1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Tümü

Üniversite, sosyal hizmet mezunları arasında ayrım yapmamalı!

Bitlis Eren Üniversitesi, Sosyal Hizmet mezunları arasında ilanda ayrım yapmamalı!
26 Ekim 2020 13:20
+Aa- Yazdır
Üniversite, sosyal hizmet mezunları arasında ayrım yapmamalı!

Bitlis Eren Üniversitesi tarafından 17 Ekim 2020 tarihli Resmi Gazete'de çok sayıda öğretim görevlisi ve araştırma görevlisi kadrosu ilan edilmiştir.

Söz konusu ilanı incelediğimizde; Sağlık Hizmetleri Meslek Yüksekokulu Sosyal Hizmet ve Danışmanlık Bölümü Sosyal Hizmetler Programında ilan edilen "Sağlık Bilimleri Fakültesi veya Sağlık Yüksekokullarının Sosyal Hizmet bölümü lisans mezunu olmak. Sosyal Hizmet alanında tezli yüksek lisans yapmış olmak." şartı aranmaktadır.

Benzer şekilde, Sağlık Yüksekokulu Sosyal Hizmetler Bölümü Araştırma Görevlisi alımında da; "Sağlık Bilimleri Fakültesi veya Sağlık Yüksekokullarının Sosyal Hizmet bölümü lisans mezunu olmak. Sosyal Hizmet alanında tezli yüksek lisans yapıyor olmak." özel şartı yer almaktadır.

Bilindiği üzere, geçtiğimiz haftalarda Yükseköğretim Kurulu Başkanlığı tarafından, farklı fakültelerde olmasına rağmen, aynı program ismiyle mezun olan kişilerin gerek lisansüstü öğrenci alımlarında gerekse akademik kadro ilanlarında mağdur edildiği, bu türden kısıtlamalara giden yükseköğretim kurumları hakkında şikayet gelmesi halinde gerekli işlemlerin yapılmasında "tereddüt" gösterilmeyeceği ifade edilmişti.

Bu uyarı doğrultusunda değerlendirildiğinde, ülkemizde Sosyal Hizmet lisans programları yalnızca Sağlık Bilimleri Fakültesi/Sağlık Yüksekokulları bünyesinde mezun vermemektedir. Halihazırda YÖK Atlas verilerini incelediğimizde, Sosyal Hizmet Lisans programları;
-Sosyal ve Beşeri Bilimler Fakülteleri,
-Fen Edebiyat Fakülteleri,
-İnsan ve Toplum Bilimleri Fakülteleri,
-İktisadi ve İdari Bilimler Fakülteleri,
-Uygulamalı Bilimler Yüksekokulları,
olmak üzere çok geniş bir yelpazede açılarak öğrenci yetiştirmektedir.

Bu doğrultuda, Bitlis Eren Üniversitesi tarafından ilanda yalnızca Sağlık Bilimleri Fakültesi/Sağlık Yüksekokulları mezunlarına imkan verilmesi, diğer fakülte/yüksekokul bünyesinden mezun olan adaylar nezdinde mağduriyet yaratmaktadır.

Sonuç olarak, Bitlis Eren Üniversitesinin Yükseköğretim Kurulunun konuya dair yazısı ve haberde yer verdiğimiz açıklamaları dikkate almak suretiyle, ilanda yer alan fakülte sınırlandırmasını kaldırmasının uygun olacağını değerlendiriyoruz.

Memurlar.Net - Özel

Bu yazının tüm hakları Memurlar.Net'e aittir. 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanununun 36. maddesi uyarınca alıntılanamaz. Telif hakları saklı tutulmuş bu yazının alıntılanması halinde yasal takip yapılacaktır. ©

Bu haberi oylayabilirsiniz 0 0
4 Yorum yapıldı
YORUMLARTüm Yorumlar Popüler Yorumlar
SON HABERLER
10:09 - CHP'li vekil, 'Ordu Katarlılara satıldı' dedi, ortalık karıştı10:00 - Bilim Kurulu üyesi'nden 'kan grubu' açıklaması: Koruyucu bir yönü yok09:52 - Temeli hasarlı, duvarları çatlak evler badana yaptırıp satıyorlar09:45 - Havza Belediye Başkanı Özdemir'in testi pozitif çıktı09:38 - Türkiye'nin en kalitesiz havası bu ilde ölçüldü09:35 - Korona bir aileyi yok etti: 4 kişi hayatını kaybetti
09:21 - Çöl tozları için koronavirüs uyarısı!09:19 - Defterdarlık Uzmanlığı Özel sınav duyurusu yayımlandı09:14 - Sağlıkçılar uyardı: Bizi düşünmüyorsanız sevdiklerinizi düşünün08:57 - Milli Eğitim Müdürü, korona tedavisi için Şehir Hastanesi'ne sevk edildi08:49 - İstanbul Büyükşehir sosyal yardımları yüzde 2'ye düşürdü08:37 - Gece yarısı sokakta yakalanan genç: Cezayı duysa annem evlatlıktan reddeder
08:32 - Terör örgütünün iğrenç yüzü! Büyük ihaneti HDP yapıyor08:23 - CHP'li belediyedeki hayali ihale yargıya taşınıyor08:17 - Belediye Başkanından koronavirüse karşı 'dostane' uyardı08:11 - Koronavirüs testinde fiyat karmaşası08:01 - Uzmanlar yanıtladı: İkinci kez daha mı ağır geçiyor?
07:51 - İşte Menemen dosyasının detayları! Başkan acil para bekliyor
1 2 3 4 5 6 7 Tümü
ANKET
Bir kamu çalışanı olarak öğlen yemeği yiyor musunuz?
ARŞİV
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri veya çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.
Tamam