1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Tümü

Akademisyenlerin ek ders ücretlerini vermeyen üniversiteler

Pandemi sebebiyle uzaktan eğitim altyapısıyla tamamlanan bahar dönemine dair bazı yükseköğretim kurumlarında akademisyenlerin ek ders ödemelerinde belirsiz süreç devam ediyor!
13 Temmuz 2020 11:07
Yazdır
Akademisyenlerin ek ders ücretlerini vermeyen üniversiteler

Memurlar.Net olarak, 01 Nisan 2020 tarihli "Uzaktan Eğitime Geçen Üniversitelerde Akademisyenlerin Ek Ders Ödemelerine Dair İşlemler Nasıl Yürütülecek" başlıklı yazımızda, üniversitelerde pandemiden dolayı başlayan uzaktan eğitim süreci sonrası ek ders ödemeleriyle ilgili bir dizi değerlendirmelerde bulunmuştuk.

Ancak, daha sonra üniversiteler arasında uygulamada birliktelik olmadığından dolayı, konuyu 16 Mayıs 2020 tarihinde tekrar gündeme getirerek; belirsiz sürecin sona ermesi ve ödeme işlemlerinde birlikteliğin sağlanması bakımından, uzaktan eğitim süresince ek ders ödemelerinin nasıl yürütüleceğine dair Hazine ve Maliye Bakanlığınca geçici bir düzenlemenin uygulamaya konması ve konu hakkında üniversitelere bilgilendirme yapılmasının faydalı olacağını dile getirmiştik.

Bu süreçler yaşanırken, bir yandan da Yükseköğretim Kurulu %40 oranında derslerin uzaktan eğitim yoluyla verilmesine yönelik ilke kararını tüm üniversitelere duyurdu. Dolayısıyla, Pandemiyle birlikte uzaktan eğitim artık örgün eğitimin bir parçası haline de gelmiş oldu.

Bu noktada, uzaktan eğitime geçiş için alt yapı ve teşvikler YÖK tarafından yapılırken, halen 2019-2020 bahar dönemine ait bir takım üniversitelerde akademisyenlerin ek ders ödemelerinin bekletildiği ve konu hakkındaki belirsiz sürecin Temmuz ayına gelmemize rağmen devam ettiğine dair bilgiler tarafımıza iletilmektedir.

Bir takım yükseköğretim kurumları sorunsuz bir şekilde ödemelere devam ederken, bir kısmının ise Hazine ve Maliye Bakanlığı tarafından ya da Yükseköğretim Kurulundan yazılı bilgi beklemesi adaletsiz durumları beraberinde getirmektedir. Aynı özlük haklarına tabi olan akademisyenlerin bir kısmı ek ders ücretlerini alabilirken, bir kısmının alamaması kötü bir durumdur.

Dolayısıyla, konunun daha fazla belirsizliğe itilmeden ilerleyen süreçte uzaktan eğitime kısmen geçişe dair kararlar da dikkate alınarak Yükseköğretim Kurulunun girişimleriyle Hazine ve Maliye Bakanlığı tarafından süratle ek ders ödemeleri hakkında düzenleme yapılması faydalı olacaktır.

Memurlar.Net - Özel

Bu yazının tüm hakları Memurlar.Net'e aittir. 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanununun 36. maddesi uyarınca alıntılanamaz. Telif hakları saklı tutulmuş bu yazının alıntılanması halinde yasal takip yapılacaktır. ©

Bu haberi oylayabilirsiniz 0 0
20 Yorum yapıldı
YORUMLARTüm Yorumlar Popüler Yorumlar
SON HABERLER
17:50 - Bu camide hutbe 9,5 asırdır 'kılıç'la okunuyor17:44 - Yargıtay'dan milyonlarca çalışanı ilgilendiren karar17:41 - Damacana kullananlar dikkat! Tüketiciye 14 yıllık şok17:36 - Hatalar zinciri doğumuyla başladı! Başına gelmeyen kalmadı17:30 - MSB, müşterek harekat görevlerinin icra edildiğini açıkladı17:30 - Samsun'da vaka sayısı arttı, valilik yeni tedbirleri açıkladı
17:10 - 99 model otomobili sesli komutla çalıştıran yazılım geliştirdi16:55 - Kapalı ortamı dezenfekte eden yeni nesil cihaza yoğun ilgi16:52 - Sağlık eğitimi alan kişilerin sadece yüzde 4'ü işsiz kalıyor16:48 - Elazığ Belediye Başkanı'nın koranavirüs testi pozitif çıktı16:25 - Öksüz ve yetimler için yeni bir birim kurulacak16:23 - 'Aşı bulunmuş olsa dahi, bir dönem birlikte yaşayacağız'
16:21 - Doktor adayı Enis, dünyaca ünlü bilim dergisinde yer aldı16:17 - MHP'den 'sosyal medya düzenlemesi' açıklaması16:08 - Hemşire paylaştı, başhekim isyan etti; Hastayı terk ettiler16:05 - İçişleri Bakanı Soylu: Mafya bozuntuları dersini aldı15:56 - Tartıştığı yakınlarına tencere fırlatırken balkondan düştü
15:45 - 4 ilde bazı yerleşim yerleri karantinaya alındı
1 2 3 4 5 6 7 Tümü
ARŞİV
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri veya çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.
Tamam