1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Tümü

Sözleşmeli personel statüsü devam edecekse bazı düzenlemeler yapılmalı

Geçtiğimiz günlerde ele aldığımız, sözleşmeli personel statüsünün disiplin hukuku oluşturulmalı başlıklı yazı sonrasında, bu statüde yaşanan diğer sorunları ele alıyoruz.
07 Ağustos 2020 00:05
Yazdır
Sözleşmeli personel statüsü devam edecekse bazı düzenlemeler yapılmalı

Memurlar.net'te, geçtiğimiz günlerde, 4/B sözleşmeli personel için disiplin hukukunun oluşturulması gerektiğine dikkat çeken bir yazı yayınlamıştık.

Bu yazı sonrasında hem 3+1 uygulaması hem de 3+1 uygulamasının bulunduğu kurumlarda çalışan sözleşmeli personel, bu statüdeki diğer sorunların da ele alınmasını talep etmiştir.

Hali hazırdaki uygulamada, daha önce de belirtmiş olduğumuz üzere, 3+1 uygulamasında dahi yeknesaklık bulunmamaktadır.

Eğer sözleşmeli personel statüsü bu şekilde devam edecekse, yani 3+1 sistemi genel kural ile belirlenmişse, 3+1 uygulaması diğer kurumları kapsamalıdır. Bu bağlamda bir üniversitelerdeki sözleşmeli personel de 3 yıl sonra kadroya geçebilmelidir.

Sözleşmeli personel şuan ne unvan değişikliği, ne görevde yükselme, ne de yurt dışı görevlendirme hakkına sahiptir. Sözleşmeli personelin ücret ve diğer sosyal haklarında iyileştirmeler yapılmış olmasına rağmen, kurum içi yükselmeye dair bir düzenleme yapılmamıştır.

Ne yazık ki Ak Parti hükümeti, personel mevzuatı konusunda yetkin bir kurum bırakmamıştır. Devlet Personel Başkanlığı kapatılmış, memur dünyasını düzenleyecek hiçbir kurum kalmamıştır. Bahsettiğimiz sorunları ele alabilecek, bunun kaygısını duyan kimse de bulunmamaktadır. Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı bir facia olarak durmaktadır. Cumhurbaşkanlığı merkez teşkilatındaki kurumlar ise bu sorunlarla ilgilenmek istememektedir.

Ancak kamu dünyasında sayıları gittikçe artan sözleşmeli personel, artık bu sorunun tarafları tatmin edecek bir şekilde ele alınmasını talep etmektedir.

Memurlar.Net - Özel

Bu yazının tüm hakları Memurlar.Net'e aittir. 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanununun 36. maddesi uyarınca alıntılanamaz. Telif hakları saklı tutulmuş bu yazının alıntılanması halinde yasal takip yapılacaktır. ©

Bu haberi oylayabilirsiniz 0 0
80 Yorum yapıldı
YORUMLARTüm Yorumlar Popüler Yorumlar
SON HABERLER
01:01 - İhracata Yönelik Devlet Yardımları Hakkında Yönetmelik00:59 - Elektrik Piyasasında Lisanssız Elektrik Üretim Yönetmeliğinde Değişiklik00:05 - Darbeyi destekleyen isim, İyi Parti'de en çok oyu aldı00:04 - 23 Eylül 2020'den önemli gündem başlıkları00:02 - Tüm tapu randevularında HES kodu zorunluluğu00:02 - 'Dur' ihtarına uymayan motosiklet sürücüsü polise çarptı
00:01 - Memurlar.net Maaş Robotunda 4 unvanda güncelleme yapıldı00:00 - Carrefoursa da fotokopi kağıdı 30 Eylüle kadar 12,99 TL!00:00 - Mardin'de cinsel istismar zanlısı tutuklandı23:52 - Koronavirüsten öldü, gömüldükten sonra tabutu yakıldı23:45 - Fizik mühendisi, arabasını suyla çalıştıran cihaz yaptı23:34 - Likya Lahiti, Turizm Bakanlığı tarafından Türkiye'ye getirildi
23:24 - Bakan Selçuk'dan MHP lideri Bahçeli'ye teşekkür mesajı23:22 - Sultangazi'de gelin konvoyuyla yolu kapatıp halay çektiler23:19 - Erdoğan'ın eleştirileri İsrail'i rahatsız etti! Salonu terk etti23:18 - 'Bahis' şebekesini ortaya çıkaran 29 milyon TL'lik hareketlilik23:17 - Konya'da 3,6 büyüklüğünde deprem!
23:00 - Macron: Türkiye'ye saygı duyuyoruz, diyaloğa hazırız
1 2 3 4 5 6 7 Tümü
ARŞİV
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri veya çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.
Tamam