1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Tümü

TCDD, seyahat yasağı uygulamasında yanlış yapıyor!

TCDD Genel Müdürlüğü, ikameti dışında çalışan memurlar için seyahat izin belgesi talep ederken yanlış uygulama yapmaktadır.
29 Mayıs 2020 00:02
Yazdır
TCDD, seyahat yasağı uygulamasında yanlış yapıyor!

Ben Konya'da ikamet eden Ankara'da memurluk yapan biriyim. 04.04.2020 İçişleri bakanlığı Genelgesinde belirtmesine rağmen TCDD ısrarla seyahat izin belgesi istiyor. Valilik her gün için veremeyiz diyor. Lütfen sesimizi duyurun.

Seyahat yasağı uygulaması ilk olarak İçişleri Bakanlığı Genelgesi ile 30 büyükşehir ve Zonguldak iline giriş ve çıkışları kapsamak ve 15 gün süreyle uygulanmak üzere 3 Nisan 2020 tarihi saat 24'ten itibaren başlatılmıştır. Genelgede seyahat yasağının istisnaları detaylı bir şekilde belirtilmiştir. 15 günlük sürenin dolmasını müteakip 19 Nisandan itibaren aynı süre ve kapsam ile yeniden uzatılmış, akabinde 3 Mayısta 1 günlük uzatma gelmiş, 4 Mayıstan itibaren de 7 il kapsam dışına çıkarılarak kısıtlama 23 büyükşehir ve Zonguldak ilini kapsamak üzere yeniden uzatılmıştır.

4 Mayısta seyahat kısıtlaması kaldırılan 7 il; Antalya, Aydın, Erzurum, Hatay, Malatya, Mersin ve Muğla illeridir. 15 günlük seyahat yasağı devam ederken 12 Mayısta aralarında Adana, Denizli, Diyarbakır, Kahramanmaraş, Mardin, Ordu, Şanlıurfa, Tekirdağ ve Trabzonun bulunduğu 9 il kapsamdan çıkarılarak yasak kapsamındaki il sayısı 15'e düştü. 19 Mayısta Ankara, Balıkesir, Bursa, Eskişehir, Gaziantep, İstanbul, İzmir, Kayseri, Kocaeli, Konya, Manisa, Sakarya, Samsun, Van ve Zonguldak illeri için geçerli olacak şekilde yasağın süresi 15 gün daha uzatıldı. Söz konusu 15 il için seyahat kısıtlaması yeni bir uzatma olmaz ise 3 Haziranda doluyor.

Seyahat yasağı ile ilgili en kapsamlı düzenleme olan 3 Nisan 2020 tarihli İçişleri Bakanlığı Genelgesinde yasaklamadan muaf tutulacaklar tek tek açıklanmış, sonraki süre uzatımlarında bu muafiyetler aynen korunmuştur. Genelgenin A/3 maddesinde şöyle denilmektedir:

"d-) Çalışma hayatı içerisinde yer alan yönetici, çalışan ya da işyeri sahiplerinin ikamet ve işyerlerinin farklı illerde bulunması durumunda iller arasındaki giriş/çıkışları; bu durumu ispatlayan (yerleşim yeri/ikamet belgesi, SGK kayıt belgesi) belgeleri ibraz etmek şartı ile yapılabilecektir.
e-) Başta sağlık ve güvenlik olmak üzere kamu görevi ve hizmetinin sürekliliğinin sağlanmasında görevli olanlar; görevli olduklarına dair belge veya kimlikle giriş/çıkış yapabileceklerdir."

Sitemize yayımlanan Görev yaptığı il dışında ikamet eden kamu görevlileri ne yapacak? başlıklı haberimizde ikamet yeri ve görev yeri seyahat yasağı kapsamındaki farklı illerde olan kamu görevlilerinin durumuna ilişkin olarak Genelgedeki istisnalar doğrultusunda açıklamalarımıza yer vermiş ve görev yaptıkları il dışında ikamet eden kamu görevlilerinin resmi kurum kimliklerini ibraz ettikleri takdirde seyahat yasağına tabi olmaksızın işyerlerine ve ikamet yerlerine gitmekte sıkıntı yaşamayacağını belirtmiştik.

Seyahat yasağının dayanağı olan Genelge'de çalışma hayatında ve kamu hizmetlerinde aksaklık yaşanmaması için kısıtlamaya tabi olmaksızın seyahat edebilecekler açıkça belirlenmiş olmasına ve işyeri ile ikamet yerleri farklı illerde olan çalışanlar ile kamu görevi ve hizmetinin sürekliliğinin sağlanmasında görevli olanlar yasaklamadan muaf tutulmasına rağmen TCDD'nin her gün için yeni seyahat izni belgesi istemesinin dayanaksız olduğunu, gereksiz bürokrasi ürettiğini değerlendirmekteyiz.

Memurlar.Net - Özel

Bu yazının tüm hakları Memurlar.Net'e aittir. 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanununun 36. maddesi uyarınca alıntılanamaz. Telif hakları saklı tutulmuş bu yazının alıntılanması halinde yasal takip yapılacaktır. ©

Bu haberi oylayabilirsiniz 0 0
6 Yorum yapıldı
YORUMLARTüm Yorumlar Popüler Yorumlar
SON HABERLER
10:17 - Borsa güne yükselişle başladı10:14 - Yolsuzluğu örttü Almanya'ya kaçtı10:06 - Terör savcısına saldırıda DHKP-C'li sanıklara 4 ayrı suçtan ceza talebi10:04 - KPSS 2020/9 ile Meteorolojiye 9 personel alınacak10:03 - Milyonluk vurgun yapan kuyumcu da FETÖ'cü çıktı10:00 - Yenilenen yönetmelik sonrası arz-rica durumu
09:40 - Danıştay, Ayasofya kararını oy birliği ile aldı09:35 - Bir ilimizde daha asker uğurlamalarına kısıtlama getirildi09:34 - Güne başlarken döviz fiyatları09:19 - ABD'den koronavirüse karşı 1.6 milyar dolarlık aşı yatırımı09:11 - Başkentte tır ile otomobil çarpıştı: 2 ölü, 1 yaralı09:07 - FETÖ'nün avukat ve polis yapılanmasına darbe: 24 gözaltı
09:01 - Bilim Kurulu Üyesi, virüse yakalanmada iki kan grubuna dikkat çekti09:00 - Alpay: Teşekkür ettim, suç mu işledim?08:58 - Cumhurbaşkanlığına ilk aday: Dr. Serdar Savaş08:56 - Pandemi döneminde bisiklete olan ilgi artınca fiyatlar da katlandı08:55 - Sakarya'da dolmuşta maske kavgası kamerada
08:53 - Koronavirüs Bilim Kurulu bugün toplanıyor
1 2 3 4 5 6 7 Tümü
ANKET
Pedagojik Formasyon eğitiminin kaldırılmasını nasıl değerlendiriyorsunuz?
ARŞİV
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri veya çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.
Tamam