1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Tümü

Türk milleti adına verilen kararlardan, milletin haberi yok!

Ülkemiz yargı sisteminde verilen tüm kararlar, kamuoyunun paylaşımına açılarak şeffaf bir şekilde ilan edilmeli!
05 Ağustos 2020 14:09
+Aa- Yazdır
Türk milleti adına verilen kararlardan, milletin haberi  yok!

Bilindiği üzere, Anayasamızın "Yargı Yetkisi" başlıklı 9 uncu maddesinde; "Yargı yetkisi, Türk Milleti adına bağımsız ve tarafsız mahkemelerce kullanılır" hükmüne göre ülkemiz yargı sisteminde verilen tüm kararlar "TÜRK MİLLETİ ADINA" verilmektedir.

Anayasamızla güvence altına bu durum öncelikle yargının gücünü milletten aldığına vurgu yapmakla birlikte, esasen alınan kararların kamuoyuna şeffaf bir şekilde paylaşılmasına da imkan vermektedir.

Günümüz kamu yönetiminin temel ilkelerinden birisi de "ŞEFFAFLIK"tır. Bu açıdan, yönetimin aldığı kararların halkın erişimine sunulması kaliteli bir yönetim anlayışının merkezini oluşturmaktadır.

Bu minvalde değerlendirildiğinde, Anayasa Mahkemesi başta olmak üzere tüm yüksek yargı organları ile idare mahkemesi kararlarının günümüz teknolojisine uygun olarak ücretsiz erişime açılması ve milletin istifadesine sunulması bir keyfiyet değil gerekliliktir.

Yargı kararlarının tümünün erişime açılması, yukarıda zikrettiğimiz şeffaflık ilkesine uygun olacağı gibi, insanların son yıllarda sarsılan adalete olan güven duygusunun geri gelmesine de vesile olabileceğine inanmaktayız.

Bir diğer önemli husus ise, yargı kararlarının kamu kurumları açısından da önemidir. Kamu kurumlarının alacağı kararlara esas teşkil eden husus öncelikle mevzuat olmakla birlikte, mevzuatın uygulanması aşamasında yaşanabilecek tereddütleri gidermek emsal yargı kararları ile mümkün olabilecektir. Erişime açılmış yargı kararları aynı zamanda devletin asli ve sürekli işlerini yapmakla görevli olan kamu personeli için de yol gösterici nitelikte olacaktır.

Sonuç olarak, "TÜRK MİLLETİ ADINA" verilen kararlar herkesin kolayca erişebileceği bir platform üzerinden paylaşılması, adalete olan güvenin arttırılmasını temin edebileceği gibi idari işlemlerde istikrarın ve hukuka uygunluğun da sağlanmasına vesile olacaktır.

Memurlar.Net - Özel

Bu yazının tüm hakları Memurlar.Net'e aittir. 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanununun 36. maddesi uyarınca alıntılanamaz. Telif hakları saklı tutulmuş bu yazının alıntılanması halinde yasal takip yapılacaktır. ©

Bu haberi oylayabilirsiniz 0 0
36 Yorum yapıldı
YORUMLARTüm Yorumlar Popüler Yorumlar
SON HABERLER
18:23 - Batman'da filyasyon ekibindeki doktor saldırıya uğradı18:21 - Ermenek'teki maden faciasının simge isimi vefat etti18:12 - Bakan Koca: En iyi çözüm tedbirdir18:08 - 'Çevre, Doğa ve Hayvanları Koruma' polisleri göreve başladı18:06 - 'Denizin peribacaları' görenleri büyülüyor18:00 - Yaralı yakınları sağlık personeline ve ambulansa saldırdı
17:42 - Kargo şirketi kamyonetiyle drift attı, kameralara yakalandı17:40 - Evinde ölü bulunan Müdür Yardımcısı toprağa verildi17:31 - Koronavirüs temaslısı, kahvede okey oynarken yakalandı17:30 - Polis ve bekçileri yaralayan 5 kişi adliyeye sevk edildi17:24 - Azerbaycan 'Savaş Hali' ilan etti17:23 - Gaziantep OSB'den 300 fabrika açılışı iddialara cevap
17:10 - Şile'de düzenlenen festivale baskın! 112 kişiye para cezası17:00 - Karantina evinde 20 misafirli kahvaltı!16:53 - 13 yaşındaki çocuğa cinsel istismar dehşeti16:50 - Azerbaycanlı spiker ağlayarak müjdeyi verdi!16:50 - Elektrik akımına kapılan imam hayatını kaybetti
16:48 - HSK inceleme başlatmıştı, bir şüpheli tutuklandı
1 2 3 4 5 6 7 Tümü
ANKET
Sizce okullarda yüz yüze eğitime geçilmeli mi?
ARŞİV
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri veya çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.
Tamam