1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Tümü

Sınıf değişikliğinde hangi sınıf ve hangi ek gösterge esas alınarak emeklilik kazanılır?

5434 sayılı Kanununa tabi memurların emekliliklerinde yüksek aylık bağlanmasına imkan veren en üst görevleri esas alınır.
02 Mart 2021 10:03
+Aa- Yazdır
Sınıf değişikliğinde hangi sınıf ve hangi ek gösterge esas alınarak emeklilik kazanılır?

SORU: Sayın yetkili, Sitenizde memurlar ile ilgili pek çok konuda yazılarınız yayımlanmakta ve yol gösterici olmaktadır. Şahsım adına bunlardan çok istifade ettim/ediyorum. Kendi özelimde cimer üzerinden sgk ya yazdığım ancak cevap alamadığım durumumu sizlere sormak istedim. Emeklilikte herhangi bir hak kaybına uğramamak için beni aydınlatırsanız memnun olurum. Ayrıca benzer konuda pek çok görüş yazınız olmasına rağmen bu konuda bir görüşünüze/çalışmanıza rastlamadım ve benim konumda pek çok kişiye faydalı olacağına eminim.

1990 yılında Tarım ve Orman Bakanlığında Veteriner Sağlık Teknisyeni olarak göreve başladım. Görevde yükselme sınavı neticesinde 2004 yılından 2014 yılı sonuna kadar asil şube müdürü olarak görev yaptım. Daha sonra kendi talebimle şube müdürlüğünden, kazanılmış haklarım saklı kalmak kaydıyla feragat ederek tekrar veteriner sağlık teknisyeni olarak görev yapmaya başladım. Halen veteriner sağlık teknisyeni ünvanıyla 1/4 ve 2200 ek göstergede görev yapmaktayım, ancak mesleki yükseköğretim (laborant ve veteriner sağlık önlisans) mezunu olduğumdan maaşımı teknisyen olarak değil tekniker maaşı almaktayım. Aynı zamanda İktisat/Kamu Yönetimi mezunuyum.

Emekliliğe müracaat etmem durumunda;
1. Kazanılmış hakkım olan Şube Müdürü/GİH sınıfından mı, yoksa şu anki bulunduğum ünvan olan Veteriner Sağlık Teknisyeni/SH sınıfında mı emekli olurum.
2. Sağlık hizmetleri sınıfından emekli olmam durumunda Veteriner Sağlık Teknikeri emekli aylığından mı faydalanırım.
3. Şu anki mevcut durumda bildiğim kadarıyla beni ilgilendiren teknisyen, tekniker ve şube müdürü ek göstergesi 2200 olduğundan her üçünün de emekli aylığı aynı. Ancak önümüzdeki süreçte mesela şube müdürünün ek göstergesi 3600 olarak değiştirilse, önceden bu kadroda çalışmış bir emekli olarak ben bundan yararlanabilir miyim.
4. Mevcut Emeklilik mevzuatı açısından şube müdürü, tekniker veya teknisyen kadrolarından herhangi birinin emekli olurken diğerine bir avantajı var mıdır. Mesela veteriner sağlık teknisyeni olarak emekliliğe müracaat edeceğime şube müdürü olarak emekliliğe müracaat etsem ikramiye/emekli maaşı vs... olarak daha avantajlı olur muyum.
Belirtmiş olduğum hususlarda beni aydınlatırsanız memnun olurum. Cevabınızı e-posta ile verebilirsiniz. Teşekkür eder, çalışmalarınızda kolaylıklar dilerim...

CEVAP:

2008 yılı Ekim ayından önce memurluk hizmeti olanlar tamamıyla 5434 e tabi olurlar.

5434 e tabi memurların emekliliklerinde yüksek aylık bağlanmasına imkan veren en üst görevleri esas alınır.

Ek göstergeleri aynı olan unvanlardan emekli olmak hem emekli aylığında hem emekli ikramiyesinde bir fark ortaya çıkarmaz. Fark çıkması sadece hizmet fazlalığından ve intibaklarından kaynaklanır, başka bir fark ortaya çıkmaz.

Bu hesaplamayı yapmak için emekli aylık ve emekli ikramiyesi hesap programımız ziyaret edilebilir. https://www.memurlar.net/hesaplama/emekli-maas/

Bu bağlamda sorularınızı cevaben değerlendirmelerimiz şöyledir;

Soru 1. Kazanılmış hakkım olan Şube Müdürü/GİH sınıfından mı, yoksa şu anki bulunduğum ünvan olan Veteriner Sağlık Teknisyeni/SH sınıfında mı emekli olurum.

Cevap 1- Emekliliğinizde son görev yaptığınız Sağlık Hizmetleri Sınıfı olur.

Soru 2. Sağlık hizmetleri sınıfından emekli olmam durumunda Veteriner Sağlık Teknikeri emekli aylığından mı faydalanırım.

Cevap 2- Sağlık hizmetleri sınıfından emekli olmanız bağlanacak olan emekli aylık ve emekli ikramiyesi tutarında bir değişiklik ortaya çıkarmaz. Sağlık hizmetleri sınıfı veya başka bir hizmet sınıfı için emekli aylık bağlanması sisteminde bir farklılık bulunmaz. Bu durum emekli ikramiyesi için de geçerli olmaktadır.

Soru 3. Şu anki mevcut durumda bildiğim kadarıyla beni ilgilendiren teknisyen, tekniker ve şube müdürü ek göstergesi 2200 olduğundan her üçünün de emekli aylığı aynı. Ancak önümüzdeki süreçte mesela şube müdürünün ek göstergesi 3600 olarak değiştirilse, önceden bu kadroda çalışmış bir emekli olarak ben bundan yararlanabilir miyim.

Cevap 3- Emekli olmadan veya emekli olduktan sonra, beklenilen ek gösterge düzenlemesinin hayata geçmesi halinde, bundan emekli olanlar da yararlanır. Görevde olanlar için ayrıca bir SGK kesintisi kendilerinden kesilir, emekliler için bu işlem olmaz.

Soru 4. Mevcut Emeklilik mevzuatı açısından şube müdürü, tekniker veya teknisyen kadrolarından herhangi birinin emekli olurken diğerine bir avantajı var mıdır. Mesela veteriner sağlık teknisyeni olarak emekliliğe müracaat edeceğime şube müdürü olarak emekliliğe müracaat etsem ikramiye/emekli maaşı vs... olarak daha avantajlı olur muyum.

Cevap 4- 5434 e tabi memurların emekli aylık ve emekli ikramiyesi hesaplanması aynıdır. Bu işlemde herhangi bir sınıf ayrımı bulunmaz. Sadece farklılık ek göstergenin azlığı veya fazlalığı, intibak işleminin düşük veya yüksek olması, kıdem aylığının düşük veya yüksek olması gibi unsurlar bağlanacak olan aylık ve emekli ikramiye tutarını az veya çok olmasını sağlar. Sonuçta bir farklılık bulunmaz.

Emekli olduktan sonra ek gösterge artarsa emekli aylığı da artar mı? başlıklı haber için tıklayınız

Memurlar.Net
Bu haberi oylayabilirsiniz 0 0
YORUMLARTüm Yorumlar Popüler Yorumlar
Bu habere henüz yorum yapılmamış.
İlk yorumu siz ekleyin.
SON HABERLER
18:13 - Taha Akgül, 'Avrupa güreş tarihine' geçti18:10 - 45 yaşındaki müzik öğretmeni koronaya yenik düştü17:58 - Doktorlar köy köy dolaşıp çocukların bayramını kutladı17:47 - Darbe imalı bildiri soruşturmasında ifadeler ortaya çıktı17:37 - Okul müdürü balkonuna kurduğu ses sistemiyle 23 Nisan kutlaması düzenledi17:30 - 5 kişinin öldüğü kazada şoförün idrar örneği döküldü, uyuşturucu testi yapılamadı
17:21 - Bakan Soylu: Thodex'in kurucusunun 31 milyonuna el konuldu17:16 - Üç ilimizde bazı bölgeler karantinaya alındı17:13 - Bakan Çavuşoğlu'ndan Afganistan ve Pakistan'a FETÖ teşekkürü17:07 - Yüksek sesle konuşma cinneti: 2 ölü 3 yaralı16:59 - 'Tunceli'de vatandaş patates soğanı almadı' iddialarına yalanlama16:58 - 'Doğum günümü bilgisayardan görmüyorlar mı' diyen çocuğa, polisten doğum günü sürprizi
16:55 - Bakan Koca, sosyal medya hesabından 23 Nisan sürprizi yaptı16:50 - İşte Güneş'in 230 megapiksellik fotoğrafı16:47 - Milliyet Gazetesi: 51 il daha büyükşehir olacak16:45 - Azerbaycan'da Sağlık Bakanı Şiraliyev'i görevden alındı16:38 - Türkiye Ermenileri Patriği: Halkımızın acısı politik amaçlara alet ediliyor
16:32 - Kaymakam aşı konusunda uyardı: Vefat yaşı düşüyor
1 2 3 4 5 6 7 Tümü
ARŞİV
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri veya çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.
Tamam