1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Tümü

61 yaşını dolduran öğretmen istediği zaman emekli olabilir mi?

61 yaşını dolduran tüm öğretmenler, en az 15 yıl hizmeti bulunmaları kaydıyla Haziran ve Temmuz ayları dışında emeklilik isteğinde bulunabilirler
14 Şubat 2020 12:00
Yazdır
61 yaşını dolduran öğretmen istediği zaman emekli olabilir mi?

Soru; Bir okulda öğretmenim, emeklilik için gerekli olan yaş şartı ve fiili hizmet süresini tamamladım ve 61 yaşımı doldurdum Şubat ayında emekli olabilir miyim?

Cevap; 10/07/2018 tarihli ve 1 numaralı Cumhurbaşkanlığı Teşkilatı Hakkında Cumhurbaşkanlığı Kararnamesinin "Öğretmenlerin emekliliği" başlıklı 331. maddesiyle; "Öğretmenlerin emeklilik işlemleri Haziran ve Temmuz ayları içinde yapılır. Bu aylar dışında emeklilik işlemi yapılabilmesi, görev yapılan il sınırları içinde emeklilik talebinde bulunan personelin sınıf ve branşında öğretmen fazlasının bulunması ve işlemin Bakanlıkça uygun görülmesine bağlıdır." hükmü getirilmiştir.

Bu hükme göre; Milli Eğitim Bakanlığının uygun görüşü alınarak öğretmenlerin emeklilik işlemleri Haziran ve Temmuz ayları içinde yapılmakta iken;

Kamu hizmetlerinin hızlı, kaliteli, basitleştirilmiş ve düşük maliyetli bir şekilde yerine getirilmesini sağlamak, zaman, insan gücü ve ekonomik kaynak israfının önlenmesi ile yerinden yönetim ilkesi gereğince; Haziran ve Temmuz ayları dışında emeklilik isteğinde bulunan öğretmenin ayrılması durumunda, il (ilçe, eğitim bölgesi, okul/kurum) genelinde sınıf ve branşında öğretmen fazlasının bulunması halinde,

Milli Eğitim Bakanlığınca valiliklere yetki devri yapılmış ve bazı istisnaların getirildiği Milli Eğitim Bakanlığı Personel Genel Müdürlüğü 29.08.2018 tarih ve 15129618 sayılı "Emeklilik İşlemleri" konulu 2018/15 nolu genelge yayımlanmıştır.

Öğretmenlerin emeklilik işlemleri ile ilgili 2018/15 sayılı genelgesi ve yetki devri yazısı için tıklayınız.

2018/15 nolu genelgenin "B. Başvuruların Değerlendirilmesi:" bölümü "2. Emeklilik dönemi (Haziran ve Temmuz aylan) dışında emeklilik talebinde bulunanların başvuruları;" kısmı (2.c) fıkrasında; "61 istekle yaş haddi, (en az 15 yıl hizmeti olup, 61 yaşını doldurmuş durumda olanlardan)... bakımından incelendikten sonra değerlendirilecektir." açıklaması bulunmaktadır.

Buna göre; 61 yaşını dolduran tüm öğretmenler, en az 15 yıl hizmeti bulunmaları kaydıyla Haziran ve Temmuz ayları dışında emeklilik isteğinde bulunabilirler.

Ahmet KANDEMİR

Memurlar.Net - Özel

Bu yazının tüm hakları Memurlar.Net'e aittir. 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanununun 36. maddesi uyarınca alıntılanamaz. Telif hakları saklı tutulmuş bu yazının alıntılanması halinde yasal takip yapılacaktır. ©

Bu haberi oylayabilirsiniz 0 0
7 Yorum yapıldı
YORUMLARTüm Yorumlar Popüler Yorumlar
SON HABERLER
22:10 - Çocuklara farklı dil metodlarıyla hızlı İngilizce eğitimi22:04 - İntihar eden ilkokul öğretmeni toprağa verildi22:00 - Vodafone Arena'da ikişer gollü beraberlik21:53 - Cumhurbaşkanı Erdoğan seramik fabrikası açtı21:48 - Van Sağlık Müdürlüğü'nden rahatlatan açıklama!21:43 - Elazığ'da depremzedeler için 180 konut yapılıyor21:38 - ABD meclisi, firari FETÖ'cüleri ayakta alkışladı21:33 - CHP kongresinde kadın delegeye sert sözler: Otur lan!21:27 - 'Kamu bankacılık sisteminde büyük sıkıntılar çekiliyor'21:21 - Çocuk istismarı iddiasıyla gözaltına alınan şüpheli tutuklandı
21:16 - Büyükelçi Ozan Ceyhun, hakkındaki iddiaları yanıtladı21:11 - Düğünlerde 'imitasyon' altın dönemi21:06 - ABD'de Halk Bankası'nın talebine ret21:01 - 7 yıl sonra sonuçlandı: Kopan parmağın bedeli 12 bin TL!20:56 - Yeni iş kapısı TikTok olabilir!20:51 - KKTC'de koronavirüs alarmı20:45 - Müslüm Gürses'in eşi Muhterem Nur yoğun bakımda20:39 - Telefonuna küfürlü mesaj gönderen kişiyi öldürdü
1 2 3 4 5 6 7 Tümü
ANKET
2002'den bu yana, en çok beğendiğiniz Milli Eğitim Bakanı kimdir?
ARŞİV
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri veya çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.
Tamam