1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Tümü

İdari personelin üniversiteler arası tayini için düzenleme şart!

Üniversitelerde idari personel ihtiyacı gün geçtikçe artıyor. Mevcut memurların diğer kurumlara tayin durumları da gün geçtikçe zorlaşıyor!
04 Nisan 2018 14:11
Yazdır
İdari personelin üniversiteler arası tayini için düzenleme şart!

Üniversitelerde idari personel ihtiyacı gün geçtikçe artıyor. Mevcut memurların diğer kurumlara tayin durumları da gün geçtikçe zorlaşıyor!

Hatırlayacağınız üzere, üniversitelerde idari personel ihtiyacının son yıllarda giderek arttığını ve merkezi yönetim bütçe kanununca verilen atama izinlerinin yetersiz kaldığını ve buna bağlı olarak bazı çözüm önerileri, 08 Ekim 2016 tarihli haberde dile getirilmişti.

TBMM'ye sunulan ve görüşmeleri halen süren 2018 yılı Merkezi Yönetim Bütçe Kanununda geçen yıl olduğu gibi yine tüm kamu kurumlarına 5 bin serbest memur atama hakkı öngörülüyor. Bu düzeyde bir atama izni yine başta üniversitelerde olmak üzere memur ihtiyacının had safhaya çıkacağının işaretidir.

ÜNİVERSİTELERARASI İDARİ PERSONEL TAYİNİ BÜTÇEDEN İSTİSNA TUTULSUN !

11 Kasım 2016 tarihli haberde, 2017 yılı Merkezi Yönetim Bütçe Kanunu için toplamda tüm kamu kurumlarına 5 bin serbest memur ataması izni hakkı verildiğinden, üniversitelerin idari personel ihtiyacının daha fazla olacağını, bu doğrultuda devlet üniversitelerinin birbirleri arasında NAKLEN yapacakları idari personel atamalarının bütçe kanununda belirtilen sınırlamaya tabi olmaması gerektiğini ve konunun paydaşları (Devlet Personel Başkanlığı, Maliye Bakanlığı, YÖK ve Üniversiteler) tarafından çalışmalar yapılmasının önümüzdeki yıllar için faydalı olacağı ifade edlmişti.

Bu önerimize emsal bir uygulama olarak, 2017 yılı Merkezi Yönetim Bütçe Kanununda ilk defa üç kuruma (Gençlik ve Spor Bakanlığı, Spor Genel Müdürlüğü ve Yükseköğrenim Kredi ve Yurtlar Kurumu Genel Müdürlüğüne) özel bir düzenleme yapılarak diğer kamu kurum ve kuruluşlarından naklen yapacakları atamalar atama izni sınırlamasına tabi tutulmamıştır. Bu kurum kadrolarına diğer kurumlardan naklen memur alımı yapıldığında, bu kurumlara tahsis edilmiş olan atama izni sayısında düşüş olmamaktadır.

Bu çerçevede, aynı uygulamanın bir yıla mahsus olarak üniversiteler için de yapılabileceğini ve yükseköğretim kurumlarının kendileri arasında yapacakları idari personel atamalarının bütçe kanunundan istisna tutulması gerektiğini düşünüyoruz.

Böyle bir düzenleme yapıldığı takdirde, üniversitelerin kendileri arasında yapacakları naklen atamalarla idari personelin muvafakat sorunlarının da çözüleceğini ve rektörlerin keyfi tavırlarına idari personelin maruz kalmalarının engelleneceğini düşünüyoruz.

Yükseköğretimde başta doçentlik sözlü sınavı olmak üzere akademik personelin yaşadığı sorunların üzerine giden ve duyarlı tavırlar sergileyen YÖK Başkanımız Prof. Dr. Yekta SARAÇ'ın üniversitelerde yaşanan ve el atılmazsa gün geçtikçe daha da büyüyecek olan idari personelin naklen tayini konusuna sahip çıkmasını kendisinden talep ediyoruz.

Memurlar.Net - Özel

Bu yazının tüm hakları Memurlar.Net'e aittir. 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanununun 36. maddesi uyarınca alıntılanamaz. Telif hakları saklı tutulmuş bu yazının alıntılanması halinde yasal takip yapılacaktır. ©

Bu haberi oylayabilirsiniz 0 0
158 Yorum yapıldı
YORUMLARTüm Yorumlar Popüler Yorumlar
SON HABERLER
12:35 - ASELSAN 'Capital 500' listesinde 7 basamak birden yükseldi12:27 - Bakan Selçuk'dan Ağrı'da istismar mağduru kız çocuğu hakkında açıklama12:19 - Cinnet evi mühürlendi12:15 - Düşüşle güne başlayan dolar, yeniden yükseliş trendinde12:01 - Çocuklara ve gençlere kamplarda 'mahremiyet bilinci' eğitimi11:57 - Terörist Cemil Bayık'ın durumu Soylu'ya soruldu
11:52 - Antalya'da devrilen kepçenin operatörü hayatını kaybetti11:49 - Çubuk Belediye Başkanı Demirbaş, koronavirüse yakalandı11:47 - Bahçeli'den Davutoğlu ve Babacan'a tepki11:30 - Gram altın 457 lira seviyelerinde11:26 - Gayri hukuki adımlar Yunanistan'a adaları ve Kıbrıs'ı kaybettirebilir11:23 - Ateş ölçüp dezenfektan sıkan, maske veren robot geliştirdiler
11:22 - Hem asistan hekimini hem de onun çocuğunu dünyaya getirdi11:20 - Rusya'dan yeni açıklama: Aşı 2 hafta içinde hazır olacak11:20 - FETÖ'nün okullarında öğretmenlik yapan sanığa 6 yıl 3 ay hapis cezası11:19 - Konyalı öğretmen yazdığı kitabın geliriyle doğudaki köy okullarını onardı11:19 - İskenderun'daki uluslararası liman, Lübnan'a destek için hazır
11:19 - 'Test pozitif çıkınca torunlarımı bir daha göremeyeceğimi sandım'
1 2 3 4 5 6 7 Tümü
ARŞİV
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri veya çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.
Tamam