1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Tümü

Sağlık Bakanlığı personeli, kronik hastaysa idari izinli sayılacak mı?

2020/8 sayılı Cumhurbaşkanlığı Genelgesine göre Sağlık Bakanlığında çalışan 60 yaş üstü personel ile kronik hastalığı olan personel, idari izinli sayılacak mı?
31 Mayıs 2020 16:33
Yazdır
Sağlık Bakanlığı personeli, kronik hastaysa idari izinli sayılacak mı?

29 Mayıs 2020 tarihli mükerrer Resmi Gazetede yayımlanan 2020/8 sayılı Cumhurbaşkanlığı Genelgesinin ikinci paragrafı şu şekildedir:

"Ancak çalıştırılma biçimlerine bakılmaksızın kamu kurum ve kuruluşlarında (Sağlık Bakanlığı ve Milli İstihbarat Teşkilatı Başkanlığı hariç) çalışan yönetici kadro ve pozisyonunda bulunanlar hariç 60 yaş ve üzerinde olanlar ile Sağlık Bakanlığının belirlediği kronik hastalığı bulunanlar idari izinli sayılacaktır. İdari izinli sayılanlar bu sürede görevlerini fiilen yerine getirmiş sayılacak; bunların mali ve sosyal hak ve yardımları ile diğer özlük hakları saklı kalacaktır. Bu personel amirinin izni dışında görev mahallinden ayrılmayacak ve hizmetine ihtiyaç duyulanlar çağırıldıkları anda görevlerine döneceklerdir."

Genelge hükmüne göre,

1- "Çalıştırılma biçimine bakılmaksızın" denilmiştir. Dolaysıyla Genelgede yer alan hükümler, memur, işçi, sözleşmeli personel, askeri personel vb. tüm kamu personelini kapsamaktadır.

2- Genelgede "kamu kurum ve kuruluşları" dedikten sonra Sağlık Bakanlığı ve Milli İstihbarat Teşkilatı Başkanlığı hariç tutulmuştur. Bu nedenle bu iki kurumda çalışan 60 yaş üstü personel ile Sağlık Bakanlığınca belirlenmiş kronik hastalığı olan personel idari izinli sayılmayacaktır.

Diğer taraftan, Sağlık Bakanlığı 13 Mart 2020 tarihinde Cumhurbaşkanlığından aldığı yetkiyle sadece kanser hastaları ile organ nakli olan hastalara idari izin vermişti. Daha sonra 18 Mart'ta yeni bir yazı yayımlayarak, engelli personele de idari izin verildi. Bakanlığın, Cumhurbaşkanlığından yeni bir yetki alıp almadığını bilmiyoruz. Eğer almışsa bu konuda yeni bir resmi yazı yayımlayacaktır.

Memurlar.Net - Özel

Bu yazının tüm hakları Memurlar.Net'e aittir. 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanununun 36. maddesi uyarınca alıntılanamaz. Telif hakları saklı tutulmuş bu yazının alıntılanması halinde yasal takip yapılacaktır. ©

Bu haberi oylayabilirsiniz 0 0
47 Yorum yapıldı
YORUMLARTüm Yorumlar Popüler Yorumlar
SON HABERLER
14:44 - Acil tıp profesörünün testi pozitif çıktı14:42 - Testleri pozitif çıkan gelin ve damat balayı yerine hastaneye gitti14:37 - Van Gölü'nden 2 ceset daha çıkarıldı, ölü sayısı 31'e yükseldi14:29 - Heybeliada'daki orman yangınında 1 kişi tutuklandı14:23 - Ergin Ataman ve Arda Turan takım satın aldı14:20 - Doğum vakasına giden ambulansa silahlı saldırı
14:13 - Erdoğan, Rusya Devlet Başkanı Putin ile görüştü14:04 - MHP'den il ve ilçe kongrelerine ilişkin açıklama14:02 - Kadın memurlar, doğum nedeniyle aylıksız izinde geçen sürelerini hizmetten nasıl saydırır?13:59 - FETÖ'nün hedefi olan otelde saldırının izleri muhafaza ediliyor13:55 - İstanbul'da sokak eğlencesinde, düğün salonunda sosyal mesafe hiçe sayıldı13:47 - THY, Ağustos ayında yurt dışı uçuş sayısını arttıracak
13:40 - Nişandan dönen polis, anne ve babasıyla kazada hayatını kaybetti13:33 - Otomobil askeri kışlanın duvarını deldi, sürücü yaralandı13:28 - 2'si muvazzaf asker 15 kişi FETÖ'den gözaltına alındı13:22 - Türkiye'nin ABD'den Gülen'i iade talepleri yanıtsız kaldı13:16 - Artvin'de kayıp 3 kişilik ailenin cesedine ulaşıldı
13:10 - Borsa, günün ilk yarısında yükseldi
1 2 3 4 5 6 7 Tümü
ANKET
Müze kararının iptal edilmesini ve Ayasofya'nın yeniden cami olarak ibadete açılması kararını;
ARŞİV
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri veya çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.
Tamam