1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Tümü

Pandemi sürecinde küçük çocuğu olan çalışanların sorunu nasıl çözülür?

Özellikle ilköğretim çağında çocuğu olan ve her ikisi de çalışan anne babaların sıkıntısı nasıl giderilecek?
22 Eylül 2020 14:02
+Aa- Yazdır
Pandemi sürecinde küçük çocuğu olan çalışanların sorunu nasıl çözülür?

Pandeminin hayatını altüst ettiği kesimlerden biri de küçük çocuğu olan çalışanlar. Okullar kapalı ve yakın zamanda da tam anlamıyla açılması beklenmiyor. Uzaktan eğitim özellikle ilkokul çağındaki çocuklar için yanında büyüğü olmadan tek başına takip edemeyeceği kadar karmaşık. Kreşler, okul öncesi eğitim kurumları ve özel okullar da kapalı. Açık olsa bile ailelerin tedirginlik sebebiyle çocuklarını göndermesi mümkün gözükmüyor.

Bu durumda özellikle ilköğretim çağında çocuğu olan ve her ikisi de çalışan anne babaların sıkıntısı nasıl giderilecek?

İdari izne ilişkin Mart ayındaki ilk süreçte 2020/4 sayılı Genelge ile okul öncesi ve ilköğretimde çocuğu bulunan kadın çalışanları idari izinli sayılması mümkün iken, halen yürürlükte bulunan 2020/8 sayılı Genelgede bu hususa yer verilmediğinden bu kesim mesai ile yükümlü durumda. Ancak uzaktan çalışma ve dönüşümlü çalışma konusunda kurumlara verilmiş bir takdir yetkisi mevcut olup, idarelerce özellikle ilköğretim çağında çocuğu bulunan kamu çalışanları uzaktan çalışma kapsamına alınmalıdır.

Ayrıca, 657 sayılı Kanuna 2016 yılında eklenen ek 43. madde ile memura çocuğu ilkokula başlayana kadar yarım aylık verilmek suretiyle yarı zamanlı çalışma imkanı getirilmiş, ancak uygulamanın kapsamı ile gerekli usul ve esaslar beş yıla yakın bir süredir belirlenemediği için yarı zamanlı çalışma bir türlü hayata geçirilememiştir. Halbuki uygulamaya ilişkin taslak çalışmalar hazırlanmış ve ilgili makamlara sunulmuştur. İçinde bulunduğumuz pandemi sürecinde her şeyi hazır olan yarı zamanlı çalışmanın Cumhurbaşkanımızca yürürlüğe konulması okul öncesi çocuğu bulunan memurları rahatlatacaktır. Düzenlemeye konulacak geçici bir madde ile de yarı zamanlı çalışmanın okullar tam anlamıyla açılana kadar uzatılması sağlanabilir.

Küçük çocuğu olan memurların pandemi sürecinde yararlanabileceği diğer bir uygulama ise 657 sayılı Kanunun 108. maddesinde düzenlenen aylıksız izin imkanıdır. Beş yıl hizmeti olan memurlar istekleri halinde bir yıla kadar aylıksız izin kullanabilmektedir. Bu izin konusunda kurumların takdir hakkı bulunmakla birlikte hizmet gerekleri elverdiği ölçüde memurlara bu kapsamda izin verilmeli, keyfi uygulamaların önüne geçilmelidir. Bu süreçte aylık ödenmeyeceği için mali açıdan idareye bir külfet yüklenmesi söz konusu olmayacaktır.

Yukarıda yer verdiğimiz öneriler hayata geçirilirken bir taraftan kamu hizmetlerinin özellikle salgınla mücadelenin zaafiyete uğratılmaması ile kamu personelinin insani ihtiyaçları arasındaki denge gözetilmelidir. Uygulama ile salgınla mücadelenin en etkili yolu olan evde kalma sağlanacak, çocukların evde tek başına kalmalarından kaynaklanabilecek riskler bertaraf edilecek, çalışan anne babaların kaygıları giderilecektir.

Memurlar.Net - Özel

Bu yazının tüm hakları Memurlar.Net'e aittir. 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanununun 36. maddesi uyarınca alıntılanamaz. Telif hakları saklı tutulmuş bu yazının alıntılanması halinde yasal takip yapılacaktır. ©

Bu haberi oylayabilirsiniz 0 0
70 Yorum yapıldı
YORUMLARTüm Yorumlar Popüler Yorumlar
SON HABERLER
22:19 - Kuşadası'nda 35 kişi hafif yaralandı, 100 hasarlı bina var22:05 - Bakan Pakdemirli: Çalışmalar gece boyunca devam edecek21:56 - Depremde can kaybı 12, yaralı sayısı 607 oldu21:53 - Enkazdan anne ölü, oğlu yaralı çıktı21:50 - Bakanlıktan 'test sonuçları değiştirildi' iddiasına açıklama21:45 - İzmir depremi AFAD Merkezinden koordine ediliyor
21:41 - Deprem nedeniyle bir hastanenin yataklı servisleri tahliye edildi21:38 - Libya Başbakanı Serrac istifa kararından vazgeçti21:35 - Erdoğan'dan Yunanistan Başbakanı Miçotakis'e teşekkür mesajı21:24 - Bakan Gül: Ceza infaz kurumlarında can kaybı yok21:18 - Bakan Kurum: Şu an için 17 enkazımız var21:16 - Tarım işçilerini taşıyan minibüs ile otomobil çarpıştı: 2 ölü, 14 yaralı
21:13 - Bakan Koca: Bilimin yeniliklerini paylaşmaya devam ediyoruz21:07 - Bu ilde ev ziyaretleri kısıtlamasının süresi uzatıldı21:03 - Prof. Dr. Naci Görür'den İzmir depremi açıklaması21:01 - Depremle ilgili provakatif paylaşım yapan 6 hesap tespit edildi20:55 - Metropollere saldırı için eğitilen 4 PKK'lı terörist tutuklandı
20:51 - Bakanı Karaismailoğlu: Ulaşım ve iletişim açısından herhangi bir sıkıntı yok
1 2 3 4 5 6 7 Tümü
ANKET
Tarım arazilerinin yapısını bozduğu için Hobi bahçelerinin yıkılması gerektiği yönündeki değerlendirmelere;
ARŞİV
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri veya çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.
Tamam