1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Tümü

Aylıksız izin kullanırken istifa edebilir miyim?

Aylıksız izinde memuriyet statüsünün devam ettiği dikkate alındığında, memurlar aylıksız izindeyken çekilme isteğinde bulunabilecek olup, bu istek izin bitimi beklenmeksizin 94. madde çerçevesinde kurum tarafından kabul edilebilecektir
18 Şubat 2020 00:03
Yazdır
Aylıksız izin kullanırken istifa edebilir miyim?

Soru

Merhaba, memur aylıksız izin kullanırken istifa edebilir mi?

Cevap

Aylıksız izin genel olarak 657 sayılı Devlet Memurları Kanununun 72 ve 108. maddelerinde bazı özel durumların gerçekleşmesine bağlı olarak veya beş yıl hizmet süresinin tamamlanması halinde isteğe bağlı olarak verilebilen bir izin türüdür. Örneğin, analık veya evlat edinme durumunda, yakınlarının sağlık sorunları için ihtiyaç duyulması halinde, yurtdışına gönderilen memurların eşlerine, yurt içinde zorunlu yer değiştirmeye tabi memurun eşine talep halinde ücretsiz izin verilebildiği gibi askere giden memur askerlik süresince aylıksız izinli sayılmaktadır. Beş hizmet yılını dolduran memur da isteği halinde bir yıla kadar mazerete bağlı olmaksızın ücretsiz izin kullanabilmektedir. Bazı özel kanunlarda da memura aylıksız izin verilmesini öngören hükümler bulunmaktadır.

Diğer taraftan aylıksız izin süresince kural olarak kişinin memuriyeti askıda kalmakta, memurluk statüsü ile hak ve yükümlülükleri devam etmekte bu süreçte sadece aylık alamamaktadır. Aylıksız izin; yıllık izin ve mazeret izni gibi bir izin türü olup farkı aylık ödenmemesidir.

657 sayılı Kanunun 20. maddesinde memurluktan çekilme bir hak olarak düzenlenmiş, 94. maddede ise, "Devlet memuru bağlı olduğu kuruma yazılı olarak müracaat etmek suretiyle memurluktan çekilme isteğinde bulunabilir. Mezuniyetsiz veya kurumlarınca kabul edilen mazereti olmaksızın görevin terk edilmesi ve bu terkin kesintisiz 10 gün devam etmesi halinde, yazılı müracaat şartı aranmaksızın, çekilme isteğinde bulunulmuş sayılır.

Çekilmek isteyen memur yerine atanan kimsenin gelmesine veya çekilme isteğinin kabulüne kadar görevine devam eder. Yerine atanan kimse bir aya kadar gelmediği veya yerine bir vekil atanmadığı takdirde, üstüne haber vererek görevini bırakabilir.

Olağanüstü mazeretle çekilenler, üstüne haber vermek şartıyla bir ay kaydına tabi değildirler." hükümlerine yer verilmiştir.

Sonuç olarak, aylıksız izinde memuriyet statüsünün devam ettiği dikkate alındığında, memurlar aylıksız izindeyken çekilme isteğinde bulunabilecek olup, bu istek izin bitimi beklenmeksizin 94. madde çerçevesinde kurum tarafından kabul edilebilecektir.

Memurlar.Net - Özel

Bu yazının tüm hakları Memurlar.Net'e aittir. 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanununun 36. maddesi uyarınca alıntılanamaz. Telif hakları saklı tutulmuş bu yazının alıntılanması halinde yasal takip yapılacaktır. ©

Bu haberi oylayabilirsiniz 0 0
3 Yorum yapıldı
YORUMLARTüm Yorumlar Popüler Yorumlar
SON HABERLER
20:25 - Koronavirüs hastası: Rabbim yaşamama izin verdi20:21 - Koronavirüsü yenen sağlık çalışanı, alkışlarla taburcu edildi20:17 - İngiltere Başbakanı Johnson iyileşiyor20:13 - Daron Acemoğlu: Türkiye'nin IMF sistemine ihtiyacı var20:10 - Koronavirüsü yenen yaşlı kadın alkışlarla taburcu edildi20:06 - AK Parti'li Özçelik: Yapılan yardımlar şahıslara iade edilecek20:02 - Bilecik'teki KYK yurdu seyyar hastaneye dönüştürüldü19:58 - Sağlık Bakanlığı: 87 hastamız hayatını kaybetti19:53 - İspanya ile ülkemizi krize sokan firmanın sahibi, Deva'nın kurucusu çıktı19:52 - Ekrem İmamoğlu'nu tehdit eden şüpheli yakalandı
19:47 - İşten çıkarma 3 ay yasaklanıyor19:45 - Kavga eden dilencilere polisten biber gazlı müdahale19:41 - AK Parti'den belediye başkanlarına 'hijyen' genelgesi19:38 - Öğretmenler, sağlık çalışanları için siperlik üretiyor19:35 - Sağlığımız için ortalama 1227 dolar harcadık19:32 - Uzmanında siyah maskelerle ilgili açıklama!19:30 - 14 kişiye 'koronavirüs' paylaşımı soruşturması19:16 - İtalya'da ölüm sayıları her geçen gün düşüyor!
1 2 3 4 5 6 7 Tümü
ANKET
Milli Dayanışma Kampanyasına maddi destek verdiniz mi?
ARŞİV
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri veya çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.
Tamam