1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Tümü

CB, 2020 yılı zam ve tazminat kararını unuttu mu?

2020 yılı için yayımlanması gereken zam ve tazminatlara dair karar Cumhurbaşkanlığı tarafından halen yayımlanmadı.
04 Ağustos 2020 00:01
+Aa- Yazdır
CB, 2020 yılı zam ve tazminat kararını unuttu mu?

Bilindiği üzere, 657 sayılı Devlet Memurları Kanununun 152 nci maddesi uyarınca devlet memurlarına İş Güçlüğü Zammı, İş Riski Zammı, Mali Sorumluluk Zammı ve Temininde Güçlük Zammı olmak üzere farklı oranlarda "ZAMLAR", ayrıca hizmet sınıflarına mahsus olarak Özel Hizmet Tazminatı, Eğitim Öğretim Tazminatı, Din Hizmetleri Tazminatı, Emniyet Hizmetleri Tazminatı, Mülki İdare Amirliği Tazminatı, Denetim Tazminatı ve Adalet Hizmetleri Tazminatı olarak bir takım "TAZMİNATLAR" her ay aylıkları ile birlikte devlet memurlarına ödenmektedir.

Mezkür Kanunun 152 nci maddesinin devamında; "Bu zam ve tazminatların hangi işi yapanlara ve hangi görevlerde bulunanlara ödeneceği, miktarları, ödeme usul ve esasları bütün kurumları kapsayacak şekilde ve 154 üncü madde uyarınca katsayının Cumhurbaşkanınca değiştirilmesi durumu hariç yılda bir defa olmak üzere hazırlanır ve Cumhurbaşkanı Kararı ile yürürlüğe konulur." ifadesi yer almaktadır.

2006 yılından bu yana yürürlükte olan zam ve tazminatlara ilişkin Bakanlar Kurulu Kararında bir dizi düzenlemeler yapılmış olsa da, büyük bir çoğunlukla alınan kararlarda bir önceki yıl uygulanan oranlar üzerinden aylıkların hesaplanmasına devam edilmiştir.

Yeni hükümet sistemiyle birlikte, Bakanlar Kurulu Kararlarının yerini malumunuz Cumhurbaşkanı Kararları almıştır. Bu sistem değişikliği neticesinde, nedense her yıl düzenli bir şekilde yayımlanan Zam ve Tazminatlara dair karar 2018 ve 2019 yıllarında üç ay gecikmeli yayımlanmış, içinde bulunduğumuz 2020 yılı için baktığımızda ise Ağustos ayına geldiğimiz bugünlerde halen ortada Resmi Gazete'de yayımlanmış bir karar bulunmamaktadır. 25 Nisan 2020 tarihli yazımızda bu konuyu dile getirmemize rağmen yetkililerin dikkatini çekmemiştir.

Bu yazımızda unutulduğunu düşünmek istemediğimiz kararla ilgili bir eleştiri yapmak yerine, öncelikle her yıl rutin şekilde yayımlanan ve yasadan doğan bir takım idari kararların Cumhurbaşkanı Kararına bağlanmasını tartışmak daha yapıcı bir yöntem olacaktır. Cumhurbaşkanlığı hükümet sisteminin getirdiği ifade edilen hızlı ve seri karar alma mekanizmasının, bir açıdan da idari işlemlerde yetki devrini yaygınlaştırması gerekir.

Zikrettiğimiz zam ve tazminatlara ilişkin karara dair konu özelinde Cumhurbaşkanlığı Hukuk ve Mevzuat Genel Müdürlüğü tarafından yapılacak basit bir mevzuat analiziyle Cumhurbaşkanlığı Makamına bağlanan ve yıllık alınan karar/onayların alt düzeylere devriyle ilgili yasal/idari düzenlemeler yapılması son derece faydalı olacaktır.

Aksi durumlar, bu örnekte olduğu gibi her kararın Cumhurbaşkanlığı Makamında "onay beklediği" ya da "unutulduğu" veya "geciktirildiği" algısı yaratması daha vahim bir duruma sebebiyet vermektedir.

Memurlar.Net
Bu haberi oylayabilirsiniz 0 0
12 Yorum yapıldı
YORUMLARTüm Yorumlar Popüler Yorumlar
SON HABERLER
21:20 - 'Doktora yüzde 16, imama yüzde 100 zam' manipülasyonu21:16 - Pistten çıkan uçak pazar yerinde çürümeye terk edildi21:14 - Yozgat Bozok Üniversitesinde kenevir hasadı başladı21:06 - Dünya genelinde kovid-19'dan ölenlerin sayısı 1 milyonu geçti21:05 - Derbide gol sesi çıkmadı21:03 - Vücudun hastalıklara karşı kalkanı: Güçlü bağışıklık
20:58 - Koronavirüsten izole, sahildeki çardaklar sezonu kapatmadı20:57 - Yediemin otoparkında 12 milyon liralık servet yatıyor20:38 - Ermenistan: Çatışmalarda 16 asker hayatını kaybetti20:28 - Kübra Boyraz'ın ölümüyle ilgili bir doktor tutuklandı20:23 - Ermenistan ordusuna ait mühimmat deposunu imha edildi20:00 - İş ilanı verip tacizde bulunuyordu, yakalandı!
19:46 - Baraj'da su seviyesi düştü, tarihi mezarlık ortaya çıktı19:43 - Bakan Çavuşoğlu'ndan Azerbaycan'a destek mesajı19:43 - Batman Valiliğinden filyasyon ekibine saldırıya ilişkin açıklama19:41 - İstiklal caddesi'nde adım atacak yer kalmadı19:34 - Ermenistan'ın saldırısında 5 Azerbaycanlı vefat etti
19:16 - Vatandaşı 10 milyon TL dolandıran 2 kuyumcu tutuklandı
1 2 3 4 5 6 7 Tümü
ANKET
Sizce okullarda yüz yüze eğitime geçilmeli mi?
ARŞİV
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri veya çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.
Tamam