Advertisement
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Tümü

Ağır engelli çocuğu olan memurlar, emeklilik sırasında yaşı bekler mi?

Ağır engelli çocuğu olan kadın memurlar da diğer memurlar gibi emeklilik yaş haddine tabi olurlar, sadece yıpranma süresi olan memurlar hakkında uygulanan işlemlerde olduğu gibi 2008 yılı Ekim ayından sonra geçen çalışma sürelerinin dörtte biri kadar kazandıkları sürenin emeklilik yaş grubundan indirilmek suretiyle daha erken emeklilik yaş grubunu tamamlamaya fayda sağladığını belirtebiliriz.
23 Şubat 2021 11:03
+Aa- Yazdır
Ağır engelli çocuğu olan memurlar, emeklilik sırasında yaşı bekler mi?

SORU: Merhaba, Ben Çanakkale Cezaevinde memurum. 19 Yıllık görev sürem var ve engelli çocuğumdan dolayı 20 yıllık çalışma süresi sonunda emekli olabiliyorum. Sormak istediğim şu: Ben emekli olduğum zaman engelli çocuğumdan dolayı emeklilik maaşım ve ikramiyem hemen bağlanır mı yoksa yaşı beklemek zorunda mıyım? Teşekkürler.

CEVAP: Sürekli bakıma muhtaç derecede ağır engelli çocuğu olan anneler için emeklilik yaş şartı aranır mı?

2008 yılı Ekim ayında 5510 sayılı Kanunla getirilmiş olan yasal düzenleme ile ağır engelli çocuğu olan kadın sigortalılar, emeklilik şartlarını belirli bir oranda daha erken tamamlayabilmektedirler.

5510 sayılı Kanun Madde 28 hükmü;

"Emeklilik veya yaşlılık aylığı bağlanması talebinde bulunan kadın sigortalılardan başka birinin sürekli bakımına muhtaç derecede ağır engelli çocuğu bulunanların, bu Kanunun yürürlüğe girdiği tarihten sonra geçen prim ödeme gün sayılarının dörtte biri, prim ödeme gün sayıları toplamına eklenir ve eklenen bu süreler emeklilik yaş hadlerinden de indirilir. "

Hükmün yorumu;

5510 sayılı Kanun 2008 yılı Ekim ayında yürürlüğe girmiştir. Yürürlüğe girdiği tarihten sonra geçen süre ile sınırlı olan bu düzenleme ile ağır engelli çocuğu bulunan kadın memurların her çalıştıkları sürenin dörtte biri çalışma sürelerine eklenmektedir. Eklenen süre kadar da kadın memurun emeklilik yaş haddinden indirilmektedir.

2008 yılı Ekim ayından önce geçen süreler bu kapsamda değerlendirilmemektedir.

Çalışma hizmet sürelerine eklenilen her süre kadın memurun emeklilik yaş grubunu da daha önce tamamlamasına katkı sağlamaktadır, yani emeklilik yaş gruplarından da bu sürelerin dörtte biri indirilmektedir.

Hem 5434 e tabi kadın memurlar, hem de 5510 a tabi kadın memurlardan bu durumda olanlar yararlanmaktadırlar.

Bu eklenen ilave süre sadece bir çocukla sınırlı olmaktadır.

- Bu ekleme süreler, yalnızca kadın memurlara verilmekte, malul çocuğu bulunan erkek memurlara verilmemektedir.

Emeklilik yaş şartı aranmadan sosyal güvenlikte emeklilik kazanımı sağlayanlar sadece malulen emeklilik, engellilikten dolayı aylık bağlananlar ile vazife malulleridir.

Açıklamalarımız bağlamında sonuç değerlendirmemiz:

2008 yılı Ekim ayından sonra geçen çalışmalarının dörtte biri kadın memurun hem hizmet süresine ekleneceğini, hem de emeklilik yaş grubundan indirilmek suretiyle emeklilik için gereken yaş grubunu daha erken tamamlamasına katkı sağladığını, değerlendirmekteyiz.

Ağır engelli çocuğu olan kadın memurlar da diğer memurlar gibi emeklilik yaş haddine tabi olurlar, sadece yıpranma süresi olan memurlar hakkında uygulanan işlemlerde olduğu gibi 2008 yılı Ekim ayından sonra geçen çalışma sürelerinin dörtte biri kadar kazandıkları sürenin emeklilik yaş grubundan indirilmek suretiyle daha erken emeklilik yaş grubunu tamamlamaya fayda sağladığını belirtebiliriz.

Örnek olarak; 1/1/1980 doğumlu kadın memur diyelim emeklilik yaş grubu olarak 50 yaşına tabi olsun. Bu memur bu haktan yararlanarak 2 yıl kazansın. Bu memur 1/1/2030 yılı yerine 2 yıl düşmek suretiyle emeklilik yaşı olarak 1/1/2028 tarihinde emeklilik hakkını kazanmış olur.

Açıklamalarımız bağlamında, 2008 yılı Ekim ayından sonra geçen çalışmalarınızın dörtte biri tabi olacağınız emeklilik yaş grubundan indirilir ve bu tarih sizin emeklilik yaş tarihiniz olur. 20 yılı tamamladıktan sonra görevinizden ayrılabilirsiniz, ancak indirilmiş süre sonundaki emeklilik yaş tarihiniz gelmeden hem emekli aylığı bağlanmayacağını, hem de emekli ikramiyesi ödenmeyeceğini, değerlendirmekteyiz.

Genel Değerlendirmemiz:

Malul çocuğu bulunan kadın memurlar için önemli bir uygulamadır. Ancak ağır engelli çocuğu bulunan babaların da bu kapsama alınmasını sağlayacak bir değişikliğin yapılmasının daha uygun olacağını değerlendirmekteyiz.

Memurlar.Net - Özel

Bu yazının tüm hakları Memurlar.Net'e aittir. 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanununun 36. maddesi uyarınca alıntılanamaz. Telif hakları saklı tutulmuş bu yazının alıntılanması halinde yasal takip yapılacaktır. ©

Bu haberi oylayabilirsiniz 0 0
2 Yorum yapıldı
YORUMLARTüm Yorumlar Popüler Yorumlar
SON HABERLER
13:06 - Şehit ailesi, oğullarının kabrine jandarmanın yardımıyla gitti12:58 - Sağlık Müdürü açıkladı: Mutasyonlu virüs vaka sayıları 150'yi buldu12:53 - Üç ilden yeni karantina haberleri geldi12:50 - Bilim Kurulu üyesinden İstanbul için uyarı: Açılma için erken12:40 - 150 yıllık tarihi kebapçıdan, çalışanlarına 7 milyon lira vurgun suçlaması12:36 - Diyarbakır'da astsubay trafik kazasında hayatını kaybetti
12:32 - Eski Başbakan Tansu Çiller, 28 Şubat sürecini anlattı12:18 - 2020'nin son büyüme rakamları yarın açıklanacak12:14 - Satıcının gösterdiği ekspertiz raporuna inanınca, hayatının şokunu yaşadı12:10 - Evladı gibi gördüğü Anadol otomobiline gözü gibi bakıyor12:07 - Hastane müdürü: Parmaklarımdaki eklemlere kadar ağrı vardı12:04 - Dolandırıcılardan yeni yöntem: 'İngilizce Eğitim Seti' dolandırıcılığı
11:58 - Baba, oğul ve gelin, 15 gün içinde koronavirüse yenik düştü11:51 - Türkiye'de tütün kullanımı koronavirüsten 4 kat fazla can alıyor11:44 - Üniversitede üretilen organik süt ürünlerinin geliri bilimsel araştırmalara kaynak sağlayacak11:40 - İçişleri Bakanlığı: 74 yurtta 2 bin 644 kişi karantinada11:22 - Yargıda reform adımları İnsan Hakları Eylem Planı'yla devam edecek
11:20 - AK Parti Milletvekili Katırcıoğlu 28 Şubat'ta yaşadıklarını unutamıyor
1 2 3 4 5 6 7 Tümü
ARŞİV
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri veya çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.
Tamam