1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Tümü

Cep telefonu daha masum çıktı

11 Mart 2012 21:47
Yazdır

Radyasyondan Korunma Derneği Başkanı radyasyon hakkında bilgi verdi.

Radyasyonun olumsuz etkilerinden korunmanın yollarını anlatmak için Nükleer Yüksek Mühendisleri ile akademisyenler tarafından Radyasyondan Korunma Derneği kuruldu.

Dernek Başkanı Nükleer Yüksek Mühendisi Yusuf Ergün Togay, radyasyona maruz kalma konusunda cep telefonlarının röntgen cihazlarına göre daha masum olduğunu belirterek, ''Hastalıkların teşhis ve tedavisinde röntgen ancak alternatif bir yöntem yoksa kullanılmalı. Tekrarlanan çekimler maruz kalınan radyasyon dozu miktarını gereksiz ve zarar verebilecek oranda artırabilir'' dedi.

İnsanoğlunun varoluşundan bu yana sürekli olarak radyasyonla iç içe yaşamak zorunda kaldığını vurgulayan Togay; radyo dalgalarının, mikrodalgaların, kızılötesi ve morötesi ışınların da birer radyasyon çeşidi olduğunu söyledi.

Her radyasyon çeşidinin kansere neden olacak güçte olmadığını bildiren Togay; ancak 30 elektronvoltun üstünde bir enerjiye sahip radyasyon türlerinin kansere neden olma riskine sahip olduğuna dikkati çekti.

Togay;'' Cep telefonları ve baz istasyonlarının kesin olarak kanser yaptığına dair henüz bilimsel bir veri ortaya konulabilmiş değil. Yapılan araştırmalar, bu tür cihazlardan yayılan radyasyonun ancak vücuttaki serbest elektronları harekete geçirerek vücut ısısını arttırdığını ortaya koyuyor. Bunun da gerginlik, yorgunluk hali ve yüksek ateş biçiminde bir biyolojik etki yarattığı iddia ediliyor. Asıl tehlike ise tıbbi alanlarda. Cep telefonu röntgenin yanında sütten çıkmış ak kaşık. Hastanelerde akciğer, diş, mide ve benzeri röntgen çekim işlemleri çok dikkatli davranılması gereken teşhis ve tedavi yöntemleri. Gerekli korunma sağlanmadığı takdirde hem hastalar hem de doktor ve bu cihazları kullananlar ciddi tehlikelerle karşılaşabilir'' diye konuştu.

Anadolu Ajansı
Bu haber 5,300 defa okundu. 2 Yorum yapıldı
YORUMLARTüm Yorumlar Popüler Yorumlar
ANKET
24 Haziran sonrasında ülkemizde, ekonomik kriz çıkar mı?
ARŞİV
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.
Tamam