1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Tümü

Bir memur yıllık izin formunda, iznini geçireceği yere Tüm İller yazabilir mi?

Yıllık izin talep edilirken iznin geçirileceği yeri belirtmek zorunlu mu?
16 Temmuz 2020 00:01
Yazdır
Bir memur yıllık izin formunda, iznini geçireceği yere Tüm İller yazabilir mi?

Soru: Bir memur Yıllık İzin Formunda iznini geçireceği yer bilgisine TÜM İLLER yazabilir mi?

Yoksa bir adres belirtmek zorunda mı? Veya bir adres ile birlikte TÜM İLLER ibaresi de yazılabilir mi?

Cevap: Yıllık izin formunda adres belirtilmesinin iki gerekçesi bulunmaktadır. Bunlardan ilki 657 sayılı Kanuna 12 Eylül döneminde 2670 sayılı Kanunla eklenen ek 20. maddede yer alan memurların görev yerlerinde ikamet etmeleri mecburiyetine ilişkin hükümdü. 2011 yılında 6111 sayılı Kanunla yürürlükten kaldırılana kadar uygulanan bu maddede, "Devlet memurlarının görev yaptıkları kurum ve hizmet birimlerinin bulunduğu yerleşme merkezlerinde (mücavir alanları dahil belediye ve köy hudutları içerisinde) ikamet etmeleri esastır.
Devlet memurlarının görevini aksatmamak kayıt ve şartıyla birinci fıkrada belirlenen hudutlar dışında ikamet etmelerine mensup oldukları kurumun yetkili amirince izin verilebilir.
Devlet memurları, ikamet ettikleri il hudutlarını tatillerde ancak yetkili amirin izniyle terk edebilirler.
"hükümleri yer almaktaydı.

Düzenlemenin gerekçesi, Devlet hizmetinin eksiksiz yapılması ve devamının sağlanmasında, özellikle mesai dışı duyulan hizmet ihtiyaçlarını kısa zamanda karşılayabilmek; amirlerce memurların kontrolünün etkin bir şekilde yürütülmesini sağlamak; hafta sonu tatillerinde ikamet mahalli dışındaki yer ve teşekküllerden rapor alınmasına mani olmak maksadıyla; Devlet memurlarına görev mahallinde ikamet etmeleri ve bu mahalli, amirlerinin izniyle terketmeleri olarak açıklanmıştır.

Ayrıca, ikamet ettikleri ilin hudutlarını izinsiz terketmek aylıktan kesme cezasını gerektiren bir fiildi. Bu fiil de 2011 yılında yapılan değişiklikle suç olmaktan çıkarılmıştır.

Yıllık izin formunda iznin geçirileceği şehrin yazılması amirin yıllık izinle birlikte memurun il dışına çıkışına da izin vermesi anlamına gelmekteydi.

Yıllık izinde adres belirtilmesinin ikinci gerekçesi ise acil ve olağanüstü durumlarda yıllık izinde bulunan memurlardan hizmetine ihtiyaç duyulanların göreve çağrılabilmesi ihtimaline karşı personele ulaşılabilmesidir. Mobil iletişimin geldiği nokta karşısında bu gerekçenin de bir anlamı kalmamıştır.

Günümüzde olağan dönemlerde memurun il dışına çıkışında bir kısıtlama olmadığı gibi yurt dışına çıkış için bile izin alınmasını gerektiren bir düzenleme bulunmamaktadır. Bu sebeple yıllık izin formunda adres belirtilmesi veya iletişim bilgilerine yer verilmesinin pratik bir faydası kalmamış olup, izin formlarının güncellenmemesi sebebiyle hala adres bölümü mevcudiyetini korumaktadır. Formda şehir belirtilmesi iznin sadece o şehirde geçirileceği, o şehir dışına çıkılamayacağı anlamına gelmemektedir. Formda belirtilmemiş olsa bile memurun iznini istediği yerde geçirmesine mani bir durum bulunmamaktadır.

Sonuç olarak geçmişten gelen bir usul olması sebebiyle izin formunun formatına uygun bir şekilde iznin geçirilmesi düşünülen yerin belirtilmesinin uygun olacağını değerlendirmekteyiz.

Memurlar.Net - Özel

Bu yazının tüm hakları Memurlar.Net'e aittir. 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanununun 36. maddesi uyarınca alıntılanamaz. Telif hakları saklı tutulmuş bu yazının alıntılanması halinde yasal takip yapılacaktır. ©

Bu haberi oylayabilirsiniz 0 0
19 Yorum yapıldı
YORUMLARTüm Yorumlar Popüler Yorumlar
SON HABERLER
17:44 - Yargıtay'dan milyonlarca çalışanı ilgilendiren karar17:41 - Damacana kullananlar dikkat! Tüketiciye 14 yıllık şok17:36 - Hatalar zinciri doğumuyla başladı! Başına gelmeyen kalmadı17:30 - MSB, müşterek harekat görevlerinin icra edildiğini açıkladı17:30 - Samsun'da vaka sayısı arttı, valilik yeni tedbirleri açıkladı17:10 - 99 model otomobili sesli komutla çalıştıran yazılım geliştirdi
16:55 - Kapalı ortamı dezenfekte eden yeni nesil cihaza yoğun ilgi16:52 - Sağlık eğitimi alan kişilerin sadece yüzde 4'ü işsiz kalıyor16:48 - Elazığ Belediye Başkanı'nın koranavirüs testi pozitif çıktı16:25 - Öksüz ve yetimler için yeni bir birim kurulacak16:23 - 'Aşı bulunmuş olsa dahi, bir dönem birlikte yaşayacağız'16:21 - Doktor adayı Enis, dünyaca ünlü bilim dergisinde yer aldı
16:17 - MHP'den 'sosyal medya düzenlemesi' açıklaması16:08 - Hemşire paylaştı, başhekim isyan etti; Hastayı terk ettiler16:05 - İçişleri Bakanı Soylu: Mafya bozuntuları dersini aldı15:56 - Tartıştığı yakınlarına tencere fırlatırken balkondan düştü15:45 - 4 ilde bazı yerleşim yerleri karantinaya alındı
15:33 - Vali Aydoğdu maske takan çocuğu ve ailesini tebrik etti
1 2 3 4 5 6 7 Tümü
ARŞİV
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri veya çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.
Tamam