1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Tümü

Memurlar açısından 2002 öncesi bazı sürelerin borçlanılması neden önemlidir?

23/05/2002 öncesi askerlik, ücretsiz izin gibi süreler hizmet olarak satın alındığında emeklilik yaşını belirler
13 Ağustos 2019 00:04
Yazdır
Memurlar açısından 2002 öncesi bazı sürelerin borçlanılması neden önemlidir?

Genelde Devlet memurları askerlik görevini yaptıktan sonra göreve başlarlar veya görevde iken askerlik görevini yerine getirirler. Yine, görevde iken doğum vb. gibi nedenlerle görevlerinden ayrı kalırlar.

Sosyal güvenlik kanunlarında memurlukta fiili çalışmaya bağlı olmayan sürelerin borçlandırılarak hizmet olarak sayılması imkanı bulunmaktadır.

Hem 5434, hem de 5510 sayılı Kanunda; askerlik, yedek subay okul süresi, staj süresi, öğrencilik süreleri, ücretsiz izinlerde geçen süreler gibi durumlar borçlandırma yapılmak suretiyle hizmet olarak sayılması bulunmaktadır.

Hizmet borçlanması, memurun emeklilik hizmet süresini daha erken tamamlamaya ve de emeklilik yaş grubunu daha erkene almaya katkı sağlar.

ANCAK,

5434 e tabi memurların emeklilik yaş grupları 23/05/2002 tarihindeki toplam hizmet sürelerine göre belirlenmektedir.

23/05/2002 tarihinden önce geçmiş olmak şartıyla, bu tarihten sonra borçlanma yapılarak hizmet satın alınan süreler de bu tarihteki hizmetlere eklenmektedir.

Memurların kademelendirilmiş yaş gruplarına girebilmeleri için mutlaka kadın ve erkek memurun 23/05/2002 tarihinden önce geçen işçi, esnaf, memur, borçlanılacak süreler, fiili hizmet süresi zammı gibi sürelerle birlikte hizmetin en az 3 tam yıl olması gerekmektedir.

Yani kadın memurun 23/05/2002 tarihine kadar ki hizmet toplamının 17 tam yıl veya daha fazla olması, erkek memurun da 22 tam yıl olması gerekir. 8 Eylül 1999 tarihinden önce göreve başlamış memurlardan kadın 20 yıl, erkek ise 25 yıl hizmete tabi olmaktadır.

Bu bağlamda, kademeli yaş grubuna girilebilmesi için borçlanma düşüncesinde olan memurların, emeklilik yaş hesaplamasını yaptırmaları, avantaj sağlaması durumunda, yani borçlanılacak süreler ile birlikte 23/05/2002 tarihindeki hizmeti 3 yıl ve daha fazla bir süreye götürüyorsa borçlanma yapmalarını tavsiye edebiliriz. Borçlanma yapılacak süreler de tamamının borçlanılması zorunlu olmayıp, yeterli kısmının da borçlanılması yapılabilir.

8 Eylül 1999 öncesi hiçbir şekilde çalışmaları olmayan, bu tarihten sonra göreve başlamış memurlardan kadın ise 58, erkek ise 60 yaşa ve her ikisi için de 25 yıl hizmet arandığından, bu tarihten önce geçen özellikle askerlik sürelerinin borçlanılmasının bir fayda sağlamayacağını da ayrıca söyleyebiliriz.

Memurlar.Net - Özel

Bu yazının tüm hakları Memurlar.Net'e aittir. 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanununun 36. maddesi uyarınca alıntılanamaz. Telif hakları saklı tutulmuş bu yazının alıntılanması halinde yasal takip yapılacaktır. ©

Bu haberi oylayabilirsiniz 0 0
3 Yorum yapıldı
YORUMLARTüm Yorumlar Popüler Yorumlar
SON HABERLER
13:10 - Cerrahpaşa'da günlük hasta 400'den 40'a düştü13:05 - Batman'da bir apartman karantinaya alındı12:56 - OPET'ten 'iflas istemi' haberlerine ilişkin açıklama12:46 - MHP'den Atatürk imzalı ve Türk bayraklı maske dağıtılmasına tepki12:36 - 20 gündür aranan PTT çalışanının cansız bedeni bulundu12:33 - Kaplıca, sauna, jakuzi ve kapalı havuzlara yönelik tedbirler belirlendi12:32 - Akaryakıttaki indirimle 6 milyar lira vatandaşın cebinde kalacak12:29 - Bakan Selçuk: Büyük bir proje başlattık12:27 - Siirt'te PKK'lı teröristlere ait yaşam malzemesi ele geçirildi12:25 - Borsa İstanbul'dan 'manipülatörlere kulak asmayın' uyarısı
12:23 - Meteorolojiden sağanak uyarısı12:20 - Gün ortası döviz fiyatları12:16 - Şanlıurfa'da 4'ü aktif görevde 10 zanlıya FETÖ operasyonu12:14 - Muğla'da otomobil ile tır çarpıştı: 1'i polis, 2 yaralı12:13 - Yangında cesedi bulunan kişinin öldürüldüğü belirlendi12:04 - Henüz 12 yaşında, 6 ayda 100 hırsızlığın şüphelisi12:01 - Tercihiniz modüler değil Avangard mobilya olsun11:58 - MSB: İdlib'de 15'inci Türk-Rus Birleşik Kara Devriyesi icra edildi
1 2 3 4 5 6 7 Tümü
ARŞİV
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri veya çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.
Tamam