1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Tümü

Öğretmenliğe başladıktan sonra, ağır bir hastalık geçirenler, nasıl emekli olur?

Memurluk görevine girmeden önce rahatsızlığı olanlar malullük hükümlerinden yararlanamamaktadır. Bu durumdakiler, yani göreve başladıktan sonra, önemli bir engellilik durumu olanlar çalışma gücündeki kayıp oranlarına göre, hizmet günü sayısı esas alınarak emekli olabilmektedir. Bunlarda, yaş artı aranmamaktadır.
10 Aralık 2019 00:05
Yazdır
Öğretmenliğe başladıktan sonra, ağır bir hastalık geçirenler, nasıl emekli olur?

SORU: 1994 yılında memuriyete başladım. MEB'de öğretmen olarak 25 yılımı tamamladım. Normal şartlarda emeklilik için 8 yılım var.3 yıldır %60 engelli raporum var. Engelli emekliği için başvursam

1.Emekli aylığı mi engelli aylığı mi alırım? Yaklaşık ne kadar alırım?

2.Emekli ikramiyesi alabilirmiyim?Ne kadar alırım?

Teşekkür ederim

CEVAP: 5434 e tabi Öğretmen engellilikten nasıl emekli olur? Sorunuz özelinde durumunuzu değerlendirmekteyiz.

2008 yılı Ekim ayından önce memur olanlar, tüm hükümleri ile 5434 sayılı T.C.Emekli Sandığı Kanunu kapsamındadırlar.

Memurluk görevine girmeden önce rahatsızlığı olanlar malullük hükümlerinden yararlanamazlar.

Göreve engellilik mevzuatından dolayı girenler 15 yıl hizmet olduğunda engellilikten dolayı emekli aylığı bağlanmasını talep edebilirler.

Göreve engellik mevzuatından girmeyip, ayrıca görevden önce de malullüğü olmayanlar için iki seçenek bulunur:

Birinci olarak, malullük göreve girdikten sonra meydana gelmişse 10 hizmet yılı yeterli olur, malullük raporları Sosyal Güvenlik Kurumu Sağlık Kurulunca incelenir, malul kararı verildiğinde memurun malulen emekliliğe sevki yapılır.

İkinci olarak, göreve girdikten sonra çalışma gücü kayıp oranı belli oranlarda yitirilenlere yöneliktir. Bu durumda olanlar için de yine sağlık kurulu raporu düzenlenmesi ihtiyacı olur. Bu raporlar Sosyal Güvenlik Kurumu Sağlık Kurulunca incelenir ve Sağlık Kurulu memurun;

- Çalışma gücü kayıp oranının % 50 - % 59 arasında verirse memurun en az 5760 gün hizmeti aranır.

- Şayet kayıp oranının % 40 - 49 arasında verirse bu defa memurun en az 6480 gün hizmeti aranır.

Bu şartlar yerine getirildiğinde memura emekli aylığı bağlanır. Yaş koşulu aranmaz.

Engelli, malullük, emekli aylığı bağlama sistemi değişmez, hepsinde aynı sistem uygulanır, aynı hesaplama sisteminde emekli ikramiyesi ödenir.

Açıklamalarımız bağlamında durumunuzu değerlendirmemiz ;

- Sağlık Kurulu raporu alınarak Kurumunuza iletmeniz, Kurumunuzun da Sosyal Güvenlik Kurumuna göndermesi, Sosyal Güvenlik Kurumundan gelecek olan engelliliğinize yönelik yukarıdaki oranlara göre bir tespit yapılırsa, engellilikten dolayı emekliye ayrılmanız mümkün olabilecektir.

- Çalışma gücü kayıp oranınıza göre emekli olduğunuzda size emekli aylığı bağlanır, engelli aylığı olarak özel bir aylık sistemi bulunmaz.

Emekli ikramiyesi ödenmesi zorunlu olan bir uygulamadır. İster malullük ister emeklilik, ister yine engellilikten dolayı emeklilik olsun memurluk tam hizmet yıllarınıza emekli ikramiyesi ödenir, emekli ikramiyesi ödenmesi için mutlaka 25 yıl hizmet aranmaz.

Emekli aylık ve emekli ikramiyesi hesaplaması için https://www.memurlar.net/hesaplama/emekli-maas/ adresimizi ziyaret edebilirsiniz.

Doktorlar, engellilik oranını nasıl hesaplıyor?
Memurlar.Net - Özel

Bu yazının tüm hakları Memurlar.Net'e aittir. 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanununun 36. maddesi uyarınca alıntılanamaz. Telif hakları saklı tutulmuş bu yazının alıntılanması halinde yasal takip yapılacaktır. ©

Bu haberi oylayabilirsiniz 0 0
1 Yorum yapıldı
YORUMLARTüm Yorumlar Popüler Yorumlar
SON HABERLER
01:28 - İstanbul'da, taksici terörü.. VİP minibüsün önünü kestiler01:08 - Benzin ve motorinde önemli indirim!01:03 - Yargıtay Dairelerinin görev dağılımı Resmi Gazetede yayımlandı00:41 - Milli İHA'ların gözünden deprem bölgesi00:27 - Aksaray'da, ilk tetkik sonuçları belli oldu00:02 - OGM, yerleşen 1.146 adayı daha fazla bekletmemeli!00:01 - 28 Ocak 2020'den önemli gündem başlıkları23:40 - 'Bedelli askerlere 1 ay afet eğitimi verilsin' önerisi23:33 - Daha 9 yaşında, cebindeki son 20 TL'yi bağışladı23:28 - Depremzede çocuklara psikososyal destek
23:23 - Yardım paketinden çıkan not duygulandırdı!23:18 - YouTube'un en çok izlenen videoları23:13 - Enkazdan yaralı kurtuldu, sahibini arıyor23:08 - Yatırımcılar 'güvenli liman'a yöneldi23:03 - Yakınlarının tepkilerine rağmen sınava girdi: Utanıyorum22:58 - Devlet desteğiyle baskı atölyesi kurdu, Türkiye'ye açıldı22:53 - Dünyada bir ilk! Çatıda yürüyüş parkuruna sahip ilk stat22:47 - Mustafa öğretmen öğrencilerine sporla umut aşılıyor
1 2 3 4 5 6 7 Tümü
ANKET
Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk 'Herkes üniversite okumak zorunda değil. Meslek liselerine olumsuz yaklaşmamalıyız' dedi. Katılıyor musunuz?
ARŞİV
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri veya çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.
Tamam