1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Tümü

Engellilere verilen idari izinden dolayı bazı kurumlarda iş yükü arttı, 'uzaktan çalışma' düşünülmeli

Cumhurbaşkanlığı Genelgesiyle tüm engelliler idari izinli sayılmıştır. Ancak bu uygulama bazı kurumlarda iş yükünü artırmış olup, idari izin yerine, uzaktan çalışma uygulamasının tercih edilmesi daha uygun olacaktır.
01 Nisan 2020 12:00
Yazdır
Engellilere verilen idari izinden dolayı bazı kurumlarda iş yükü arttı, 'uzaktan çalışma' düşünülmeli

Cumhurbaşkanlığı İdari İşler Başkanlığının 13.3.2020 tarihli ve E.12362 sayılı yazısında, "Hamilelerin, yasal süt izni kullananların, engelli çalışanların, yönetici pozisyonlarındakiler hariç 60 yaş ve üzerinde olanların, Sağlık Bakanlığının belirlediği dezevantajlı grupların, (bağışıklık sorunu olanlar, kanser hastaları, kronik solunum yolu hastaları, obezite ve diabet, kalp damar hastaları, organ nakli olanlar, kronik hastalar) 16 Mart 2020 tarihinden itibaren on iki gün idari izinli sayılmaları,.....Sayın Cumhurbaşkanımızca uygun görülmüştür." denilmektedir.

22 Mart 2020 tarihli mükerrer Resmi Gazetede yayımlanan 2020/4 sayılı Cumhurbaşkanlığı Genelgesinde de, "Daha önce, COVİD-19 kapsamında idari izinli sayılanlar, yeni bir karar verilinceye kadar idari izinli sayılmaya devam edecekler; yıllık veya mazeret izni kullanabilecekleri belirtilen çalışanlar da bu genelge kapsamında belirlenecek usul ve esaslar dahilinde idari izinli sayılabileceklerdir." denilmektedir.

Cumhurbaşkanlığı İdari İşler Başkanlığının 13.3.2020 tarihli ve E.12385 sayılı yazısı ile, salgınla etkin bir şekilde mücadele edebilmek amacıyla Sağlık Bakanlığı personeli hakkındaki uygulamanın Bakanlıkça değerlendirilmesi talimatlandırılmıştır.

Bu kapsamda Sağlık Bakanlığı Yönetim Hizmetleri Genel Müdürlüğü 13 Mart 2020 tarihli ve 912 sayılı yazı ile 18 Mart 2020 tarihli ve 929 sayılı yazıda personel izinleri konusunda düzenleme yapmıştır. 929 sayılı yazının 3. maddesinde, "Bakanlığımız kadrolarında engelli statüsünde istihdam edilen bütün çalışanlar statülerine bakılmaksızın Cumhurbaşkanlığı Genelgesinde belirtilen esaslara uygun olarak iş bu yazımızın dağıtımını müteakip 12 gün izinli sayılacaklardır." denilmektedir.

Uygulamada, bu genelge hükümleri doğrultusunda tüm engelli çalışanlar idari izinli sayılmıştır.

Ancak, engelli ve kronik hastalığı olanların bütünüyle idari izinli sayılması nedeniyle, TCDD başta olmak üzere bazı kamu kurumlarında önemli bir yükü oluşmuştur. Memurlar.net'e iletilen bilgilere göre, engelli ve kronik hastalığı olanların yürüttükleri işlerin önemli bir bölümü bilgisayar destekli işlerden olup, bu işlerin uzaktan çalışma yoluyla evlerden yürütülmesi mümkündür.

2020/4 sayılı Genelge ile idari izin kullanma süreci belirsiz bir tarihe kadar uzatılmış ve kurumlarda uzaktan çalışma veya esnek zamanlı çalışma imkanları getirilmiştir. Bu kapsamda pek çok kurumda haftada bir veya 2 gün mesaiye gelinmekte, asgari seviyede personel ile hizmetler yürütülmektedir. Bu durumda kronik rahatsızlığı olmayan engellilerin uzaktan veya esnek çalışma sistemi uygulanan kurumlarda sürekli idari izinli sayılması yerine uzaktan veya esnek çalışma kapsamında değerlendirilmesi konusunda kurumlara yetki verilmesinin uygun olacağını değerlendiriyoruz. Böylece bu süreçte çalışma şartları ağırlaşan sınırlı sayıda personelin iş yükü bir nebze olsun hafifleyecektir.

Memurlar.Net - Özel

Bu yazının tüm hakları Memurlar.Net'e aittir. 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanununun 36. maddesi uyarınca alıntılanamaz. Telif hakları saklı tutulmuş bu yazının alıntılanması halinde yasal takip yapılacaktır. ©

Bu haberi oylayabilirsiniz 0 0
52 Yorum yapıldı
YORUMLARTüm Yorumlar Popüler Yorumlar
SON HABERLER
23:34 - Erdoğan: Sigaraya vergiyi bindireceğiz23:10 - Emniyet Genel Müdürü Aktaş'tan, Bursa'da şehit olan polis memuru için taziye mesajı22:59 - Lokantacılar kapanış saatinin uzatılmasını istiyor22:50 - Bakan Soylu: Tunceli'de 3 terörist etkisiz hale getirildi22:42 - Karadeniz yaylaları ziyaretçilerini ağırlamaya hazırlanıyor22:40 - Bursa Valisi'nden olaylarla ilgili açıklama22:30 - CTE, daha önce verilen idari izinleri sonlandırdığını duyurdu22:26 - Çay üreticileri ve işçilerine test yapılmaya devam ediliyor22:25 - 6 bin yıllık at üstündeki insan figürlü rölyef tahrip edildi22:22 - Pazartesi işe döneceklere 'ortak alan kullanımı' uyarısı
22:20 - Ilıca Şelalesi ziyaretçileriyle buluşmayı bekliyor22:16 - Ege'deki turizm merkezleri 'kontrollü tatile' hazır21:47 - Bakan Soylu: Polisimizi hedef gösterenler, mutlu musunuz?21:30 - 97 yaşındaki emekli öğretmen vefat etti21:26 - Kavgaya müdahale eden narkotik polisi şehit oldu21:24 - Hrant Dink Vakfı'nı tehdit eden şüpheli tutuklandı21:21 - Trafik kazası geçiren avukat hayatını kaybetti21:13 - 64 ildeki 428 yerleşim yerinde karantina kararı kaldırıldı
1 2 3 4 5 6 7 Tümü
ANKET
İdari izinlerin ve esnek çalışmanın 1 Haziran itibariyle sona erdirilmesini nasıl değerlendiriyorsunuz?
ARŞİV
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri veya çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.
Tamam