1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Tümü

Ak Parti açıkladı: 5 suç, infaz düzenlemesinin kapsamı dışında tutulacak

Ak Parti Grup Başkanvekili Cahit Özkan TBMM'de açıklama yaptı. Özkan 70 maddeden oluşan düzenlemeyi Meclis Başkanlığına ilettiklerini söyledi.
31 Mart 2020 16:09
Yazdır
Ak Parti açıkladı: 5 suç, infaz düzenlemesinin kapsamı dışında tutulacak

Ak Parti Grup Başkanvekili Cahit Özkan TBMM'de açıklama yaptı. Özkan 70 maddeden oluşan düzenlemeyi Meclis Başkanlığına ilettiklerini söyledi. İşte Özkan'ın açıklamaları:

Sunulan teklifte, cinsel suçlar, uyuşturucu suçları, kasden adam öldürme, terör, kadına şiddet hariç olacak

Terör suçları hiçbir ayrım gözetilmeksizin kapsam dışında bırakılmıştır.

Ceza infaz kurumlarında geçen süreler yeniden belirlenmektedir. Cinsel suçlar, uyuşturucu suçları, kasden adam öldürme, terör, kadına şiddet hariç olmak üzere diğer suçlarda kalıcı infaz oranı 1/2 olacaktır.

Mevcut denetimli serbestlik uygulamasında az cezalı suçlarda toplumda cezasızlık algına yol açmaktadır. Yapanın yanına kaldığı bu uygulamayı ortadan kaldırıyoruz. Denetimli serbestlik uygulamasını değiştirerek herkese maktu bir yıl uygulamak yerine hükmolunan cezayla orantılı bir ceza öngörülmektedir.

Cezaların artırılmasına yönelik düzenlemeler:

Bazı suçlarda suç ve ceza politikası gereği cezalar artırılacaktır. Çıkar amaçlı suçlarda çok düşük cezalar vardır. Bunun taban ve taban oranını ikişer yıl artırıyoruz.

Tefecilik suçunun da cezasını artırmayı düşünüyoruz.

Geçici düzenlemeler:

1 Temmuz 2016'dan önce işlenen bazı suçlar bakımından uygulanan 2 yıllık denetimli hizmet süresi 3 yıla çıkartıyoruz. Tarihi de 30 Mart 2020 tarihine çekiyoruz. İstisna tutulan suçlar bu geçici düzenlemeden de yararlanamayacaktır

- Diğer düzenlemeler

İyi hal incelemesi... Mevcut ceza infaz sistemi iyi hal ile ilgili olarak otomatik bir geçiş öngörmektedir. Yani belirli bir süre cezaevinde kalanlar arkasından açık cezaevine, arkasından denetimli serbestliğe arkasında da şartlı salıverme uygulanmaktadır. Otomatik sistemden çıkarılmakta ve Gözlem ve İdare Komisyonunun kararına bağlanmaktadır.

- 65 yaşını doldurmuş yaşlılar, 0-6 yaş arası çocuğu bulunan kadınlar ve adli tıp raporu çerçevesinde kendisine bakamayacak durumda olanların belirli şartlarda konutta infazını mümkün haline getiriyoruz.

İnfaz hakimliği sistemi getiriyoruz. İnfaz hakimlerinin görev ve yetkileri genişletiliyor.

TBMM'ye sunulan infaz düzenlemesinin tam metni
Memurlar.Net
Bu haberi oylayabilirsiniz 0 0
91 Yorum yapıldı
YORUMLARTüm Yorumlar Popüler Yorumlar
SON HABERLER
19:28 - Hobi olarak başladığı çilekte, talebe yetişemiyor19:19 - Çileğin içerisinden çıkan böceklere ilişkin açıklama19:17 - Kılıçdaroğlu ve İmamoğlu'ndan Akşener'e bayram ziyareti19:16 - MHP'li Büyükataman: Babacan'ın dili kendisine ait değil19:10 - Savunma Sanayii Başkanlığı: M4K'ların yeni teslimatları yapıldı19:05 - Yaşının yarısı kadar ceza yedi, 7 bin TL ceza kesildi19:04 - İranlılar, Türkiye'den konut alımında 1. sırada18:55 - O il kısıtlamaya yüzde 100 uydu, hiç ceza yazılmadı18:52 - Edirne Valiliği: Polise mukavemet gösteren 7 kişi aranıyor18:47 - ABD'de polis şüpheliyi boğarak öldürdü
18:37 - McLaren, salgın nedeniyle 1200 kişiyi işten çıkarmayı planlıyor18:33 - Yakıtı biten aracı, polisler akaryakıt istasyonuna kadar itti18:26 - Eski Rus milletvekilinin kızı ceviz ve evlilik vaadiyle dolandırmış18:23 - Atatürk Üniversitesi, aşı çalışmasıyla Türkiye'deki beş üniversite arasına girdi18:12 - Herkes Ramazan'ı, bayramı ailesiyle geçirdi, cezaevi personeli hariç!18:10 - EGM uyardı: Evinizi dezenfekte edeceğini söyleyenleri eve almayın18:00 - FETÖ'nün hakim savcı yetiştirme planı17:55 - Yılmaz Özdil'den sonra Can Dündar'ın villası da yıkılacak
1 2 3 4 5 6 7 Tümü
ARŞİV
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri veya çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.
Tamam