1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Tümü

Okul idarecileri ve memurlar seyahat izin kurulunda görevlendirilebilir mi?

Okul yöneticileri veya kamu görevlileri İçişleri Bakanlığınca her ilde oluşturulan Seyahat İzin Kurullarında görevlendirilebilir mi?
01 Nisan 2020 14:04
Yazdır
Okul idarecileri ve memurlar seyahat izin kurulunda görevlendirilebilir mi?

Sağlık Bakanlığı ve Bilim Kurulunun tavsiyeleri doğrultusunda alınan kararların etkinliğinin arttırılarak virüsün yayılmasını engellemek, toplum sağlığı ve kamu düzeni korumak amacıyla Cumhurbaşkanımızın talimatı ile iller arası otobüs seferleri 28.03.2020 tarihi 17:00'den itibaren ancak valiliklerin izni ile yapılabilecektir. Bu kapsamda İçişleri Bakanlığınca 28 Mart 2020 tarihinde 81 il valiliğine Koronavirüs Tebdirleri Kapsamında Şehirlerarası Otobüs Yolcu Taşımacılığı İle İlgili Ek Genelge gönderilmiştir. Tıklayınız.

Genelgeye göre iller arasında seyahat etmesi zorunlu olan vatandaşlar, valilerin/kaymakamların koordinesinde oluşturulacak Seyahat İzin Kurulu'na başvurarak seyahat belgesi düzenlenmesi talebinde bulunacaklardır. Talebi uygun görülenlere kurul tarafından seyahat güzergahı ve süresini de içerecek şekilde şehirlerarası otobüs seyahat izin belgesi düzenlenecektir.

Seyahat İzin Kurullarının teşkiline ilişkin olarak genelgede şu husus yer almaktadır:

"4- Seyahat İzin Kurulu vali/kaymakamın belirleyeceği kamu görevlisinin başkanlığında, emniyet temsilcisi, belediye temsilci, otogar sorumlusu ve ilgili meslek odası temsilcisi yoksa konuya ilişkin sivil toplum temsilcisinden oluşacaktır. Bu kurullar otogarlarda görev yapacak, bu amaçla görevin niteliğine uygun yerlerin tahsis edilmesi sağlanacaktır."

Seyahat İzin Kurulunun teşkiline bakıldığında; kurul başkanının unvan, statü veya meslek ayrımı olmaksızın kamu görevlileri arasından belirlenmesi gerekmektedir. Başkan dışındaki diğer üyelerin kurumları ve nitelikleri belirlenmiştir.

Diğer taraftan, oluşturulan Seyahat İzin Kurullarının sekreterya işlerine yardımcı olmak üzere, kamu personelinin Valiliklerce 5442 sayılı İl İdaresi Kanunu çerçevesinde görevlendirilmesi de mümkün bulunmaktadır.

Memurlar.Net - Özel

Bu yazının tüm hakları Memurlar.Net'e aittir. 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanununun 36. maddesi uyarınca alıntılanamaz. Telif hakları saklı tutulmuş bu yazının alıntılanması halinde yasal takip yapılacaktır. ©

Bu haberi oylayabilirsiniz 0 0
42 Yorum yapıldı
YORUMLARTüm Yorumlar Popüler Yorumlar
SON HABERLER
13:07 - Bakan Selçuk: Eylül ayında kaç hafta olacağı belirlenecek13:04 - Erzurum'da 2 mahalle 2 apartman karantinaya alındı12:56 - Yunan sahil güvenliğinin Türk kara sularına ittiği sığınmacılar kurtarıldı12:56 - Van'da polisler ekip aracından kaçan çocuğa sürpriz yaptı12:53 - 'Telafi eğitimler Yetiştirme Kurslarıyla devam edecek'12:43 - Kayseri'de otomobil devrildi: 1 ölü, 2 yaralı12:38 - AK Parti, CHP ve MHP ile video konferans aracılığıyla bayramlaştı12:36 - Hayvan otlatmaya gittiği arazide tüfeği ateş alan kişi yaşamını yitirdi12:34 - Mehmetçik Suriye'de terör örgütlerine göz açtırmıyor12:30 - Bakan Soylu 'şehit ailesiyle' bir anısını göz yaşları içinde anlattı
12:21 - İstanbul Boğazı turkuaza büründü12:11 - Bayramda hava almaya çıktılar, 9 bin TL ceza yediler12:09 - Başbakan canlı yayında depreme yakalandı12:05 - 65 yıllık evli çiftin, Mehmetçikle 'Bayram Harçlığı' diyaloğu gülümsetti11:50 - Yargıtay'dan haftalık izinle ilgili emsal karar11:49 - Silivri'de köprüden düşen cipin sürücüsü öldü11:48 - Gram altın 379 lira seviyelerinde11:46 - Sağlık çalışanları bayramda da yoğun mesai yaptı
1 2 3 4 5 6 7 Tümü
ARŞİV
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri veya çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.
Tamam