SORU: Bir öğretmen dernek kurabilirler mi? Ayrıca dernek kuruluş sırasında devletten destek alabilir mi? Kira v.b masrafları için?

CEVAP:

1982 tarihli Türkiye Cumhuriyeti Anayasasının "Dernek kurma hürriyeti" başlıklı 33. maddesinin 1. fıkrası aşağıdaki şekildedir.

"Madde 33 -Herkes, önceden izin almaksızın dernek kurma ve bunlara üye olma ya da üyelikten çıkma hürriyetine sahiptir."

5253 Sayılı Dernekler Kanununun "Dernek kurma hakkı " başlıklı 3. maddesinin 1. ve 2. fıkrası aşağıdaki şekildedir.

"Madde 3- Fiil ehliyetine sahip gerçek veya tüzel kişiler, önceden izin almaksızın dernek kurma hakkına sahiptir.

Ancak, Türk Silahlı Kuvvetleri ve kolluk kuvvetleri mensupları ile kamu kurum ve kuruluşlarının memur statüsündeki görevlileri hakkında özel kanunlarında getirilen kısıtlamalar saklıdır."

Öğretmenlerin tabi olduğu mevzuatta dernek kurma hakkını engelleyici mahiyette bir hüküm bulunmadığından dernek kurmanız önünde bir engel bulunmamaktadır.

17/07/2006 tarihli ve 26231 sayılı Resmi Gazetede yayınlanan Dernek, Vakıf, Birlik, Kurum, Kuruluş, Sandık ve Benzeri Teşekküllere Genel Yönetim Kapsamındaki Kamu İdarelerinin Bütçelerinden Yardım Yapılması Hakkında Yönetmelik hükümlerine göre idarelerce derneklere yardım yapılması mümkündür. Söz konusu yönetmeliğin "İdarelerin düzenleme yapma yetkisi" başlıklı 10. maddesi aşağıdaki şekildedir.

"MADDE 10 - (1) İdareler, bu Yönetmeliğe aykırı olmamak koşuluyla;

a) Yardım yapılacak teşekküllerde aranacak şartlara,

b) Yardım talebine ilişkin başvurunun ne şekilde yapılacağına,

c) Yardım talebinin hangi kriterlere göre değerlendirileceğine,

ç) Ne tür faaliyetlere yardım yapılacağına,

d) Yapılacak protokolde yer alacak hususlara,

e) İhtiyaç duyulan diğer hususlara,

ilişkin usul ve esasları belirlemeye yetkilidir"

Söz konusu yönetmeliğin 10. maddesine dayanılarak İçişleri Bakanlığı tarafından çıkarılan 03.03.2017 tarihli "İçişleri Bakanlığı Bütçesinden Derneklere Yardım Yapılması Hakkında Yönerge" nin 6. maddesi aşağıdaki şekildedir.

"MADDE 6- (1) Yardım yapılabilecek derneklerde aşağıdaki şartlar aranır:

a) Tüzüklerinde belirtilen amacının, toplumun ihtiyaç ve sorunlarını çözmeye ve toplumsal gelişmeye katkıda bulunmaya yönelik olması,

b) Anayasa ve kanunlarla yasaklanmış veya konusu suç teşkil eden faaliyetlerde bulunmamış olması,

c) Haklarında feshe ilişkin devam eden bir dava olmaması,

ç) 02/01/2004 tarihli ve 5072 sayılı Dernek ve Vakıfların Kamu Kurum ve Kuruluşları ile İlişkilerine Dair Kanun kapsamındaki derneklerden olmaması,

d) Derneğin ilk genel kurul toplantısını yapmış ve organlarını oluşturmuş olması, gerekir.

2) Mevcut yöneticilerinin dernek iş ve işlemlerinden herhangi bir adli ceza alıp almadığı, Yönerge kapsamında daha önce alınan yardımların amacına ve mevzuata uygun kullanılıp kullanılmadığı gibi projenin yürütülmesini etkileyebilecek hususlar da değerlendirilmede dikkate alınabilir."

Sonuç ve Değerlendirme:

Öğretmenlerin dernek kurma ya da derneğe üye olmalarına engel bir düzenleme bulunmamaktadır. Derneklere genel yönetim kapsamındaki kamu idarelerince yardım yapılabilir. Bu konuda idarelerce yapılan düzenlemeler takip edilmelidir. İçişleri Bakanlığı tarafından dernek kuruluşu sırasında devlet desteği mümkün olmamakla birlikte derneğin ilk genel kurul toplantısı yapıldıktan ve organlarını oluşturduktan sonra yardım yapılabilmektedir. Bu noktada bütçe imkanları ile idarenin takdir hakkı da göz önünde bulundurulmalıdır.

Memurlar.Net - Özel

Bu yazının tüm hakları Memurlar.Net'e aittir. 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanununun 36. maddesi uyarınca alıntılanamaz. Telif hakları saklı tutulmuş bu yazının alıntılanması halinde yasal takip yapılacaktır. ©

Bu haberi oylayabilirsiniz 0 0
13 Yorum yapıldı
YORUMLARTüm Yorumlar Popüler Yorumlar
SON HABERLER
20:24 - Sağlık Bakanlığı: 76 hastamız hayatını kaybetti20:17 - Kısıtlamalara rağmen 3 tır solunum cihazı Türkiye'ye ulaştı20:12 - Tarım Kredi sözleşmeli üretimde hedef büyüttü20:07 - 'Hızlı tanı kiti'nin geliştirilebilmesi için seferber oldular19:40 - İstanbul'da 45 bin kişiye 'adrese teslim' ödeme yapıldı19:33 - İçişleri Bakanlığı'ndan valiliklere yeni koronavirüs talimatları19:26 - Rusya'da koronavirüse yakalananlardan 235'i çocuk19:21 - İstanbul'da tedbirlere uymayan 205 kişiye para cezası19:16 - Otomatik vites otomobil satışlarında artış19:11 - Antalya'da 'merdiven altı' tıraş görüntülendi
19:06 - İtalya'da son 24 saatte 681 hasta hayatını kaybetti19:00 - Karantina yasağını delen Sağlık Bakanı özür diledi18:51 - Düzce ile Sakarya arasındaki yol kayalarla kapatıldı18:46 - İstanbul polisinden dolandırıcılığa karşı uyarı ziyaretleri18:40 - 29 STK'dan ortak bildiri: Çalışanını işten çıkarma18:33 - Elektrik şirketleri çalışma saatlerinde değişiklik yaptı18:31 - Japonya'da koronavirüs vaka sayısı 4 bini geçti18:27 - 1 milyar dolar kazanan ilk futbolcu belli oldu
1 2 3 4 5 6 7 Tümü
ANKET
Çalıştığınız kamu kurumunda, dönüşümlü veya uzaktan çalışmaya geçildi mi?
ARŞİV
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri veya çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.
Tamam